Miten tehdään yksikkötarkastelu voiman yhälölle F=ma? Lisäksi täytyisi johtaa mitä yksikkö N on perusyksiköitä käyttäen. olen ollut koulusta poissa näitä asioita läpikäydessä ja koe vaanii parin päivän päästä. En osaa en ymmärrä.
hukassa
6
3705
Vastaukset
- mkonjibhu
Tässä tarvittavia perusyksiköitä ovat metri (m), kilogramma (kg) ja sekunti (s). Kiihtyvyyden (a) yksikkö on m/s^2, massam (m) yksikkö on kg, mistä saadaan voiman (F) yksiköksi kgm/s^2, mitä merkitään myös newtonilla (N).
- tuuleee
Elikkäs tässä yksikkötarkastelu voiman yhtälälölle :
[F]=[m]*[a]=kg*m/s^2=N (Newton)
ja tässä siis massan m yksikkö on kg ja kiihtyvyyden a yksikkö on m/s^2 eli metriä per sekunti toiseen. Yksikkötarkastelussa käytetään siis tunnuksena noita hakasulkeita. Kaikki yksiköt löytyy taulukkokirjasta, jos ei muista noita.
Onko vielä kysyttävää? Autan mielelläni jos on jotain epäselvää.- fysiiikka
Kiitos tämä auttoi minun todella paljon.
Tämmöistä olisin vielä kysäissyt. eli kappalaeen tasaisesta liikkeestä?
onko silloin kappaleella aina nopeus vakio, ja voimien summa 0? - Anonyymi
fysiiikka kirjoitti:
Kiitos tämä auttoi minun todella paljon.
Tämmöistä olisin vielä kysäissyt. eli kappalaeen tasaisesta liikkeestä?
onko silloin kappaleella aina nopeus vakio, ja voimien summa 0?On.
- 4 + 17
On. Kunhan kappaleen massa on vakio. Jos massa on muuttuva niin siitä kyllä aina mainitaan, muuten se oletetaan vakioksi.
Jos esim joku ampuu uutena vuotena ilotulitusraketyin taivaalle, niin raketin massa pienenee nousun aikana ulosvirtaavan kaasun pienentäessä raketin alkuperäistä massaa. Itse en käyttäisi tällaisessa tilanteessa raketista ilmaisua kappale. Jos tuollaisen raketin ampuu jäällä vaakasuoraan, voisi voimien summa teoriassa olla nolla vaikka raketti ei ole tasaisessa liikkeessä, sillä massa ei ole vakio.
Mutta jos käytetään jotain muuta samantapaista ilmaisua, kuten esim "tasaisessa pyörimisliikkeessä" niin silloin vauhti on vakio, mutta nopeus ei ole vakio ja voimien summa on sama kuin tarvittava keskihakuvoima eikä suinkaan nolla. Tällaisesta tilanteesta ei koskaan pidä käyttää ilmaisua "tasaisessa liikkeessä" sellaisenaan.- Anonyymi
Johan pääsi lässykin selittämään tietojaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ja taas ammuttu kokkolassa
Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.676093- 1325435
Helena Koivu on äiti
Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.4563352Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?
Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s1091727Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.
Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved3741259- 311137
- 671071
Sydämeni on sinun luona
Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun46956Trump ja Venäjä
Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja110922Jatkuva stressitila
On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan52889