Moi!
Voiko silakoita pakastaa raakana ja käyttää myöhemmin?tiedän varmaan tod. tyhmä kysymys mutta eka kerta on aina kerta:)
silakka pakkaseen?
9
11233
Vastaukset
- neuvoja
Kaikkea kalaa voi pakastaa. Muista kuitenkin perata ensin, ellet ole hankkinut valmiiksi perattuna.
- Anonyymi
Isompia kaljoja ei tarvitse perata ennen pakastamista. Suolistaminen on siisti homma, kun sen hoitaa sulamisvaiheessa kalan ollessa kohmeinen.
- Faxe
Pakasta silakat yksittäin, helpottaa sulatusta. Leikkaa muovikassin sivut auki ja kääri silakat yksitellen muovin sisään.
- ffi
Mites muuten sulatus? huoneenlämmös,mikros..?
- jopi
ffi kirjoitti:
Mites muuten sulatus? huoneenlämmös,mikros..?
huoneen lämmössä
- akka
jopi kirjoitti:
huoneen lämmössä
jääkaapissa, silloin niistä ei tule vetisiä lötköjä.
- Anonyymi
jopi kirjoitti:
huoneen lämmössä
No ei tietenkään huoneenlämmössä. Jääkaappiin kulhoon kalapussi. Tai jos kiire, niin pakastuspussissaan kylmään veteen sulamaan. Sulavat tosi nopeasti.
Yksittäin pakatut sulavat huoneenlämmössä, mutta klönttinä alkavat pilaantua ennen kuin ehtivät sulaa.
- Anonyymi
Kalan voi pakastaa, mutta ei se niin hyvää ole kuin tuoreena. Sitten vielä kaupan mainos; tuoretta muikkua. Jokainen itse muikkuja pyydystänyt ja ruuaksi laittanut tietää miten iso ero on kaupan muikkujen ja itse pyydystettyjen välillä.
- Anonyymi
Samoja muikkuja ne kaupan myymätkin ovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2962636- 1981011
- 57816
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti141769- 58660
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18571- 51545
- 40534
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504- 55495