Jo vuonna 1997 yli 1500 tiedemiestä, joukossa 115 nobelistia, esitti vetoomuksen: "Tämä on tarkoitettu kaikille päättäjille. Tiedeyhteisö ei ole koskaan aiemmin sanonut näin selvästi, että meidän on heti lopetettava ilmakehämme pilaaminen."
Muita lainauksia vetoomuksesta:
"Me, tämän vetoomuksen allekirjoittajat, vaadimme kaikkien hallitusten johtajia osoittamaan uudenlaista sitoutuneisuutta maailman ympäristön suojelemiseksi tuleville sukupolville. Tärkeä ensiaskel on sopia yhdessä vahva ja merkittävä ilmastosopimus Kiotossa. Me rohkaisemme tiedemiehiä ja kansalaisia ympäri maailman vaatimaan johtajiaan vastuuseen toimista globaalin lämpenemisen uhkaa vastaan. Johtajien on otettava tämä ensiaskel suojellakseen tulevia sukupolvia kaameilta näköaloilta, jotka seuraisivat, jos emme tekisi velvollisuuttamme heitä kohtaan."
"Ilmastonmuutos: Yhteydet ja lisävauriot
Hakkuut ja kaskiviljely tuottavat suurta hävitystä maailman jäljellä olevissa trooppisissa metsissä. Amazonin sademetsien polttaminen jatkuu hillitsemättömästi. Muut teollisuus- ja kehitysmaiden metsät ovat suuren paineen alla. Metsien hävitys lisää suuresti maaperän eroosiota ja veden hukkaa; se on tärkein syy lajien sukupuuttoihin; se heikentää luonnon kykyä varastoida hiiltä; se lisää hiiltä ilmakehään vahvistaen ilmastonmuutosta.
Fossiilisten polttoaineiden kayttö kasvaa sekä teollisuus- että kehitysmaissa lisäten ilmakehän hiilipitoisuutta. Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä perverssit kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen. Ilman tiukkaa sitoumusta useimmat teollisuusmaat eivät tule saavuttamaan hiilipäästötavoitteitaan, jotka sovittiin vuonna 1992 Rion konferenssissa. Siirtyminen uusiutuvien, fossiilihiilivapaiden energianlähteiden käyttöön on toteutettavissa mutta se ei ole näköpiirissä voimakkaan poliittisen tahdon puuttumisen vuoksi. Vakuutusyhtiöt ovat ymmärtäneet ilmastonmuutoksen riskit. Johtavat taloustieteilijät ovat ehdottaneet käyttökelpoisia toimenpiteitä näiden riskien vähentämiseksi. Markkinat aliarvioivat ekosysteemejä maailmanlaajuisesti ja tuomitsevat harvoin toimintoja, jotka aiheuttavat pitkäaikaista ympäristön ja resurssien vahingoittumista. Poliittisten johtajien on otettava käyttöön kannustimia, jotka palkitsevat kestäviä toimintoja. "
"Lajien häviäminen
Ilmastonmuutos tulee kiihdyttämään jo nykyisinkin kauhistuttavaa lajikuolemien vauhtia erityisesti haavoittuvimmissa ekosysteemeissä. Tunnetuista nisäkäslajeista neljännes on uhanalainen; puolet näistä voi kadota vuosikymmenen aikana. Mahdollisesti kolmannes kaikista lajeista katoaa ennen seuraavan vuosisadan loppua.
Lajien moninaisuus vakauttaa ekosysteemeitä, joista me olemme riippuvaisia, parantaa niiden tuotantokykyä ja tarjoaa tärkeän lähteen uusille elintarvikkeille, lääkkeille ja muille tuotteille. "
Lopussa on vielä pitkä vetoomuksen allekirjoittaneista nobelisteista.
http://www.kaapeli.fi/~tep/projektit/ilmastonmuutos/nobelistit.htm
Alkuperäiskielellä:
http://www.ucsusa.org/global_warming/solutions/big_picture_solutions/world-scientists-call-for.html
15 v uotta on kulunut, ja ilmastonmuutosta aiheuttavat ilmansaasteet on vain lisääntyneet, ja ilmastonmuutos ihmisten kannallta pahempaan suuntaan.
Tiedemiesten ja nobelistien vetoomus 1997
2
105
Vastaukset
- Asiaa!
Perverssit kannustimet! Mulle kans, lääh lääh..
Englannin kielessä "perversiolla" laajempi merkitys, lähinnä "luonnonvastainen". Sen huomioiden tiedemiestan vetoomus siltäosin olisi oikeammin käännetty jotenkin näin:
"Yrityksiä lisätä energian säästöä ja parantaa energiatehokkuutta estävät alhainen energian hinta sekä luonnonvastaiset kannustimet, jotka rohkaisevat tuhlaamiseen."
Ja paikkansahan tuo pitää. ihminen toimii monella tavoin luonnonvastaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3798371Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1732740- 131032
- 76978
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60883- 25866
- 55853
- 64832
- 46796
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss72762