Tiedemiesten ja nobelistien vetoomus 1997

Jo vuonna 1997 yli 1500 tiedemiestä, joukossa 115 nobelistia, esitti vetoomuksen: "Tämä on tarkoitettu kaikille päättäjille. Tiedeyhteisö ei ole koskaan aiemmin sanonut näin selvästi, että meidän on heti lopetettava ilmakehämme pilaaminen."

Muita lainauksia vetoomuksesta:

"Me, tämän vetoomuksen allekirjoittajat, vaadimme kaikkien hallitusten johtajia osoittamaan uudenlaista sitoutuneisuutta maailman ympäristön suojelemiseksi tuleville sukupolville. Tärkeä ensiaskel on sopia yhdessä vahva ja merkittävä ilmastosopimus Kiotossa. Me rohkaisemme tiedemiehiä ja kansalaisia ympäri maailman vaatimaan johtajiaan vastuuseen toimista globaalin lämpenemisen uhkaa vastaan. Johtajien on otettava tämä ensiaskel suojellakseen tulevia sukupolvia kaameilta näköaloilta, jotka seuraisivat, jos emme tekisi velvollisuuttamme heitä kohtaan."


"Ilmastonmuutos: Yhteydet ja lisävauriot

Hakkuut ja kaskiviljely tuottavat suurta hävitystä maailman jäljellä olevissa trooppisissa metsissä. Amazonin sademetsien polttaminen jatkuu hillitsemättömästi. Muut teollisuus- ja kehitysmaiden metsät ovat suuren paineen alla. Metsien hävitys lisää suuresti maaperän eroosiota ja veden hukkaa; se on tärkein syy lajien sukupuuttoihin; se heikentää luonnon kykyä varastoida hiiltä; se lisää hiiltä ilmakehään vahvistaen ilmastonmuutosta.

Fossiilisten polttoaineiden kayttö kasvaa sekä teollisuus- että kehitysmaissa lisäten ilmakehän hiilipitoisuutta. Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä perverssit kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen. Ilman tiukkaa sitoumusta useimmat teollisuusmaat eivät tule saavuttamaan hiilipäästötavoitteitaan, jotka sovittiin vuonna 1992 Rion konferenssissa. Siirtyminen uusiutuvien, fossiilihiilivapaiden energianlähteiden käyttöön on toteutettavissa mutta se ei ole näköpiirissä voimakkaan poliittisen tahdon puuttumisen vuoksi. Vakuutusyhtiöt ovat ymmärtäneet ilmastonmuutoksen riskit. Johtavat taloustieteilijät ovat ehdottaneet käyttökelpoisia toimenpiteitä näiden riskien vähentämiseksi. Markkinat aliarvioivat ekosysteemejä maailmanlaajuisesti ja tuomitsevat harvoin toimintoja, jotka aiheuttavat pitkäaikaista ympäristön ja resurssien vahingoittumista. Poliittisten johtajien on otettava käyttöön kannustimia, jotka palkitsevat kestäviä toimintoja. "


"Lajien häviäminen

Ilmastonmuutos tulee kiihdyttämään jo nykyisinkin kauhistuttavaa lajikuolemien vauhtia erityisesti haavoittuvimmissa ekosysteemeissä. Tunnetuista nisäkäslajeista neljännes on uhanalainen; puolet näistä voi kadota vuosikymmenen aikana. Mahdollisesti kolmannes kaikista lajeista katoaa ennen seuraavan vuosisadan loppua.

Lajien moninaisuus vakauttaa ekosysteemeitä, joista me olemme riippuvaisia, parantaa niiden tuotantokykyä ja tarjoaa tärkeän lähteen uusille elintarvikkeille, lääkkeille ja muille tuotteille. "

Lopussa on vielä pitkä vetoomuksen allekirjoittaneista nobelisteista.

http://www.kaapeli.fi/~tep/projektit/ilmastonmuutos/nobelistit.htm
Alkuperäiskielellä:
http://www.ucsusa.org/global_warming/solutions/big_picture_solutions/world-scientists-call-for.html


15 v uotta on kulunut, ja ilmastonmuutosta aiheuttavat ilmansaasteet on vain lisääntyneet, ja ilmastonmuutos ihmisten kannallta pahempaan suuntaan.

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiaa!

      Perverssit kannustimet! Mulle kans, lääh lääh..

      • Englannin kielessä "perversiolla" laajempi merkitys, lähinnä "luonnonvastainen". Sen huomioiden tiedemiestan vetoomus siltäosin olisi oikeammin käännetty jotenkin näin:

        "Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä luonnonvastaiset kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen."

        Ja paikkansahan tuo pitää. ihminen toimii monella tavoin luonnonvastaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe