Oma satelliitti 300€:lla? Valitettavasti se on mahdollista, pian! Se voi merkitä turhien vaarallisten roinien lisääntymistä alemmilla kiertoradoilla. Älkää turhaan hankkiko omaa satelliittia itsetehostustarkoituksiin.
http://kicksat.wordpress.com/
Jos oikeasti haluttaisiin tehdä jotakin mielekkäämpää, niin lähetettäisiin amatöörisateliittejä kuuta kiertämään, asteroidien pinnalle, Marsia kiertämään ym. Totta, se on vaativampaa, mutta jos pikkuvehkeen saa kiertoradalle, voi sen suunnitella myös niin, että se lähtee hallitusti kiihdyttämään itsensä pois Maan kiertoradalta. Ainoa järkevä menetelmä olisi aurinkoenergialla toimiva ionimoottori.
Jos 300€ piirilevyviipale (katsokaa kuva linkistä) on liian pieni irtautumaan maan kiertoradalta niin ehkä 100x painavampi (siis 30 00€), joka vielä olisi esim. kymmenen hengen kehittäjäryhmälle taloudellisesti mahdollista.
Eli siis voipi olla, että ulkoavaruuden valloituksesta tulee lähivuosina amatöörien hupia... saa nähdä.
Kicksat: romua kiertoradalle koko rahalla
Yusa
3
<50
Vastaukset
- airfoi joka ei kirj
Ei taida onnistua tuo projekti. Liian halpa ja jäisi niin matalalle kiertoradalle että ei siellä kauaa viihdy.
Projekti vaikuttaa opiskelija poikien idealta. Eikä ole vakavasti otettava hanke. etenkin jos pyritään kiertoradalle oikeasti ettei tyydytä vain hyppäykseen avaruuden rajalla.- Yusa
Miten niin? Kustannukset perustuvat Cubesat palveluun joka jo toimii.
- Yusa
Näyttää siltä, että on vain ajasta kiinni, koska hackeriyhteisön satelliitteja käytetään valtioiden nettisensuurin murtamiseen:
http://www.bbc.co.uk/news/technology-16367042
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1151840Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101763Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1131754Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2551437Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341382Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4861008Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50960Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115907Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237901Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347861