Jälleen uusi pakkasennätys!!

H.o.h.h.o.i.j.a.a

Salla Naruska klo3.50 -40,5!! Ilmaston kylmenemiselle ei näy loppua!

13

163

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohhoijaaaaaaaaaaaaa

      Siis pienessä, alle tuhannesosaa koko maailman pinta-alasta edustavassa maassa ja yhdessä sen pienessä pitäjässä on mitattu lämpötila, joka on yli 10 astetta korkeampi kuin kyseisen maan tunnettu pakkasennätys?

      Kerrotko vielä, että millä tavalla se muka kumoaa globaalin ilmaston lämpenemisen?

    • -50 C

      Vanha vitsi. -40 C rikottin jo. Palaa asiaan, kun ollaan lähellä -50 C.

    • ---

      Miksi sinulla retard ei ole mitään muuta elämää kuin tuo TÄYSIN LAPSELLINEN HÖRHÖILYSI???????????

    • ....,...,

      Koettakaa nyt alarmistit verrata vähän näitä lukuja muihin kuin johonkin yksittäiseen pakkasennätykseen, lämpimimpinä aikoina 1991-2009 -40 jäi rikkomatta peräti 10 kertaa. Nyt on ollut jo kolme putkeen sen jälkeen, eihän ilmasto hetkessä viilene viime vuosisadan kylmimpiin lukemiin. Tässä on kuitenkin selvä muutos jo kylmenevään suuntaan, me ollaan sitten 10-20 vuoden päästä tilanteessa jossa voidaan odottaa 90% vuosista -40 alitusta ja yleisemmin sinne -43...-48 paikkeille.

      Tosin en tiedä onko se edes mahdollista kun ilmatieteenlaitos muutti 1990-luvun alussa mittauspaikkoja, esim. ennen oli aseman nimi Salla NaruskaJÄRVI, nyt vain Salla Naruska ja samantien kun nimi vaihtui tipahti Sallan kylmimmät usealla asteella.

      • öiugludkysd

        "Nyt on ollut jo kolme putkeen sen jälkeen, eihän ilmasto hetkessä viilene viime vuosisadan kylmimpiin lukemiin. Tässä on kuitenkin selvä muutos jo kylmenevään suuntaan, me ollaan sitten 10-20 vuoden päästä tilanteessa jossa voidaan odottaa 90% vuosista -40 alitusta ja yleisemmin sinne -43...-48 paikkeille."

        Edellisestä näkee, että et ymmärrä yhtään mitään palstan aiheesta. Ei säätila ole ilmasto. Yhden mittauspisteen, maan tai edes kokonaisen maanosan säätila ei vielä kerro maapallon ilmastosta mitään.
        Suurin osa palstan ilmastodenialisteista on juuri tällä tasolla. Itse ei osata edes kertotaulua ja yritetään rinta rottingilla kritisoida Fermat`n teorian todistetta. Mutta kun on kyllin tyhmä, ei ymmärrä edes tyhmyyttään.


    • palaeo

      Joo, kyllä meikän syntynurkilla on kylymää. Suomen kylmyysennätyskin on oikeasti Naruskalta -53,5. Silloin Pokassa oli silloin VAIN 51,5 astetta. Naruska oli silloin vain pudotettu sääasema hierarkiassa.

      Kyllä met Sallan rajapintalaiset olemma kovia.

      -ajatelkaapa millaista oli suomenniemen asukkailla n. 7000 v sitten atlanttisella lämpökaudella. Silloin oli keskilämpö 2 astetta nykyistä lämpimämäpää. Täällä etelässä tuskin oli talvisin lunta. On ollut pitkiä pimeitä talvia risumajoissa nuotion valossa. Tosin ruokaa oli kait hyvin (riistaa).

    • palaeo

      Atlanttinen (ATL)
      8 900 - 5 900 BP eli 6 900 - 3 900 eKr

      Boreaalisella kaudella lämpötila kohosi ja sama jatkui Atlanttisella kaudella. Lämpökliimaksi saavutettiin 5 000 - 3 500 eKr, jolloin keskilämpötila oli muutama aste nykyistä lämpimämpi. Perämeri jäätyi näinä aikoina ilmeisesti vain aivan pohjoisessa. Pohjois-Amerikan mannerjää suli edelleen.

      Mastogliameri muuttui asteittain suolaisemmaksi ja sitä kutsutaan noin 6 500 eKr alkaen Litorinamereksi. Maan kohoaminen jatkui hiljaa hidastuen. Näsijärvi kuroutui Litorinamerestä noin 6 000 eKr ja mursi nykyisen lasku-uomansa Tammerkosken kautta Kokemäenjokeen noin 5 500 eKr.

      Runsaat sateet aiheuttivat kiihtyvällä vauhdilla soistumista. Nykyiset suot ovat syntyneet pääosin silloin. Sateet antoivat pontta lepän räjähdysmäiselle leviämiselle. Metsät olivat kuivilla alueilla mäntyvaltaisia ja kosteilla alueilla lehtivaltaisia. Vaikka koivu vei männyltä jalansijaa, olivat mänty ja koivu maamme valtapuita. Suomessa lisääntyivät jalot lehtipuut noin 5 000 eKr alkaen, ja niitä esiintyi runsaana Keski-Suomeen saakka. Samaan aikaan kuusi oli saavuttanut idässä Karjalassa maanselän ja jatkoi etenemistään Suomeen. Kuusi syrjäytti pääasiassa lehtipuita matkallaan länteen.

      Ihmiset asuttivat syvien lahtien suojissa Mastogliameren ja Litorinameren rantoja, joihin runsastuneiden sateiden kasvattaneet joet laskivat. Satakunnassa meri ulottui Pirkanmaalle saakka, mutta seutu maatui kauden loppupuolelle tultaessa Harjavallan tasalle saakka. Atlanttisella kaudella ihmisen väkiluku kasvoi suuresti, osin maahanmuuton ja osin sisäisen kasvun takia. Keramiikkaa alettiin käyttää ja kielikin vaihtui kantasuomalaiseksi.

    • Greenman

      Pakkasennätys on Suomessa -51.5 C. Maapallon ilmasto on lämmennyt viimeisen 30 vuoden aikana 0.4 astetta. Denialistit sanovat, että jos Suomessa on -40 C pakkasta, niin silloin ei voi olla ilmastonmuutosta. Minusta tässä logiikassa on jotain pahasti pielessä.

    • wolly e

      Nonnih, talven selkä on sitten taitettu ja kevät alkaa lähestyä, aurinko alkaa pikku hiljaa lämmittää.

      Pakkasennätys jäi vaatimattomaan 40,7 miinusasteeseen - ilman ilmastonmuutostahan tuo lukema olisi ollut huikeat -41.5 astetta.

      Mutta tästä on hyvä jatkaa kohti kesää ja uusia jättihelteitä!

    • Eelis Permanen

      Näin juuri. Kesästä kun taitaa taas olla tulossa kuuma.

      • peelisernanen

        Kesästä tulee kuuma mikäli ihmiset jaksavat "tuprutella",eiköstä?


      • 4+8

        Kesästä tulee todennäköisesti viileä ja sateinen.


      • E.P.

        Mites Päijänne jakselee Eelis? Siitähän olet jaksanut hihhuloida talven mittaan.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1693
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1300
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      219
      936
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe