Otatko tatuoinnin/napakorun siksi, että kaikilla muillakin on sellainen vai siksi, että se merkitsee sinulle jotain?
Kysyttävää?
Se siitä.
Arkipäivän psykologiaa
22
151
Vastaukset
- Jep,
miksi tuo "se siitä" joka viestisstäsi?
- sykiatrii-dazzuu
Se tarkoittaa sitä, että tämä oli tässä minun osaltani.
en.
mur.- y.b..
Kumpaa vaihtoehtoa tarkoitat?
y.b.. kirjoitti:
Kumpaa vaihtoehtoa tarkoitat?
en siksi että muillakin on.
tatuointeja olen suunnitellut ja harkinnut jo melkein kymmenen vuotta
alan olla aika varma siitä mitä kuvia haluan ja mihin kohti.
ja niillä kuvilla siis on merkitystä.
napakorulle en näe mitään syvällisempää merkitystä,
pelkkää turhamaisuutta
mur
No en. Musta tatuoinnit on aina ollu rumia ja napakorutkaan ei oo keski-ikästen naisten juttu.
- sykiatrii-dazzuu
Mutta jos ottaisit sellaisen, niin mikä olisi motiivi.
sykiatrii-dazzuu kirjoitti:
Mutta jos ottaisit sellaisen, niin mikä olisi motiivi.
En mitenkään pystyis ottamaan kumpaakaan, joten aivan mahdoton kehittää siihen edes pientä motivaation tynkää :)
- -----
Sxthsense hus puskasta.
- iso karvainen mies
En minä tiedä.
en ottais kumpaakaan mistään syystä. ei kiinnosta
tietenki sen takia että jotain merkkais vaikka nää korutki yleensä on aika turhamaisuutta mutta jos tykkää niin se on sitte siinä.. jos kaikilla muillaki ois jotain niin vois olla että sen takia jättäisin kokonaan ottamattaki tai jos muuten tekis hirrrveesti mieli niin ottaisin mutten tekis siitä mitään numeroa.
se siitä.Napankorun olis voinut nuorena ottaa vaikka kihloihin mennessä, mutta en mä enää sellaista ottais, mistään syystä, näin 42vuotiaana.. Vaikka sinänsä mulla onkin yhä nätti napa ;)
Tatuoinnit ei ole koskaan iskeneet, etenkin siksi, kun niitä on "kaikilla" ja toisekseen siksi, että ne ei näytä minusta (mun iholla) hyviltä.- Äläs nyt taas
kiroile sitä ikääsi ,) Oli jo tiedossa että olet esihistoriallinen
Äläs nyt taas kirjoitti:
kiroile sitä ikääsi ,) Oli jo tiedossa että olet esihistoriallinen
En kiroile yhtään. En ole kahteen vuoteen enää ollut epätyytyväinen ikääni :)
Napakoru... merkitsee sinulle jotain...
Joo se on syvän filosofinen juttu mulle...
Tä ettekö tienneet että mulla on napakoru? No nyt tiedätte.- KoppavaHoro
No kun juuri tänään olin tatuoitavana 2,5 tuntia, niin vastaan tähän.
Ensinnäkään kaikilla muilla EI ole tatuointeja eikä lävistyksiä, joten se siitä selityksestä.
Olen käynyt tatuoitavana nyt kolme kertaa, tänään tehtiin kaksi kuvaa. Jokaisella kerralla minulla on ollut aihe tai kuva mielessä ennen paikkaa ja päätöstä. Ensin tuli broidin nimi ranteeseen. Sitten rekkujen nimet niskaan. Ja nyt - muistoksi Perun reissusta - nazca-intiaanien aihetta, koska siihen ihastuin.
Napakorua minulla ei ole, mutta läväreitä olen ottanut yhteensä neljä, joista kaksi vielä paikallaan. Tykkään lävistyksistä, myös muilla. Harmitti, kun mies päätti ottaa kielikorunsa pois.
Poikaystävä pitää tatuoinneista ja lävistyksistä, siis naisella(kin), joten kynnys on hänen myötään madaltunut, jos kohta päätökset ovat olleet omiani ja oman mieleni mukaisia. Olen ymmärtänyt, että tatuoinnit ja napakorut ovat hyvin yksilöllisiä. Niillä halutaan viestittää omaa persoonallisuutta, ajatus- ja asennemaailmaa.
Tuskin tässä asiassa muiden valinnat vaikuttavat kenenkään omiin päätöksiin, ei ainakaan pitäisi.
Itselläni ei ole kumpaakaan.- sykiatrii-dazzuu
Napakorut ovat muoti-ilmiö samoin kuin tatuoinnitkin.
sykiatrii-dazzuu kirjoitti:
Napakorut ovat muoti-ilmiö samoin kuin tatuoinnitkin.
Molemmissa tapauksissa halutaan ilmaista yksilön omaa identiteettiä. Varsinkin jotkut tatuoinnit ovat todella upeita, kuin taideteoksia. Ne varmasti erottuvat joukosta ja korostavat henkilön persoonallisuutta.
Hankalaa. jos myöhemmin tulee katumapäälle. Tatuointien poistattaminen taitaa olla aika kalllista ja kivuliasta lystiä.
Minulla ei ole korua, eikä tatuointia.
Olisin tahtonut laittaa alavatsalle, pienen tatuoinnin pari vuotta sitten.
Lääkärini kielsi moisen idean infektioriskin vuoksi, ja kuva olisi voinut mennä pilalle antibioottiakin olisin joutunut käyttämään 2 viikkoa estoon ja se ei olisi poistanut infektioriskiä.
Mulla on C4B- totaalipuutos ja se altistaa minut kaikille ihopöpöille, harmi.Pidin joskus 10 vuotta sitten tatskoja ja läväreitä siisteinä. Harkitsin jopa itse tatskan ottamista. Nykyään ne lähinnä oksettaa. On vissiin vanhuus iskeny.
Onneksi ei tullut otettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1027767Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4176917SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1625182Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien994107Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954026Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723987Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103752Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03450Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil92296Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161879