Tukea tarvitaan!

Etelä-Ranta kutsuu!

Aloitin South-Beach-"dietin" vajaa kuukausi sitten. Olen edistynyt mainiosti, mutta...

Jatkuvasti jään jostakin syystä samaan painoon roikkumaan. Olen lisännyt liikuntaa. Ja pyrkinyt pitämään hiilarit mahdollisimman alhaalla, niiden lisäys ohjeista huolimatta, silti panoni pysyy samana.

Elän tällähetkellä suht. kiireellistä elämää, enkä kaamosaikaan ole aamupalan ystävä, silti olen yrittänyt syödä aamupalankin. Päivisin 1 lämmin ateria/ iso salaatti, ja iltapalaksi todella vähän hiilareita. lähinnä lihaa ja kananmunan. Joo tiedän että ruoka määrä tuntuu pieneltä, mutta nälkää en pode, korkeintaan päivällä koska uin paljon työnivuoksi.

Mitä luulette. Oisko kyse ketoosista vai mikä avuksi?

Kun alotin "karppauksen" pudotin keskimäärin 0,5 kiloa päivässä, enkä pidä sitä tavoitteena vaan haluaisin hitaan tasaisen pudotuksen. Kun nyt sama paino saattaa pysyä viikon ruokalistan muuttamisesta huolimatta.. (eli ei samaa ruokaa joka päivä)

(155cm alkupaino 76,8kg nyt 71,5kg)

1

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kakkospolttaja

      Mikä on kyseinen dietti ? never heard.
      Tuosta painosta sen verran että ihmisellä on se ominaispainonsa, jonka alle on vaikea päästä, tai se pikimmiten tulee takaisin. Elimistö pyrkii siihen mikä on geeneissä.
      Ennemminkin pitäisi hyväksyä itsensä semmoisena kun on, ne grammat ja sentit voi unohtaa.

      Jos tuota 0,5 kg / päivä tahtia oot pudottanut, kyse on nesteistä, ei rasvasta.

      Jos mahdollista- käy mittauttamassa rasvaprosentti.
      Jos haluat polttaa rasvaa--- >pitkä matalasykkeinen lenkki aamulla heti herättyä, suuhun sitä ennen korkeintaan vettä ja hammasharja. Ei varsinkaan kahvia, se sotkee insuliinitasapainon, eikä mitään ruokaa. Noin 20-25 min kun olet liikkunut niin elimistö alkaa hyödyntää omaa rasvavarastoaan , sen jälkeen kaikki mitä jaksat, polttaa sitä enempi. Muista matalasykkeisyys : kevyt hölkkä, reipas kävely. Uinti, mutta ilman saunaa. Kaksi tuntia lenkin jälkeen sulla toimii aineenvaihdunta vielä turbolla, eli jos sitten syöt vaikka aamupalan / lounaan se tavallaan palaa välittömästi.

      Itte en ole koskaan uskonut mihinkään diettehin, mutta aikonaan urheiluvuosina halusin painoa alas koska keveydestä oli etua.
      Ruoan kanssa oli välillä aikamoista viilaamista, varsinkin ennen suoritusta, mutta sopivanlainen liikunta ajoitettena oikein syömisien suhteen pudotti rasvaprosentin viiteen.
      No nykysellään on noussut mutta lihasmuisti toimii, ja teen / olen tekemättä niin pituus 170 paino 65 . Alimmillaan oli 55, joka sotki jo hormoonitoimintaa. Ennemin pitää kuunnella kroppaansa; kun näitä diettihäröjä.

      Endorfiini on palkaa siitä kun jaksat vaikka tikut silmissä vetää sen aamurundin ja muista pitää myös palautumispäiviä, ei ihan joka päivä tarvia lähteä.

      Mulle oli iso apu väsymysaamuina koirasta ja mp3 soittimesta.
      Pipo silmille, poppi soimaan nappeihin ja koiran kanssa hölkyttelemään ulkoilmaan.
      Kyllä se sullakin onnistuu, luota vaan itseesi, älä ruokavalioihin !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7445
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5384
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      257
      4585
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4485
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3247
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      49
      2675
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2348
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2322
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2303
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2174
    Aihe