Voiko käärmeestä

käärmekeittoako

tehdä jotain ruokaa, sehän kuuluu lähes äyriäisiin. Olisi tuolla huussin takana muutama kalkkarokäärme kuivumassa.

4

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kärmettä käkättimeen

      Kesällä kun meillä on noita kyitä, niitä olen kokeillut kyllä. Pää pitää katkaista reilusti sellaset 5cm pääntakaa ainakin, että myrkkypussi ei tule vonkaleeseen. Suolis ensimmäiseksi tietenkin ja seuraavaksi se pää poikki ja sitten nyljetään niskasta perään. Sen varmasti voisi nylkeä myös tuppeen, mutta sitä en ole kokeillut.
      Sitten olen lieron paloitellut ja laittanut öljy/valkoviini marinaadiin. Seuraavana päivänä olen grillannut luikeron palat ja ihan hyvää se on. Toki kotimainen kyy on aika pieni, joten lähinnä alkupalana on tullut syötyä.

    • ...

      Pää poikki ja nahan otat pois nii suolet lähtee samalla ja sitte grillaat

    • Kyytä kattilaan

      Alkuperäisen kirjoittajan kehotan ottamaan yhteyttä "suomalaisen perinneruoan" guruun eli kokki Kolmoseen. Hänhän tietää kaiken suomalaisista raaka-aineista.

      Muistan, miten hän 60-luvulla televisio-ohjelmassaan toisen "perinnekokin" eli Vanamon kanssa grillasi kyytä. Siinä äijät natustelivat katiskaverkon päällä nuotiolla käristettyä käärmettä niin, että selkäruodon luut vain suupielistä tirskahtelivat.

      Toinen Kolmosen & Vanamon kehittelemä perinneruoka meille suomalaisille oli grillattu piisami. Pyydystystapaa ei muistaakseni siinä ohjelmassa opastettu, mutta valmistus oli kuten edellä eli grillaus katiskaverkon päällä.

      Noista suomalaisen televisiotuotannon loistopäivistä ruoanvalmistuksessa opin sen, että sen koommin en ole Kolmosen kokkikykyihin uskonut enkä hänen ohjeitaan kuunnellut.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      334
      2305
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      60
      1974
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      111
      1702
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1415
    5. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      1353
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      73
      1324
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      26
      1305
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1257
    9. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1217
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1026
    Aihe