Onko luojaa olemassa

132435

Jos asettaa kysymyksen. Onko luojaa olemassa. Siis vaikka Jumalaa. Vastauksia tulee sen mukaan mikhin poliittiseen ryhmään kuulut. Jos sosialisteilta ja kommunisteilta kysyt . Onko Jumalaa olemassa enemmistö vastaa että , : Ei ole.
Vastaus on Looginen. He perustelevat vankkaa käsitystään sillä että kaikkein korkein on , ei Jumala vaan Aate. Aate ja ideologia on heidän Jumalansa. Miksi enemmistö sosialisteista kieltää Jumalan olemassaolon. Jos he myöntäisivät että luoja on olemassa niin hehän silloin tunnustaisivat itselleen ja muille että luoja on korkeampi kuin heidän aatteensa. Jumaluusoppiin kuuluu korkeimman voiman tunnustaminen vaikka silmä ei sitä näe. Samoin Jumaluuskäsitteeseen kuuluu Demokratian hyväksyminen. Peruskäsityksenä voikin väittää että henkilöt jotka eivät hyväksy Demokratiaa ,eivät usko Jumaluusoppiin. Jumaluusoppiin kuuluu auktotiteettien hyväksyminen kuten virkavallan hyväksyminen , käytöstavat jne.
Kun jotku kirjoittavat että mitään korkeinta voimaa ei olisi olemassa niin on hyvä kysyä .Uskooko henkilö ismeihin. Jos uskoo niin hänellä on jo periaatteellinen katsantokanta asiaan.
Jos itse väittäisinkin että ihminen on kehittynyt Maissintähkästä kuten Intiaanit väittävät siin sellainen ajatus olisi ismeihin uskoville hyvin uskottava.Noin periaatteesta.

2

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajatukseen siitä että olisi olemassa ns. jumalolentoja suhtaudun skeptisesti koska kyseisistä olennoista ei ole mitään todisteita.

    • Onko jumalien olemassaolosta todisteita?

      Tarvitaanko jumalia mihinkään: selittämään tai tekemään mahdolliseksi jotain periaatteessa "mahdotonta"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe