kirves

kirvesmies

Isoisäni aikoinaan (50-60-luvllla?) löysi pellosta kirveen jonka terä oli kuunsirpinmuotoinen. Se oli katkennut ja isoisä vähän sepäntöitä osaavana lisäsi siihen puuttuvan osan. Ei kovin hienoa toimintaa mikäli kyseessä on arkeologinen löytö. Mutta siihen nyt puuttumatta kyselisin kirveen tyypistä.

Kirveen iästä en osaa sanoa muuta kuin että metalli ei näytä uudelta mutta ei nyt ole läpeensä ruostunutkaan. Isoisä aikoinaan väitti että se on nuijasodan aikainen, mutta toisaalta hän uskoi myös että dinosauruksia oli elänyt samaan aikaan ihmisten kanssa...

Löytö on tehty Lapualla, luultavasti Ruhan suunnalla.

Itselläni ei ole kameraa joten kuvaa en saa lähetettyä mutta tuli elokuvassa vastaan vähän samanlainen. http://bayimg.com/AAMHaaaDj

Löydön kirveessä terä on muuten samanlainen mutta päät nousevat vielä enemmän kaarelle taaksepäin. Ja varsi (terän ja puuvarren välillä) on vain sormen paksuinen ja ainakin puolet lyhyempi kuin kuvan kirveessä.

Koskaan ei ole tullut moista vastaan kun olen historiateoksia lueskellut eli nyt kyselisinkin mihin tarkoitukseen kyseisen muotoisia kirveitä on tehty?

Taistelukirves?
Tietyn tyyppiseen veistämiseen?
Onko kenties ollut hilparityyppinen aseen terä, eli ollut pitemmän kepin päässä?

4

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puu mätänee

      Jos kirveessä - tavallisessa pellossa - oli vielä puinen varsi jäljellä, ei se voi olla kuin muutaman kymmenen vuoden ikäinen.

      • kirvesmies

        Ei ollut vartta. Isoisä veisti siihen uuden.


      • hilpariko olisi

        Ahaa, aloittaja mainitsikin jo hilparin, syvimmät valitteluni...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2322
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1522
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1187
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      883
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      842
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe