Olen osamassa uutta maastopyörää ja haluaisn kysä kun en ole tällaista hankintaa aikaisemmin tehnyt, että mitä kannattaa erityisesti huomioida kun lähten kauppoihin kiertelemään? Olen nainen ja tarkoitus olisi osataa maastopyörä jolla ajelisin mukavia polkuja pitkin, ei mitään vuorenrinnettä täysiä alas -meininkiä vaan helpohkoja reittejä, kuitenkin haluaisin lapissa käydä polkemassa merkattuja reittejä. Ehkä se reittien vaativuus lisääntyy ajan kanssa mutta siis pyörän pitäisi soveltu perus maastopyöräilyyn mutta kuitenkin sen pitäisi olla sitten hyvä kun sellaisien hommaan. Onko realistista ajatella noin 1500 eurolla saavansa tähän tarkoitukseen oikeasti hyvä pyörän? Onko kellään tiedossa nimetä hyviä merkkejä?
apua maastopyörän valintaan
17
1159
Vastaukset
- ascfdsa
Itse pähkään että hankkisinko 26 vai 29 tuumaisen täysjouston? Ajo tulisi olemaan poluilta ryteikköön ja talvisin sitten huonokuntoista pyörätietä pitkin 30km päivässä. En ole mikään isokokoinen kaveri, eli onkohan noi 29.t itelle turhan kohloja tai mikä se niiden etu nyt sitte onkaan?
- jLmari
Riippuu sun koosta
- Suosittelen Konaa
Itselläni on Konan reilun tuhannen euron maasturi ja olen erittäin tyytyväinen. Osia tuohon tulee päivitettyä tarpeen mukaan mutta runko on erittäin hyvä ja samalla rungolla löytyy huomattavasti kalliimpia versioita myös.
Ajan usein myös erittäin haastavassa maastossa.
Konalla on myös elinikäinen runkotakuu.
Tässä hieman kehuja Konalle, kohta varmaan joku trolli kommentoi...- jlmari
Paska
- Alkup. Maantiepyöräi
Uusimmassa Fillarilehdessä, 1/2012, on halpojen 29":en testi. Kannattaa lukaista. Siitä jutusta saa hyvän käsityksen, mitä kannattaa miettiä maastopyörää valittaessa.
http://www.fillari-lehti.fi/
Tonniviidelläsataa saa jäykäperäisen, kun hakee vähän. Mutta jos et ole haratanut aikaisemmin, niin varaudu noin viidensadan euron varustekustannuksiin.- Eijvoiolla
Onko täällä kaikilla lukihäiriö?
- Alkup. Maantiepyöräi
Eijvoiolla kirjoitti:
Onko täällä kaikilla lukihäiriö?
Jos tarkoitat kysymyksessä kohtaa "naiselle", niin se ei ole pointti. Satulan pitää olla muutaman millin leveämpi ja rungon tulee olla lyhyemmästä päästä. Naisten pyörät ovat samanlaisia kuin miestenkin.
Jos käytössä olisi huomattavasti enemmän rahaa, voisi harkita naisille suunniteltuja malleja. Siis sellaisia, joissa on lyhyempi runko ja leveämpi satula. Ne vain tuppaavat olemaan kalliimpia. - niskahiki
Eijvoiolla kirjoitti:
Onko täällä kaikilla lukihäiriö?
???
Kannatta ensin katsoa paikallisten pyöräliikkeiden tarjonta. 1500 eurolla saa jo aivan hyvän jäykkäperäisen maastopyärän. Täysjousitetujen maastopyörien kanssa tekee tiukkaa, mutta jos sopivasti jostakin tarjouksesta sopiva pyörä löytyy niin mahdollista täysjousitetunkin on löytää tuohon hintaan.
Esim. Cubella on WLS mallisto, jonka pyörät on mitoitettu naisille sopiviksi eli niissä on mm. rungonpituus hiukan lyhyempi ja satula on hiukan leveämpi. Itsellä tosin ei ole minkäänlaista ajo kokemusta kyseisen merkin mistään pyörämallista, mutta kyseiset pyörät pitäisi olla aivan ok.
Lopulta tosin tuolla pyörämerkillä ei ole kovin suurta merkitystä. Useilla valmistajilla on hyviä pyöriä, mutta samalla valmistajalla voi olla, myös ei niin hyviä pyöriä kaupan.Merkkiä suurempi merkitys on pyörän ominaisuuksilla. Siis onko jäykkäperäinen vai täysjousto ja 26" vai 29".
Oma pyöräni on vanha jäykkäperäinen ja senkin kanssa pääsee varsin haastavaan maastoon. Alkuperäisen kysyjän kuvaamat polut ajaa jäykkäperäisellä ihan hyvin. Jos ajattelee 1500e hintaista pyörää, niin siihen hintaan ei kaiketi kannata täysjoustoa ostaa. Mieluummin hyvälaatuinen jäykkäperäinen kuin halvemman tasoinen täysjousto. Painossakin saman hintainen jäykkäperäinen on hivenen edukseen. Jarrujen tyypin valinnassa ehkä ei ole niin isoa pohdiskelua (kun vain ei ole vannejarruja).
Jos pyöräksi valitsee täysjouston, niin saa varata 500e enemmän budjettiin?
- melkeinen inssi
Osta hybridipyörä, se sopii kaikkeen pyöräilyyn
- Öljypoltin
Vaimoni osti itselleen Focuksen Super Bud 3.0, jonka sai hintaan 1600€. Olen itsekin ajanut hänen pyörällään ja voin sanoa, että kyllä sillä metsäpolkuja ajelee. Suosittelen.
- aloittajah46wu65u
Mistä tuollaisen saa?? Näyttää aika tyylikkäältä.
- Öljypoltin
aloittajah46wu65u kirjoitti:
Mistä tuollaisen saa?? Näyttää aika tyylikkäältä.
Pyörä ostettiin Larun pyörästä. Oli mukavasti tarjouksessa.
- niskahiki
suosittelen nishikiä!...kestävää laatua ja suomalainen...(ainakin jotain tehdään suomessa) :)
- 55544556
Niiin kuin esimerkiksi mitä? Heijastimet ja ehkä tankotupit?
- Börje 321
55544556 kirjoitti:
Niiin kuin esimerkiksi mitä? Heijastimet ja ehkä tankotupit?
Taidetaan osat pultata runkoon Suomessa. Vähän niin kuin "Suomessa tehty" Pelago. Eli molemmissa tapauksissa Aasiassa tehtyyn runkoon pultataan osat täällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2004685Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki383240Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma342939PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist842903Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602806Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902645Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142381Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002169- 1471502
- 631168