parhaimmat kinkkiravintolat stadissa? Kiinalaiset ovat aina hyvin palvelevia, aikaansaavia ja ystävällisiä.Lisäksi makua ravintolansakin sisustuksessa. Esim. Long Wall annankadulla.
chinese food
tyty
7765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suosittelen, osta lippu Kiinaan ja maistele siellä oikeaa kiinalaista ruokaa. Jo Pekingissä saa kaikkien eri keittiöiden hyvää ruokaa, mutta parasta se tiestysti on jos voi matkustaa Kiinassa kokeilemaan makuja paikanpäällä.
Oikeaa kiinalaista ruokaa ei saa Suomesta, ei Skandinaviasta eikä Euroopasta muualta kuin Lontoon Chinatownista.
Täällä tehtävä ruoka on mukautettu "suomalaiseen/eurooppalaiseen" makuu ja pilattu sillä, että kaikki maistuu samalle soijalle. Tietysti, jos siihen suhtautuu oikein niin eihän se pahaa ole, mutta ei se kiinalaistakaan ole.
Kiinaan kannattaa mennä muutenkin. Wo ai de the Guojia.
Paras kiinalainen on minusta Lauttasaaressa Isokaaren päässä, Long River. Paljon olen käynyt kiertämässä eri paikkoja ja ympäri maailmaakin, mutta ykkönen on Larussa :=) Lisäksi kohtuuhinnat ja hyvä palvelu.
Olen samaa mieltä.
Käykääpä syömässä Helsingissä Itäkeskuksen lasikäytävällä aasialaisessa ravintolassa, paikka on tosin vähän epämukava, ihmisiä velloo ohi ja se on aurinkoisella säällä kuuma, mutta ruoka on tosi hyvää, wokkiruuat tehdään niin, että liekit lyö korkealle, annoksissa vihannekset ovat tuoreita ( ei siis pakastemössöjä ), valittavana on kiinalais- ja thaimaalaistyyppisiä annoksia, riisiä tai nuudeleita erilaisten kastikkeiden kanssa. Lisäksi ruoka tulee pöytään tulikuumana. Paikassa on usein syömässä aasialaissyntyperäistä porukkaa, joten se kertoo varmaan jo jotain ruuan tasosta. Todella maukasta, voin suositella Thaimaassa matkustaneena, jos haluatte muistella ihania makuja, sinne vaan. Paikka on siis lasikäytävällä Itäkeskuksen vanhalla puolella.
Olisi ihanaa, jos yhtä hyvää saisi keskustastakin!
Kontulan ostarilla on tosi hyvä kiinalainen (nimeä en muista). Sinne ei voi oikein jäädä syömään, kun paikka on niin pieni. Jokainen ruoka tehdään erikseen wokissa saman tien tilauksesta. Hinnat on todella edullisia ja annokset isoja ja todella HYVIÄ!!
Bamboo Center. Kanaa Currykastikkeessa on legendaarisen hyvää. Parempaan en ole törmännyt, tuskin tulenkaan.
Bamboo Center on hyvä. Myös Shanghai City, molemmissa hyviä kasvisruokia.