kuinka monta kananmunaa päivässä ?

muna mies.

Kuinka monta kananmunaa päivässä on turvallista syödä ? Onko se keltuainen niin vaarallista?. Tästä kuulee niin monia eri suosituksia toiset sanoo että voi syödä vaikka paketin keltuaista päivässä ja toiset sanoo että syö vaan yksi. Kuinka asia on onko kellään faktatietämystä lähteineen esittää ?

4

1958

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salmon Ella
      • 54

        Kyllä vaan, noin se menee. Tykkään kovasti kananmunista aamiaisella. Kotosuomessa tulee harvemmin laitettua, ehkä enemmän viikonloppuina, mutta talvikohteessani syön hyvin usein edullisen English breakfastin, missä on "häränsilmäksi" paistettuja munia, pekonia ja paistettuja tomaatteja. Muistuttaa (jos unohdetaan mukana tulevat paahtoleivät) kovasti VHH-suosituksia.

        Kotona tulee usein myös keitettyä kananmunia, jotka sopivat esim. salaatteihin, joidenkin kalaruokien lisukkeiksi tai aamiaispöytään.
        Varsin monipuolinen luonnonvara. Noita juomajuttuja en ole koskaan kokeillut.


    • Jumalasta seuraava
    • Totemi

      Täysin turvallista syödä jopa 2-3 munaa päivässä. Kolesteroli ei ole vaarallista vaan tarpeellista ihmiselle.
      Saisivat jo potkia sen Puskan pois sieltä kallispalkkaiselta veronmaksajien kustantamalta pallilta pelottelemasta ihmisiä kolesterolilla. Täysttä potaskaa se Pohjois-Karjala tutkimus, kumottu jo moneen kertaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe