Tiedemiesten ja nobelistien vetoomus 1997

Jo vuonna 1997 yli 1500 tiedemiestä, joukossa 115 nobelistia, esitti vetoomuksen: "Tämä on tarkoitettu kaikille päättäjille. Tiedeyhteisö ei ole koskaan aiemmin sanonut näin selvästi, että meidän on heti lopetettava ilmakehämme pilaaminen."

Muita lainauksia vetoomuksesta:

"Me, tämän vetoomuksen allekirjoittajat, vaadimme kaikkien hallitusten johtajia osoittamaan uudenlaista sitoutuneisuutta maailman ympäristön suojelemiseksi tuleville sukupolville. Tärkeä ensiaskel on sopia yhdessä vahva ja merkittävä ilmastosopimus Kiotossa. Me rohkaisemme tiedemiehiä ja kansalaisia ympäri maailman vaatimaan johtajiaan vastuuseen toimista globaalin lämpenemisen uhkaa vastaan. Johtajien on otettava tämä ensiaskel suojellakseen tulevia sukupolvia kaameilta näköaloilta, jotka seuraisivat, jos emme tekisi velvollisuuttamme heitä kohtaan."


"Ilmastonmuutos: Yhteydet ja lisävauriot

Hakkuut ja kaskiviljely tuottavat suurta hävitystä maailman jäljellä olevissa trooppisissa metsissä. Amazonin sademetsien polttaminen jatkuu hillitsemättömästi. Muut teollisuus- ja kehitysmaiden metsät ovat suuren paineen alla. Metsien hävitys lisää suuresti maaperän eroosiota ja veden hukkaa; se on tärkein syy lajien sukupuuttoihin; se heikentää luonnon kykyä varastoida hiiltä; se lisää hiiltä ilmakehään vahvistaen ilmastonmuutosta.

Fossiilisten polttoaineiden kayttö kasvaa sekä teollisuus- että kehitysmaissa lisäten ilmakehän hiilipitoisuutta. Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä perverssit kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen. Ilman tiukkaa sitoumusta useimmat teollisuusmaat eivät tule saavuttamaan hiilipäästötavoitteitaan, jotka sovittiin vuonna 1992 Rion konferenssissa. Siirtyminen uusiutuvien, fossiilihiilivapaiden energianlähteiden käyttöön on toteutettavissa mutta se ei ole näköpiirissä voimakkaan poliittisen tahdon puuttumisen vuoksi. Vakuutusyhtiöt ovat ymmärtäneet ilmastonmuutoksen riskit. Johtavat taloustieteilijät ovat ehdottaneet käyttökelpoisia toimenpiteitä näiden riskien vähentämiseksi. Markkinat aliarvioivat ekosysteemejä maailmanlaajuisesti ja tuomitsevat harvoin toimintoja, jotka aiheuttavat pitkäaikaista ympäristön ja resurssien vahingoittumista. Poliittisten johtajien on otettava käyttöön kannustimia, jotka palkitsevat kestäviä toimintoja. "


"Lajien häviäminen

Ilmastonmuutos tulee kiihdyttämään jo nykyisinkin kauhistuttavaa lajikuolemien vauhtia erityisesti haavoittuvimmissa ekosysteemeissä. Tunnetuista nisäkäslajeista neljännes on uhanalainen; puolet näistä voi kadota vuosikymmenen aikana. Mahdollisesti kolmannes kaikista lajeista katoaa ennen seuraavan vuosisadan loppua.

Lajien moninaisuus vakauttaa ekosysteemeitä, joista me olemme riippuvaisia, parantaa niiden tuotantokykyä ja tarjoaa tärkeän lähteen uusille elintarvikkeille, lääkkeille ja muille tuotteille. "

Lopussa on vielä pitkä vetoomuksen allekirjoittaneista nobelisteista.

http://www.kaapeli.fi/~tep/projektit/ilmastonmuutos/nobelistit.htm
Alkuperäiskielellä:
http://www.ucsusa.org/global_warming/solutions/big_picture_solutions/world-scientists-call-for.html


15 v uotta on kulunut, ja ilmastonmuutosta aiheuttavat ilmansaasteet on vain lisääntyneet, ja ilmastonmuutos ihmisten kannallta pahempaan suuntaan.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiaa!

      Perverssit kannustimet! Mulle kans, lääh lääh..

      • Englannin kielessä "perversiolla" laajempi merkitys, lähinnä "luonnonvastainen". Sen huomioiden tiedemiestan vetoomus siltäosin olisi oikeammin käännetty jotenkin näin:

        "Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä luonnonvastaiset kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen."

        Ja paikkansahan tuo pitää. ihminen toimii monella tavoin luonnonvastaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      20
      1771
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      146
      1748
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      321
      1433
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1118
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1102
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1058
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      959
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      955
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      907
    Aihe