Mun kaaliin ei mahdu miksi pitää vaatia, että kaikkien pitäisi päästä avioliittoon!
Miksi sitä ei voi jättää miehen ja naisen väliseksi? Eikös se siellä raamatussakin ole aika selvästi sanottu?
Ymmärrän, että halutaan samat oikeudet ja minun puolesta ne lain kannalta pitää suoda ja jos joku pappi haluaa rekiteröityneet siunata, niin tälle papillekin se suotakoon, mutta ei kai niitä pappeja voi pakottaa siunaamaan avioliittoon, jos se on heidän uskonsa vastaista?
Vai pitääkö heteroiden ryhtyä vaatimaan oikeuksia parisuhteen rekisteröimiseen? En halua avioliittoon, haluan rekisteröidä parisuhteen!!!
Haluaisin, että leskellä on lesken oikeudet, riippumatta siitä onko avioliitossa vai rekisteröitynä ja eron sattuessa sama homma, mutta avioliitossa vain mies ja nainen....Ahdasmielistä?Ehkä, mutta jos se on näin kirjoitettu, niin kuka minä sitä olen muuttamaan?
parisuhteen rekisteröinti vai avioliitto
8
137
Vastaukset 8
- ...............
Ei avioliitolla ole mitään tekemistä raamatun kanssa. Siviilivihitytkin ovat avioliitossa. Minun puolestani on ihan ok, että kirkkovihkimistä ei haluta tai papit eivät halua siunata homopareja, toki kristityt homot ovat varmasti eri mieltä. Itse kuvittelisin niin päin, etten kristittynä homona kuitenkaan haluaisi kuulua kirkkoon, joka vastustaa liittoani.
Rekisteröidyssä parisuhteessa on hieman heikommat oikeudet kuin avioliitossa, siksi sitä kai enimmäkseen vaaditaan. En nyt muista niitä, eiköhän googlettamalla esim. löydy. - ....................
http://fi.wikipedia.org/wiki/Avioliitto löytyy ihan mielenkiintoista nopsaa luettavaa. Kirkko on vihkinyt joskus miesparejakin, ja avioliitto tosiaankin ei ole alkuperältään kirkollinen tai raamatussa keksitty. Muistaakseni raamatussa ei edes mainita sanaa avioliitto.
- mjgdk
Jos avioliittoa pidetään raamatullisena käsitteenä, niin sit kirkkovihityille avioliitto ja siviilivihityille (sukupuoleen katsomatta) parisuhteen rekisteröinti. Jos taas todetaan että avioliitto on juridinen käsite, niin ei kirkon arvoilla silloin ole siihen mitään sanomista. Raamatussa ei muuten ole mitään papin toimittamaa vihkimistä avioliiton solmimiseksi.
"Ehkä, mutta jos se on näin kirjoitettu, niin kuka minä sitä olen muuttamaan?" Et sinä mikään, mutta onneksi Suomen lakia kuitenkin päivitetään "fiksumpien" toimesta, niin ei tartte enää keskiajan lakien mukaan elellä.- just näi
jos olisit lukenut kunnolla niin olisit ymmärtänyt, että haluan lain olevan kaikkille sama, mutta RAAMATUN tekstiä en lähtis muuttamaan!
- mjgdk
just näi kirjoitti:
jos olisit lukenut kunnolla niin olisit ymmärtänyt, että haluan lain olevan kaikkille sama, mutta RAAMATUN tekstiä en lähtis muuttamaan!
Luin ihan kunnolla, ja sinä et halua käsitettä "avioliitto" homopareille. Ja sehän on nimenomaan laissa säädetty juttu, avioliittolaissa. Avioliittolaki määrittelee että avioliitto on miehen ja naisen välillä, ja silloin se ei ole "kaikille sama".
Minusta kirkolla on oikeus päättää kenen liittoja siunaa ja kenen ei, mutta maistraatissa ei pitäisi erotella homo- ja heteroparia näillä "liittonimikkeillä".
- näiikkäästi
"Mun kaaliin ei mahdu miksi pitää vaatia"
Älä välitä, ei me kaikki kaikkea voida ymmärtää. Yhdelle on tärkeää yksi asia, toiselle toinen. Tämän aloittamasi keskustelunaiheen suhteen täytyy kuitenkin miettiä, onko yksien ihmisten käsitykset riittävä syy siihen, että jotain ei voitaisi ulottaa toistenkin ihmisten oikeudeksi?
"niin kuka minä sitä olen muuttamaan? "
Ole huoleti. Ellet ole kansanedustaja, sinulta ei sitä tulla kysymäänkään. Kansanedustajat säätävät lait ja he joutuvat tätäkin asiaa pohtimaan. Me muut vaan louskutetaan leukojamme.- diipadaapaaargh
no ehkä tosiaan tämä avioliitto asia ei kuulu siihen tärkeimpien joukkoon, itse olen sellaisessa suhteessa, että tiedän ettei kaikki sitä hyväksy, mutta minulle se on aivan sama, enkä aio vaatia sitä hyväksymäänkään!minulle riittää se, että olen onnellinen ja tiedän mitä laki asiasta sanoo ja mitkä sitä kautta ovat oikeuteni eli jos oikeudet ovat samat, niin mitä väliä nimestä?
niin ja kansanedustajatko pakottavat sitten kirkon hyväksymään vai miten se menee? ja tosiaan minä en halua lähteä raamatun tekstejä muuttamaan! - näiikkäästi
diipadaapaaargh kirjoitti:
no ehkä tosiaan tämä avioliitto asia ei kuulu siihen tärkeimpien joukkoon, itse olen sellaisessa suhteessa, että tiedän ettei kaikki sitä hyväksy, mutta minulle se on aivan sama, enkä aio vaatia sitä hyväksymäänkään!minulle riittää se, että olen onnellinen ja tiedän mitä laki asiasta sanoo ja mitkä sitä kautta ovat oikeuteni eli jos oikeudet ovat samat, niin mitä väliä nimestä?
niin ja kansanedustajatko pakottavat sitten kirkon hyväksymään vai miten se menee? ja tosiaan minä en halua lähteä raamatun tekstejä muuttamaan!En tiedä, viittaatko liitollasi olevasi homoseksuaalisessa suhteessa. Mutta olit tai et, on hyvä, että olet sinut oman suhteesi kanssa. Kaikki eivät kuitenkaan suhtaudu samalla tavalla, vaan on heitä, jotka haluavat myös näiden nimitysten olevan toisin. Enkä tiedä, miksi olisi oleellista erotella eri parisuhteet nimityksen mukaan. Miksi tarvittaisiin jokin eri sana kuvaamaan homoseksuaalista liittoa, jos kuitenkin pystyttäisiin säätämään lait, jossa kaikki homo- ja heterosuhteiden oikeudet ja velvollisuudet olisivat täsmälleen samat. Silloin tuntuisi, että oleellista olisi se sana "avioliitto", ja jotta se saataisiin "pyhitettyä" vain heteroille, pitäisi olla kaksi eri lakia täysin samaan asiaan. Niin, mitäpä tosiaan väliä nimestä?
"kansanedustajatko pakottavat sitten kirkon hyväksymään vai miten se menee"
Kansanedustajat säätävät lait, ja niiden puitteissa on kirkonkin toimittava. En näe kirkon kannalta menestyksellisenä, ettei se suostuisi vihkimään homoja, jos homoille avioliittoon vihkiminen tulee mahdolliseksi parisuhteen rekisteröinnin sijaan. Siinä kirkko erottelisi veronmaksajiaan rankalla kädellä, homojen veroeurot kun kirkolle kelpaavat.
"tosiaan minä en halua lähteä raamatun tekstejä muuttamaan"
Eihän niitä voi muuttaa. Ovat mitä ovat. Mutta tarvitseeko niiden mukaan kaikkien elää 2000 vuotta myöhemmin, se on eri juttu. Raamatussa on aika paljon sellaista, jota olemme vuosisatojen myötä jo hylänneet. Emme kivitä enää ihmisiä jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen281552- 751289
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841241Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101084Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291045- 72936
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.91909Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok143737Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52732Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86697Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54623- 146614
- 50599
- 28598
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13589Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91587Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä23581- 37568
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94566- 46553