talkkunaa taas kunniaan

Olin eilen Talinassa ja ostin matkaevääksi Pajumäe talu kamajugurt
http://www.maakaup.ee/shop?tid=27 tehdään siis maitotilan maitoon.

eli talkkunajuguttia. Sekös oli makoisaa, talkkuna maistu vaan vähän.
Kotiuduttua kiire vesaan, koskas lakseeras selvästi aamu-umpisen mahan !

parit vanhat jutut
http://www.rajupusuwiki.fi/index.php/Talkkuna
http://nettitelkku.fi/juttu/artikkeli-talkkunasta-uusi-trendiruoka
10318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tunge kunasi hanuriisi. Olet pöljä.

Äänestä

Itsellä ei ole koskaan napannut tuo talkkunan sekoittaminen piimään, jugurttiin, jne. Olen pienestä pitäen syönyt talkkunaa vain puurona. Nopea ja helppo valmistaa. Kiehautetaan vettä, lisätään suolaa ja talkkunajauhoja, kunnes saadaan sopivanpaksuinen puuro, lisätään voisilmä ja heitetään kohti äänihuulia.

Äänestä

En tykkää talkkunasta, enkä siitä että täällä selvitetään kenenkään suolentoimintaa. Joku roti pitää olla.

Äänestä

http://www.toidutare.ee/retsept.php?id=7319
talkkunaa, marjoja , rahkaa -siinäpä välipala

http://www.toidutare.ee/aabits.php?id=43993
käy paneerointiin jne

Sega singikuubikud pudru hulka ja sega taas pudru korralikult läbi. ... zelatiin kuumuta veevannis vedelaks ja vala seejärel pidevalt segades kama hulka
Sekoita kinkku kuutiot puuron joukkoon ja sekoita jälleen puuroa hyvin. ... liivate kuumenna vesihauteessa nestemäiseksi ja kaada sitten koko ajan sekoittaen KAMA puuro on valmis !

http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/27820/Talkkunapuuro 6.8.07/

Äänestä

Joo mutta siihen ei kelpaa virulainen kulkukoiran sonta, pitää olla kotimaista.

Äänestä

kyllhän sen kuulee jo nimestä"kamajugurt"et mitä se sisältää!eli sinne vempataan"kamat"orjatyövoimalla!siel ne sitä"valmistelee" tatit punasina ja ruhjeil ku urakkapalkka!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


talkkuna aamutoimiin kirjoitti:

Olin eilen Talinassa ja ostin matkaevääksi Pajumäe talu kamajugurt
http://www.maakaup.ee/shop?tid=27 tehdään siis maitotilan maitoon.

eli talkkunajuguttia. Sekös oli makoisaa, talkkuna maistu vaan vähän.
Kotiuduttua kiire vesaan, koskas lakseeras selvästi aamu-umpisen mahan !

parit vanhat jutut
http://www.rajupusuwiki.fi/index.php/Talkkuna
http://nettitelkku.fi/juttu/artikkeli-talkkunasta-uusi-trendiruoka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu