Voiko syödä 2 vuotta vanhaa proteiini-jauhetta?
En nyt löytänyt parempaakaan paikkaa kysyä tätä. Googlettaessa löytyi pakkotoisto.com-forumin vastauksia, mutta ne kaikki vaihtelivat aina siitä "kokeile", "voi syödä" siihen "älä syö tai saat myrkytyksen". Eli yhtä kunnollista vastausta en löytänyt.
Pakkauksessa lukee parasta ennen 2010. Olen säilyttänyt tuotetta aina kuivakaapissa poissa ainakin auringonvalolta, joten en tiedä onko "säilytettävä viileässä alle 22 asteen" toteutunut tuossa kaappisäilytyksessä. Kyllä mä varmaan rohkenen sitä maistella, jos se ei mitenkään pahasti vaikuta, niin varmaan käytän sen jauheen loppuun, mutta jos siitä on jo kaikki hyöty kadonnut sen jauheen lojuessa kaapissa, niin sama se olisi sitten heittää se roskiin.
Mielipiteitä? Tietoa? Kokemuksia?
Voiko syödä 2 vuotta vanhaa proteiini-jauhetta?
11
18172
Vastaukset
- wdefrty
En ehkä suosittelisi :) kaksi vuotta on kuiteskin aika paljon..
- Anonyymi
Et ehkä suosittelis. Miksi? Minä ehkä suosittelisin jos on oikein säilytetty.
- --------------------
Ei taida kannattaa juoda enää sitä saat vielä vatsasi kipeäksi! Miksi olet ylipäätänsä säilönyt jossain kaapissa prodeja niin kauan ettet ole käyttänyt niitä ajoissa? Kaupasta haet uuden säkin eihän se oo ku jotain 20euroa ehkä allekin. Tuskin sun talous siihen kaatuu...
- ap.
Ok, mä pelaan varman päälle ja jätän sen käyttämättä. Sinne kaapin perälle se jäi, kun oli vaikea syödä sitä jauhetta, koska en saanut sitä koskaan sekoitettua kunnolla juoman sekaan. Ei ole ollut varaa mihinkään tehosekoittimeen tms., niin sitten se on jäänyt sinne. Nyt aattelin taas yrittää nostaa omaa painoani juomalla sitä, mutta se oli jo vanhaksi mennyt.
Join eilen maistiksi sitä vähän, ja se haisi ja maistui ihan normaalille, mutta vatsa päästeli vähän outoja ääniä, joten voi olla parempi etten testaa sitä enempää.
No, opiskelijana tienaan tukia sen 425 euroa ja hilut, ja kaikkein välttämättömimmöt elinkustannukset syö tuon kaiken ja enemmänkin, että talous kyllä kärsii, mutta ehkä mä saan tuollaisen yhden pussin ostettua.
Sanoinpahan vaan, kun kyrsii välillä se työssäkäyvien valitus siitä että miten ei muka ole varaa johonkin.
- Anonyymi
onni tonkija ehkä osaisi vastata. rasva pahenee, mieten lie puhdas proteiini. ehkä vain vitamiinit haihtuu.
- Anonyymi
Sokeri ihan ne jauhot suurimmaksi osaksi on
Prisma doc - Anonyymi
Voi syödä
Miksi pitää s y ödä vanhaa kun et aiemminkaa ole si y ä syönyt
Sokeriihanse ssuurikaksi saksi on - Anonyymi
Miten kävi? Aikaa on kulunut.
- Anonyymi
Jos ei näy matoja eikä haise pahalle.
- Anonyymi
Tässä useamman päivän vuoden vanhaa proteeinijauhetta syöneenä voin todeta olevani hyvässä voinnissa. Kyseessä Puhdistamon vege recovery, tiedä sitten vaikuttaako tuo kasvipohjaiuus. Mutta kaapissa on vielä vuoden vanhaa heraproteiinijauhetta myös. Seuraavaksi sitä kokeilemaan!
- Anonyymi
Tismalleen sama puhdistamon vege recovery omassa kaapissa ja pohdin voiko parin vuoden jälkeen ilman huolta ottaa. Ei ole itsellekään mitään aiheuttanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2679496IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3006676Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?681621Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61391Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921235- 1091151
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut731038Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40852Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23746MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312741