Tuollainen asia tuli mieleen kun sekoittelin vihersmoothieta että paljonko noissa pakurikäävissä on Tsernobylin aikaista ydinlaskeumaa? Mietin vain että kun normi sienissäkin sitä on ja ne sentään uusiutuu joka vuosi. Tuollainen pakurihan voi olla kasvanut niistä Tsernon ajoista asti. Onko joku kokeillut geiger mittarilla että paljonko rätisee?
Pakurikääpä ja Tsernobyl
3
325
Vastaukset
- foodisti
Ihan kuule turhaan mietit tommosia asioita. Niissä ei todellakaan ole vaarallisia määriä säteilyä ja hyödyt ovat valtavat.
- PIIKKI LIHASSA
Kai ne voi tutkituttaa jossain jos askarruttaa. En tiedä maksaako ja kuinka paljon. Kyllähän Tshernobylin onnettoomuudesta seurannutta laskeumaa tuli Suomeenkin ihan reiluja määriä ja osissa maata ei vieläkään suositella Poronlihan, järvikalan ja syöntiä, eikä sienestämistäkään.
- samaa pohtinut
käävät on tiettävästi sieniä.. sienet kerää radioaktiivista säteilyä kans. itse miettinyt ihan samaa asiaa. Ainakin hirveästi luonnonmarjoja syövät saa kuulemma aika runsaasti jäämiä, vaikka toisaalta myös posit. terveysvaikutuksia.
Mikä sitten olis niin täysin huoletonta ja riskitöntä..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626745- 666558
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1435390Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504393En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204059Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53600- 373058
- 272929
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris642711Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta352213