Jes onneksi joku tajuaa että tyhjäätoimittavat byrokraatit tappaa veronmaksajat vain nälkään tekemällä kunnissa toinen toistaan tyhmenpiä päätöksiä verorahoilla.
Eikähän tämä maa voi toimia sillä periaatteella että yhä kasvava byrokraattien lauma syö Suomen bruttokansantuotteesta 50% ja syytää sen virastojen vessanpönttöihin ongelmajätteeksi muutettuna.
Uusi kuntakartta pelastaa veronmaksajat
8
190
Vastaukset 8
- joutaa nitoa
sellaset 600 asukkaan kunnat joutaa yhistää
- Talousihminen
Uusi kuntakartta ei ainakaan taloutta pelasta! Päin vastoin, uusien rakenteiden luominen vie miljardeja muutosvaiheessa ja lopputulemana on aiempaa korkeammat kustannukset. Kyllä tällä uudistuksella tavoitellaan jotakin muuta, mutta mitä?
- Elon Laskuoppi
Siinä kuntabyrokraatin kommentti. HAHHAA! Pelkäät tietenkin joutuvasi tekemään järjellistä työtä kun et voi enään vaan istua virastossa vääntämässä älyttömiä päätöksiä VERORAHOILLA
- 1+1
Terveys- ja hoivapalvelut ajetaan alas - toiminnat yksityistetään Caremalle, Attendolle ym. yksityisille hoitoalan yrityksille.
Tähän pakettiin kuuluu Kokoomuksen ajamat kuntien pakkoliitokset isommiksi yksiköiksi.
Kyse ei ole mistään muusta kuin palvelujen yksityistämisestä, verovarat siirretään yhteisestä kassasta yksityisille sijoitusyhtiöille. Mitään hyvää siitä ei seuraa muille kuin näiden sijoitusyhtiöiden osingoista nauttiville. Katsokaa, mitä Ruotsissa on tapahtunut esim. vanhustenhuollossa yksityistämisen myötä.
Joka tätä ei ymmärrä tai ei suostu ideologisessa kiihkossaan ymmärtämään, jatkaa tietysti Kokoomuksen äänestämistä. Perin taistolainen meininki.
Ne, jotka ymmärtävät mistä on kyse, äänestävät vaihtoehtoa tälle menolle. - Katainen RULAA
Olen just samaa mieltä...tyhjäntoimittajat pois viroista ja aletaan tehostamaan töitö.Vihdoin tämän maan päättäjät on tullut järkiinsä.Ja tässä tullaan säästämään älyttömän paljon rahaa pitemmän päälle mutta kunnan työläiset tietenkin kiukuttelevat kun osa heistä joutuu lähtee hakemaan oikeita töitä.Tämä on SUURI ilon päivä.sillä nyt tiedetään että verot ei nouse pilviin sen takia että pidetään tyhjäntoimittaja byrokraatit Kahvilla töissä.Kokoomus ottaa kyllä rökäle voiton ensi vaaleissa tämän päätöksen ansiosta.Vihdoin meillä on järkimies pääministerinä.
- Viisasmies
Jos tämä sinun" järkimies" olisi ollu pääministerinä -90 luvulla, niin emme olisi liittyneet EU:n emmekä EMU:n.
On se niin viisas mies että ei hän olisi johdattanu Suomen valtiota tälläisee velka-ja tukipakettien syövereihin? Ja jossa kansalaiset joutuu maksamaan suurten pankkien konkurssit?
On se "järkimies"?
Nyt tämä "järkimies" haluaa meidän kansalaisten maksavan toisten maiden velkoja ja jättävän meidän lasten taakaksi Suomen velat jotka piti ottaa jotta voitiin antaa ne konkurssi pankeille. "Järkimies" ei sano koskaan ei ja ottaa lisää velkaa vaikka on jo vuoden huutanut että Suomi ei saa velkaantua lisää.
Nyt tämä "järkimies" perustelee velanottoa Suomen hyvinvoinnin nimissä, ettei vaan elintaso laskisi?
On se mahoton mies se "järkimies"?
- ekonoomi luokka
No jos ehkä talous pelastuu, niin terveydenhuolto, poliisit sun palvelut häviävät.No, on siinä voittajia ainakin suuret terveystalot ja veroparatiisit joihin ne vievät rahansa.Hautalakin ihmetteli sitä, miksi lapissa ei ole suomalaisia yhtiöitä mutta on yksityistämässä Finnairia ja muita.Alkaa tuntua että on parempi, kun ulkomaiset kaivoyhtiöt on puikoissa.Valtio saisi varmasti tuonkin jutun jotenkin perseelleen.
Sitähän ihmiset on demokraattiset halunneet, äänestämällä sossuja ja kokkeleita.Siihen on sitten tyytyminen....
Ps. juuri tänään katainen kertoi veronkorotuksista uutisissa...vasurit sitten juoksupoikina nostavat poltta-aine veroja ja muita autoiluun liittyviä maksuja. - V niinku ...
Pysyykö tässä maailmassa enää tavallinen työläinen hengissä ilman kaikenlaisia vähien varojensa sijoittamista ja muita finanssikieroiluja ?
Lypsylehmiä tässä tunnutaan olevan, rahoittamassa jo rikkaiden lisävarallisuutta.
Ei vain ihmisillä ole aikaa ajatella ja reagoida koko asiaan ... työmuurahaisilla on kiire pitää manipuloijansa ja päälle päsmärinsä rahoissaan, vaikka oman henkensä uhalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1721145En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene45773Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.137738Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi27733Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l228694- 44679
- 67645
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää164622Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36600Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal53597