Vegaaninen margariini?

Onko kenelläkään tietoa, käyttääkö Flora eläinperäistä D-vitamiinia? Laktoositon Flora ei näytä päällepäin sisältävän mitään eläinperäistä, mutta tuote ei ole vegaanituotteet.net-listalla. Onko lista "jäljessä" vai onko vitamiini eläinperäistä?
6747
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hohhoijjaa - kyllä on vaikeaa elämä tuon uskonnon harjoittajilla!

Äänestä
  • Joo- sain tästä ihan kunnon naurut. - Flora ei näytä päälleppäin sisältävän mitään eläinperäistä-

    Äänestä

  • MITÄPÄ VITUN VÄLIÄ SILLÄ SULLE JUNTILLE ON?

    Äänestä

Yleensä kun johonkin on lisätty vitamiineja, niin ne on keinotekoisia. Sitä vastoin Flooras ja kaikis kevytlevitteis on valtavasti E-koodeja. Kalas on D-vitamiinia, ei sitä kyl lihassa ole. Aito voi ja eläinkin on vielä hengis. Kumpi vaakakupissasi painaa enemmän luonnonmukainen voi vai E-koodeja täynnä olevat tuotteet?

Äänestä

Voi ei ole tarpeen ja on harvinaista sen käyttö, näin olen käsittänyt, maailmalla. Juustoja käytttävät perinteisesti enemmän ja sveitsistä tuli tännekin se juustonvalmistuksen taito no jo kait runs, 100 v sitten.

Ravintona on eliksiiriä korvata voi kalaan sisältyvällä öljyllä ja kalavalkuaisella, pähkinän taikka oliivin öljyllä, rapsista nyt puhumattakaan.

Juustoherkkusuuthan saivat joku aika sitten ilosanoman Italiasta, ainakin kuten se kerrottiin ettei kova juusto nostaisikaan kolesterolia.

Arvaa, että noissa on yksilöllisiä, siis geneettisiä eroja, kuten että mikä oikeus on toisella poltella tupakkata enemmän kuin toinen ja vieläpä suosikymmenet saamatta syöpää, kun toinen on sen saanut vähemmästäkin. Mutta onhan pääpiirteet bonjattava.

Niin, Tanskassakin todettiin että vitamiinipillereittein varmuudeksi syöminen heikentää terveyttä. Siel ol puhe reseptille laitosta laissa iha. Ei kai asia muutu paljoakaan jos pilleri jauhetaan margariiniin

Äänestä

Ainakin Rainbow-merkkinen margariini 40% on vegaaninen. Paketissa lukee ainesosien jälkeen: "Kaikki ainesosat ovat kasvipohjaisia". Plussana on myös keveys. Monet vegaaniset margariinit ovat rasvaisia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


après_tout kirjoitti:

Onko kenelläkään tietoa, käyttääkö Flora eläinperäistä D-vitamiinia? Laktoositon Flora ei näytä päällepäin sisältävän mitään eläinperäistä, mutta tuote ei ole vegaanituotteet.net-listalla. Onko lista "jäljessä" vai onko vitamiini eläinperäistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu