Celestinus kuoli kupan aiheuttamiin komplikaatioihin ja hänet on haudattu Lateraanikirkkoon. ( 8. tammikuuta 1198)
http://fi.wikipedia.org/wiki/Celestinus_III
Miten tuo on mahdollista?
"Kupan tulosta Eurooppaan kiistellään edelleen. Tauti levisi rajuna epidemiana yli koko Euroopan aivan 1400-luvun lopulla eli pian sen jälkeen kun Kolumbus oli palannut Amerikasta. Eräät historioitsijat katsovat, että Kolumbuksen miehistö toi taudin mukanaan löytöretkiltään, ehkä Haitin saarelta. Toiset taas uskovat, että tautia oli ollut Euroopassa jo pitkään ennen tätä ja että taudin luonne vain oli muuttunut. Italialaiset kutsuivat tautia espanjantaudiksi, ranskalaiset italiantaudiksi, englantilaiset ja turkkilaiset ranskantaudiksi ja venäläiset puolantaudiksi."
Miten paavi sai tartunnan 300 vuotta ennen kuin se tuli Eurooppaan?
Paavi kuoli kuppaan
9
413
Vastaukset 9
- 10+20
Kaikki mitä wikipediassa lukee ei ole totta. "Kuka tahansa" voi kirjoittaa sinne juttuja.
Kannattaa aina tarkistaa muualta.- Rautahans
Jussi Hanska: Kristuksen sijaiset maan päällä?. Paaviuden historiaa apostoli Paavalista Johannes Paavali toiseen. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Vammala 2005. ISBN 951-746-719-2.
- Jussi Hanska
Rautahans kirjoitti:
Jussi Hanska: Kristuksen sijaiset maan päällä?. Paaviuden historiaa apostoli Paavalista Johannes Paavali toiseen. Suomalaisen Kirjallisuuden Seura, Vammala 2005. ISBN 951-746-719-2.
Kirjassani ei väitetä, että Coelestinus olisi kuollut kuppaan. Sen on Wikipedia-artikkelin kirjoittaja lisännyt itse - en tiedä mistä.
- ei kerrota kupasta
http://en.wikipedia.org/wiki/Pope_Celestine_III
Englanninkielinen wiki ei sano mitään kuolinsyystä.- Rautahans
Voiko edes Suomessa kirjoittaa ja painaa kirajaa, jossa on näin painava väite, ilman, että sillä olisi todisteita? Jos tieto ei pidä paikkaansa, niin Jussi Hanska olisi istunut oikeutta katolisen kirkon kanssa. En muutenkaan usko, että tietokirjaan tahallaan ujutettaisiin väitteitä, jotka romuttaisivat koko teoksen uskottavuuden.
Tieto pitää paikkansa. Kuppa, pitkälle ehtineenä voidaan todeta luustosta. Egyptin muumioissa ei ole ollut kupan aiheuttamia muutoksia. - ei kerrota kupasta
Rautahans kirjoitti:
Voiko edes Suomessa kirjoittaa ja painaa kirajaa, jossa on näin painava väite, ilman, että sillä olisi todisteita? Jos tieto ei pidä paikkaansa, niin Jussi Hanska olisi istunut oikeutta katolisen kirkon kanssa. En muutenkaan usko, että tietokirjaan tahallaan ujutettaisiin väitteitä, jotka romuttaisivat koko teoksen uskottavuuden.
Tieto pitää paikkansa. Kuppa, pitkälle ehtineenä voidaan todeta luustosta. Egyptin muumioissa ei ole ollut kupan aiheuttamia muutoksia.Kai Hanskalla on lähteensä, ja on ilmoittanut ne kenties kirjassaan?
- Rautahans
ei kerrota kupasta kirjoitti:
Kai Hanskalla on lähteensä, ja on ilmoittanut ne kenties kirjassaan?
Niinpä. Näin on yleensä tapana tehdä, muuten kyseessä on kaunokirjallisuus.
Tuossa lisää arkeologiasta ja syfiliksestä.
http://www.archaeology.org/9701/newsbriefs/syphilis.html
TV:stä tuli vasta ohjelma Pompeijin kaivauksista, siinä epäiltiin että jo sieltä löytyneissä luurangoissa olisi kupan merkkejä.
- Lääkekauppias
Vahvistan nähneeni kyseisen dokumentin. Euroopassa oli kuppaa sen mukaan ennen amerikan löytämistä. Katsellaan, mitä arkeologit keksivät selitykseksi. Ehkä jokin muu selitys kuin kuppa vai onko luista löytyneet todisteet idioottivarmoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212004- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66527Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11523Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36482Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 104437
- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412