Syksy Räsänenkin käyttää tihentymä sanaa

Mr. Rakkaus

Mistä lähtein nykyfyysikot ovat alkaneet käyttää sanaa tihentymä?

"Higgsin kenttä antaa alkeishiukkasille massan, Higgsin hiukkanen on Higgsin kentän pieni tihentymä, kuten fotoni on sähkömagneettisen kentän tihentymä, elektronikentän ja niin edelleen."

http://www.tiede.fi/blog/2012/03/14/lopun-alkua/

Ps. Joku jo ehti väittää ettei nykyfyysikot käytä sanaa tihentymä, mutta niin ne oppivat oppineetkin ajan kanssa!

.

10

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpönlöpön. Puhut täyttä lööperiä Jukka pieni.

      Tihentymä on ihan arkinen suomen kielen sana ja useissa eri yhteyksissä myös fysiikassa käytetty. Vaikkapa pitkittäisessä aaltoliikkeessä puhutaan tihentymistä. Sinulle fysiikkaa lukemattomana ihmisenä saattaa tulla yllätyksenä, että tällaista termiä käytetään. Me muut koulumme käyneet olemme tästä ihan tietoisia eikä siinä ole mitään kummaa.

      Sinun tihentymäsi tarkoittaa, jotain havaitsematonta hokkuspokkus-hiukkasta joka välillä vuorovaikuttaa, välillä ei vuorovaikuta, välillä etenee yli valonnopeudella, rikkoo liikemäärän säilymislakia ja tekee mitä milloinkin todellisuuden vastaista. Fysiikalla tai fyysikoiden käyttämillä sanavalinnoilla ei ole mitään tekemistä näiden sinun mielikuvitushiukkastesi kanssa. Antaisit jo olla.

    • Astrodamus

      Ihmettelinkin kuinka kauan kestää ennen kuin huomaat. Syksy, toisin kuin sinä, tietää tarkalleen, mitä hän tihentymällä tarkoittaa. Kenttien välittäjähiukkasia voidaan pitää kentän tihentyminä, mutta niiden ominaisuudet ja käyttäytyminen ovat tarkasti tunnettuja.

    • Pogsin hiukkanen

      Higsin hiukkanen on mielikuvituksen tuotetta. Todistamaton juttu joten hys hys päävammaiset !

      • Mr. Totuus

        Higgs on teoreettisesti ennustettu ja jo nyt hyvin suurella todennäköisyydellä myös havaittu. Vuoden loppuun mennessä asia varmistuu.

        Kukahan on päävammainen?


      • Kysymys
        Mr. Totuus kirjoitti:

        Higgs on teoreettisesti ennustettu ja jo nyt hyvin suurella todennäköisyydellä myös havaittu. Vuoden loppuun mennessä asia varmistuu.

        Kukahan on päävammainen?

        Miksi sitä Higgsin hiukkasta on ollut niin vaikea havaita edes sillä Cernin tavattoman suurella kiihdyttimellä, että sitä jouduttiin etsimään monta vuotta? Eräässä toisessa ketjussahan todettiin, että hiukkaset on sitä helpompi havaita, mitä voimakkaammin ne vuorovaikuttavat väliaineen kanssa: esimerkiksi neutriino on myös vaikea havaita juuri siksi, koska se vuorovaikuttaa niin heikosti. Kuitenkin myös Higgsin hiukkanen vuorovaikuttaa aineen kanssa ilmeiseti hyvinkin voimakkaasti, jos (kuten on väitetty) muiden hiukkasten ja siten aineen massakin johtuu juuri tästä vuorovaikutuksesta.


    • Imagine world

      Higsin hiukkasen olemassaolo on kuten keksijän ikiliikkuja joka tarvitsee enään koppusäätöä. Olisihan se toisaalta mukavaa rakentaa olettamusten varaan mutta niin kauan kun tgisteita ei ole on tyydyttävä vai olettamukseen eikä pidettävä sitä totuutena.

      • Köytynyt jo (?)

        Todisteet Higgsistä ovat jo melkoisen varmat. Täysi varmuus saadaan vielä tämän vuoden aikana.
        Etkö seuraa aikaasi?


    • Mr. IsoRakkaus

      Spaghettihirviö = ylimääräiset tilaulottuvuudet laajeneva avaruus vetävä voima / kaareutuva avaruus pimeä aine pimeä energia

      Jos Higgsin hiukkanen antaa massan joillekin hiukkasille ja joillekin ei, niin mikä antaa massan higgsin hiukkaselle?

      PikkuHiggs?

      :) ;) :)

      • Hölömö oot

        Mr. JatkuvaMunaus voisi lopettaa tieteen pilkkaamisen.
        Typerehtimisesi ylittää jo kaikki hyvän maun rajat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2165
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1188
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      751
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      567
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      540
    Aihe