Aloitin South-Beach-"dietin" vajaa kuukausi sitten. Olen edistynyt mainiosti, mutta...
Jatkuvasti jään jostakin syystä samaan painoon roikkumaan. Olen lisännyt liikuntaa. Ja pyrkinyt pitämään hiilarit mahdollisimman alhaalla, niiden lisäys ohjeista huolimatta, silti panoni pysyy samana.
Elän tällähetkellä suht. kiireellistä elämää, enkä kaamosaikaan ole aamupalan ystävä, silti olen yrittänyt syödä aamupalankin. Päivisin 1 lämmin ateria/ iso salaatti, ja iltapalaksi todella vähän hiilareita. lähinnä lihaa ja kananmunan. Joo tiedän että ruoka määrä tuntuu pieneltä, mutta nälkää en pode, korkeintaan päivällä koska uin paljon työnivuoksi.
Mitä luulette. Oisko kyse ketoosista vai mikä avuksi?
Kun alotin "karppauksen" pudotin keskimäärin 0,5 kiloa päivässä, enkä pidä sitä tavoitteena vaan haluaisin hitaan tasaisen pudotuksen. Kun nyt sama paino saattaa pysyä viikon ruokalistan muuttamisesta huolimatta.. (eli ei samaa ruokaa joka päivä)
(155cm alkupaino 76,8kg nyt 71,5kg)
Tukea tarvitaan!
1
187
Vastaukset
- kakkospolttaja
Mikä on kyseinen dietti ? never heard.
Tuosta painosta sen verran että ihmisellä on se ominaispainonsa, jonka alle on vaikea päästä, tai se pikimmiten tulee takaisin. Elimistö pyrkii siihen mikä on geeneissä.
Ennemminkin pitäisi hyväksyä itsensä semmoisena kun on, ne grammat ja sentit voi unohtaa.
Jos tuota 0,5 kg / päivä tahtia oot pudottanut, kyse on nesteistä, ei rasvasta.
Jos mahdollista- käy mittauttamassa rasvaprosentti.
Jos haluat polttaa rasvaa--- >pitkä matalasykkeinen lenkki aamulla heti herättyä, suuhun sitä ennen korkeintaan vettä ja hammasharja. Ei varsinkaan kahvia, se sotkee insuliinitasapainon, eikä mitään ruokaa. Noin 20-25 min kun olet liikkunut niin elimistö alkaa hyödyntää omaa rasvavarastoaan , sen jälkeen kaikki mitä jaksat, polttaa sitä enempi. Muista matalasykkeisyys : kevyt hölkkä, reipas kävely. Uinti, mutta ilman saunaa. Kaksi tuntia lenkin jälkeen sulla toimii aineenvaihdunta vielä turbolla, eli jos sitten syöt vaikka aamupalan / lounaan se tavallaan palaa välittömästi.
Itte en ole koskaan uskonut mihinkään diettehin, mutta aikonaan urheiluvuosina halusin painoa alas koska keveydestä oli etua.
Ruoan kanssa oli välillä aikamoista viilaamista, varsinkin ennen suoritusta, mutta sopivanlainen liikunta ajoitettena oikein syömisien suhteen pudotti rasvaprosentin viiteen.
No nykysellään on noussut mutta lihasmuisti toimii, ja teen / olen tekemättä niin pituus 170 paino 65 . Alimmillaan oli 55, joka sotki jo hormoonitoimintaa. Ennemin pitää kuunnella kroppaansa; kun näitä diettihäröjä.
Endorfiini on palkaa siitä kun jaksat vaikka tikut silmissä vetää sen aamurundin ja muista pitää myös palautumispäiviä, ei ihan joka päivä tarvia lähteä.
Mulle oli iso apu väsymysaamuina koirasta ja mp3 soittimesta.
Pipo silmille, poppi soimaan nappeihin ja koiran kanssa hölkyttelemään ulkoilmaan.
Kyllä se sullakin onnistuu, luota vaan itseesi, älä ruokavalioihin !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254813Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113479Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1363272Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282716Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu842453Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181813Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91434Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1211309Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41248