Sähköauton sairaskertomus

Ekokinneri on epäonnistunut
New York Times kertoo että sähköauton epäonnistumiseen oli syynä ylisuuret odotukset, teknologiaflopit, korkea hinta, sekä vihamielinen poliittinen ympäristö.

Ilmastomuodin mukaisesti artikkeli sisältää väitteen että sähköautojen epäonnistumiseen on syyllinen fossiilipolttoaineteollisuus.

Siis näin on näreet, elkääkä mua syyttäkö, kun uutinen tulee rapakon takaa.

http://hockeyschtick.blogspot.com/2012/03/ny-times-state-of-electric-car-is.html
6103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sähköautoilla menee hyvin: Toyota Prius on myyty maailmanlaajuisesti 3. eniten kaikista automerkeistä, eli yli 247´230 autoa: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=RsletFBnuhw. Ilmastodenialistit järjestivät Prius vastaan hakkumakampanjan, kun se tuli markkinoille. Esimerkiksi Wall Street Journal julkaisi 20. tammikuuta 2000 Diane Katz ja Henry Payne vihakirjoituksen, jossa sanottiin, ettei Toyota Priusta osta kukaan, se jää marginaali-ilmiöksi: http://www.electrifyingtimes.com/wsjevslam.html. Ilmastotieteilijä - denialisti - Patrich Michaels (Gato Insitutute), julisti, ettei Prius ei ikimaailmassa tuota voittoa Toyotalle, Washington Times 20. elokuuta 2001: http://www.washingtontimes.com/news/2001/aug/20/20010820-024902-1258r/.

Ja Sähköteurastaja jatkaa denialistien kampanjaa sähköautoja kohtaa.

Äänestä
  • Priuksen vahva kasvu johtui Yhdysvaltain kovasta myynnistä ja Japanin hallituksen Prius-mallille myöntämistä ostohyvityksistä.

    Prius on alennusmyynnissä.

    Äänestä

Prius ei ole sähköauto.

Äänestä
  • Kyllä siinä on sähkömoottorit pyörittämässä pyoriä, joten se on sähköauto. Aivan niinkuin jäänmurtajat ovat sähkölaivoja.

    Äänestä

  • multinikkivaras kirjoitti:

    Kyllä siinä on sähkömoottorit pyörittämässä pyoriä, joten se on sähköauto. Aivan niinkuin jäänmurtajat ovat sähkölaivoja.

    Prius ei ole sähköauto.

    Äänestä

Miksi minun kirjoitus katosi?

Siinä otettiin kantaa onko Prius sähköauto? Ei... se on hybridi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Ekokinneri on epäonnistunut
New York Times kertoo että sähköauton epäonnistumiseen oli syynä ylisuuret odotukset, teknologiaflopit, korkea hinta, sekä vihamielinen poliittinen ympäristö.

Ilmastomuodin mukaisesti artikkeli sisältää väitteen että sähköautojen epäonnistumiseen on syyllinen fossiilipolttoaineteollisuus.

Siis näin on näreet, elkääkä mua syyttäkö, kun uutinen tulee rapakon takaa.

http://hockeyschtick.blogspot.com/2012/03/ny-times-state-of-electric-car-is.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu