Voiko kotona esim korvapuusteista tehdä raakapakasteita jotka sitteen pakastimesta otettuna vaan paistaa. Jos voi niin miten? Normaali korvapuustitko? Kohotetaanko? Sulatetaanko pakasteesta otettuna vai paiskaanko suoraan uuniin, ja pitkäksikö ajaksi ja montako astetta? Vai onko ihan mahoton juttu?
voiko kohotettuja pullia pakastaa kotona
6
2820
Vastaukset
- hele
kuultua,että heidän jossain kipossa on tosi kätevä raakapakastaa pullat,mutta valitettavasti muihin kysymyksiin en osaa vastata...
- Jenni
Tädilläni on leipomo ja hän tekee aina raakapakasteita. Eli leivonnan jälkeen suorilla pakasteeseen.. Siis sellaisille levyille ensin totta kai! Annetaan jäätyä näin ja sen jälkeen sitten pussitetaan pakasteeseen. Paistaminen tapahtuu joko laittamalla suoraan uuniin voideltuina tai sitten ensin sulattamalla.
Aivan samat paistolämpötilat kuin normaalistikin.- napo
ne pullat pitää kohottaa,kun otetaan sulamaan.Muutenhan ne ovat kivi kovia.Nostatus vie kyllä aika kauvan aikaa.
- Ellu
napo kirjoitti:
ne pullat pitää kohottaa,kun otetaan sulamaan.Muutenhan ne ovat kivi kovia.Nostatus vie kyllä aika kauvan aikaa.
niin ne sulaneet pitää kohottaa..
- napo
Ellu kirjoitti:
niin ne sulaneet pitää kohottaa..
hän minä kirjoitin
- Opiskelija
Oikeasti asia on näin:
Leivot pullat ihan normaalisti ja pakastat heti! (Mahdollisimman nopeasti!!)
Kun sulatat niitä, se kuuluisi sulattaa pikkuhiljaa eli ensin pullat vaikka jääkaappiin, sitten huoneenlämpöön ja nostatat ne siinä normaalisti (ellei käytössä ole muita nostatus-olosuhteita). Paisto tapahtuu normaalisti! Näin siksi, että jos heität ne heti pakkasesta uuniin, sisältö voi olla raakaa, kun pinta palaa. Kaupan pakasteet ovat esipaistettuja.
T:Alan opiskelija
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 67990
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies123982Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k507858Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768