tehdä jotain ruokaa, sehän kuuluu lähes äyriäisiin. Olisi tuolla huussin takana muutama kalkkarokäärme kuivumassa.
Voiko käärmeestä
4
365
Vastaukset
- kärmettä käkättimeen
Kesällä kun meillä on noita kyitä, niitä olen kokeillut kyllä. Pää pitää katkaista reilusti sellaset 5cm pääntakaa ainakin, että myrkkypussi ei tule vonkaleeseen. Suolis ensimmäiseksi tietenkin ja seuraavaksi se pää poikki ja sitten nyljetään niskasta perään. Sen varmasti voisi nylkeä myös tuppeen, mutta sitä en ole kokeillut.
Sitten olen lieron paloitellut ja laittanut öljy/valkoviini marinaadiin. Seuraavana päivänä olen grillannut luikeron palat ja ihan hyvää se on. Toki kotimainen kyy on aika pieni, joten lähinnä alkupalana on tullut syötyä. - ...
Pää poikki ja nahan otat pois nii suolet lähtee samalla ja sitte grillaat
- Kyytä kattilaan
Alkuperäisen kirjoittajan kehotan ottamaan yhteyttä "suomalaisen perinneruoan" guruun eli kokki Kolmoseen. Hänhän tietää kaiken suomalaisista raaka-aineista.
Muistan, miten hän 60-luvulla televisio-ohjelmassaan toisen "perinnekokin" eli Vanamon kanssa grillasi kyytä. Siinä äijät natustelivat katiskaverkon päällä nuotiolla käristettyä käärmettä niin, että selkäruodon luut vain suupielistä tirskahtelivat.
Toinen Kolmosen & Vanamon kehittelemä perinneruoka meille suomalaisille oli grillattu piisami. Pyydystystapaa ei muistaakseni siinä ohjelmassa opastettu, mutta valmistus oli kuten edellä eli grillaus katiskaverkon päällä.
Noista suomalaisen televisiotuotannon loistopäivistä ruoanvalmistuksessa opin sen, että sen koommin en ole Kolmosen kokkikykyihin uskonut enkä hänen ohjeitaan kuunnellut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242481Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3492090Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261932Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101763Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581538Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121082Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181059- 55920
- 63905
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2868