Tukea tarvitaan!

Etelä-Ranta kutsuu!

Aloitin South-Beach-"dietin" vajaa kuukausi sitten. Olen edistynyt mainiosti, mutta...

Jatkuvasti jään jostakin syystä samaan painoon roikkumaan. Olen lisännyt liikuntaa. Ja pyrkinyt pitämään hiilarit mahdollisimman alhaalla, niiden lisäys ohjeista huolimatta, silti panoni pysyy samana.

Elän tällähetkellä suht. kiireellistä elämää, enkä kaamosaikaan ole aamupalan ystävä, silti olen yrittänyt syödä aamupalankin. Päivisin 1 lämmin ateria/ iso salaatti, ja iltapalaksi todella vähän hiilareita. lähinnä lihaa ja kananmunan. Joo tiedän että ruoka määrä tuntuu pieneltä, mutta nälkää en pode, korkeintaan päivällä koska uin paljon työnivuoksi.

Mitä luulette. Oisko kyse ketoosista vai mikä avuksi?

Kun alotin "karppauksen" pudotin keskimäärin 0,5 kiloa päivässä, enkä pidä sitä tavoitteena vaan haluaisin hitaan tasaisen pudotuksen. Kun nyt sama paino saattaa pysyä viikon ruokalistan muuttamisesta huolimatta.. (eli ei samaa ruokaa joka päivä)

(155cm alkupaino 76,8kg nyt 71,5kg)

1

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkospolttaja

      Mikä on kyseinen dietti ? never heard.
      Tuosta painosta sen verran että ihmisellä on se ominaispainonsa, jonka alle on vaikea päästä, tai se pikimmiten tulee takaisin. Elimistö pyrkii siihen mikä on geeneissä.
      Ennemminkin pitäisi hyväksyä itsensä semmoisena kun on, ne grammat ja sentit voi unohtaa.

      Jos tuota 0,5 kg / päivä tahtia oot pudottanut, kyse on nesteistä, ei rasvasta.

      Jos mahdollista- käy mittauttamassa rasvaprosentti.
      Jos haluat polttaa rasvaa--- >pitkä matalasykkeinen lenkki aamulla heti herättyä, suuhun sitä ennen korkeintaan vettä ja hammasharja. Ei varsinkaan kahvia, se sotkee insuliinitasapainon, eikä mitään ruokaa. Noin 20-25 min kun olet liikkunut niin elimistö alkaa hyödyntää omaa rasvavarastoaan , sen jälkeen kaikki mitä jaksat, polttaa sitä enempi. Muista matalasykkeisyys : kevyt hölkkä, reipas kävely. Uinti, mutta ilman saunaa. Kaksi tuntia lenkin jälkeen sulla toimii aineenvaihdunta vielä turbolla, eli jos sitten syöt vaikka aamupalan / lounaan se tavallaan palaa välittömästi.

      Itte en ole koskaan uskonut mihinkään diettehin, mutta aikonaan urheiluvuosina halusin painoa alas koska keveydestä oli etua.
      Ruoan kanssa oli välillä aikamoista viilaamista, varsinkin ennen suoritusta, mutta sopivanlainen liikunta ajoitettena oikein syömisien suhteen pudotti rasvaprosentin viiteen.
      No nykysellään on noussut mutta lihasmuisti toimii, ja teen / olen tekemättä niin pituus 170 paino 65 . Alimmillaan oli 55, joka sotki jo hormoonitoimintaa. Ennemin pitää kuunnella kroppaansa; kun näitä diettihäröjä.

      Endorfiini on palkaa siitä kun jaksat vaikka tikut silmissä vetää sen aamurundin ja muista pitää myös palautumispäiviä, ei ihan joka päivä tarvia lähteä.

      Mulle oli iso apu väsymysaamuina koirasta ja mp3 soittimesta.
      Pipo silmille, poppi soimaan nappeihin ja koiran kanssa hölkyttelemään ulkoilmaan.
      Kyllä se sullakin onnistuu, luota vaan itseesi, älä ruokavalioihin !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1392
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      781
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      321
      616
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      605
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe