http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kulttuuri/7860-liberaaliteologian-aika-on-ohitse
Tuo on kyllä totta.
Liberaaliteologia menestyy oikeastaan vain sillä tavalla, että ei uskovat kannattavat liberaaliteologiaa tietyissä asioissa, mutta samalla siitä katoaa se usko ja pikkuhiljaa ne vain lipuu ulos kirkoista tai alkavat ateisteiksi tai siirtyvät muihin henkisyyden etsintöihin.
Se kristinuskon laji, joka maailmalla taas kasvaa ja lisääntyy on melko konservatiivia, mutta railakasta.
Liberaaliteologia ei menesty maailmalla
23
90
Vastaukset
- etyk.7
"Hänen mielestään liberaaliteologia on paljolti syyllinen Euroopan kirkkojen tyhjenemiseen, mutta sen vaikutus alkaa jo hiipua. Sen tilalle palaa klassinen kristillisyys."
Näinhän se on ! - jookos
Vau, upeaa :) Kootaan tähän ketjuun juttuja viidesläisistä ja heidän hyvistä töistään. Jotta saamme kaikki iloita yhdessä odottaessamme fundamentalismin uutta nousua.
- pysy pöksyissäs
Voi kuule kun suomen ev.lut kirkon viidesläiset on kuin kärpäsen kakka Atlantin valtameressä kun aletaan tarkastella koko maailman kristillisyyttä.
Kristillisyyden suurimmat linjat menee Katolisuudessa ja vahvimmin leviää karismaattiset suuntaukset.
Joten jos nyt hiukan laajentasit tuota sinun pientä makariiniperspektiiviäsi ja kurskistaisit ulos maailmaan. - hauska vitsi
Viidesläisten hyvät työt.... :D
- tulis rumpumessut
Kristinuskon painopiste on siirtynyt pois euroopasta. Eurooppa taitaa olla melkes kylmintä aluetta tällä hetkelä kristinuskon saralla.
Ehkä lähivuosina suomeenkin alkaa virrata lähetystyöntekijöitä Afrikasta ja Etelä-Amerikasta sun muualta evankeliomaan suomalaisia.- Pim pom
Kirjoittamasi on täysin totta. Jumalaa palvellaan Afrikassa, ei enää Euroopassa. Itse olen odottanut, että joku musta mies puvussaan Raamattu kädessään soittaisi ovikelloani ja tulisi juttelemaan minulle Jumalasta. Toistaiseksi ei ole vielä näkynyt. Silloin voisi todeta, että Martti Rautasen aloittama lähetyssaarnaajatyö on kantanut hedelmää, kun se palaa takaisin tänne Eurooppaan.
- menestystä on
Mitä voisi olla liberaaliteologian menestys ?
Jos ihmiset lakkaa uskomasta. Eikös liberaaliteologia ole silloin menestynyt. Näinhän se tapahtuu. Muutama merkille pantava kohta;
”Islam kasvaa tällä hetkellä nopeammin kuin kristinusko, mutta lähinnä suuren syntyvyyden ansiosta. Uskonnottomien ja ateistien määrän laskua puolestaan selittää alhainen syntyvyys.”
Tämä kuulostaa hyvältä;
”Patrick Johnstonen mielestä tulevaisuuden lähetystyö on monikansallisten tiimien yhteistyötä, jossa tunnustuskuntien rajat ovat menettäneet merkityksensä.”
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kulttuuri/7860-liberaaliteologian-aika-on-ohitse
Mutta nähtäväksi jää, osataanko olla riitelemättä?- luulen niin
New age siis.
Onko tämä myös sinun uskontosi muori ? - eri asia ..
luulen niin kirjoitti:
New age siis.
Onko tämä myös sinun uskontosi muori ?Tarkoittaa tunnustukuntien. Ei uskontojen välistä.
Näinhän aika pitkälle jo toimitaan eri yhteiskristillisissä muodoissa, jotka taitavat menestyä parhaiten. Ne vain ovat myös enemmän konservatiivisempiä yleensä, koska liberaalimmat suunnat ei taida oikein kiinnostua niistä.
No esim. Radio-Dei, Tv7 ja tälläiset yritykset ovat pitkällekkin yhteiskristillisellä periaatteella syntyneitä ja toimivia. luulen niin kirjoitti:
New age siis.
Onko tämä myös sinun uskontosi muori ?Ei taida olla : )
Mutta kommenttisi oli hyvä esimerkki juuri tästä, kuinka riitaa saadaan aikaan eri tunnustuskuntien välille.
Voi olla että jakoliberaaleihin ja konservatiiveihin katoaa. Vaikka uskonkäsitys on ns. fundamentaalinen, niin monen uskonyhteisön toiminta on kaukana siitä.mummomuori kirjoitti:
Ei taida olla : )
Mutta kommenttisi oli hyvä esimerkki juuri tästä, kuinka riitaa saadaan aikaan eri tunnustuskuntien välille.
Voi olla että jakoliberaaleihin ja konservatiiveihin katoaa. Vaikka uskonkäsitys on ns. fundamentaalinen, niin monen uskonyhteisön toiminta on kaukana siitä.mummomuori sanoi :
Voi olla että jakoliberaaleihin ja konservatiiveihin katoaa. Vaikka uskonkäsitys on ns. fundamentaalinen, niin monen uskonyhteisön toiminta on kaukana siitä.
___________
Herra tuntee lampaansa ja piru vuohensa.
Liberaali on henkilö jolle alkuperäinen kristinoppi ei kelpaa ja he nimittävät itseään
häveliäisyyssyistä liberaaleiksi eivätkä jumalattomiksi.
Fundamentalisteista / konservatiiveista on juuri noista syistä tehty kirosana.
Äänessä on kuitenkin ollut se yksi ääni joka paratiisissa kysyi :
Onko Jumala todella sanonut,,,,,,,,,,,,,,,(että homoilu on syntiä)?pertsa2012 kirjoitti:
mummomuori sanoi :
Voi olla että jakoliberaaleihin ja konservatiiveihin katoaa. Vaikka uskonkäsitys on ns. fundamentaalinen, niin monen uskonyhteisön toiminta on kaukana siitä.
___________
Herra tuntee lampaansa ja piru vuohensa.
Liberaali on henkilö jolle alkuperäinen kristinoppi ei kelpaa ja he nimittävät itseään
häveliäisyyssyistä liberaaleiksi eivätkä jumalattomiksi.
Fundamentalisteista / konservatiiveista on juuri noista syistä tehty kirosana.
Äänessä on kuitenkin ollut se yksi ääni joka paratiisissa kysyi :
Onko Jumala todella sanonut,,,,,,,,,,,,,,,(että homoilu on syntiä)?No, minä sain tuon nimityksen muilta. Itse en koe kuuluvani mihinkään karsinaan.
Siitä alkuperäisyydestä tässä on kyse, kuka minkäkin sellaiseksi tulkitsee. en kaipaa paluuta 100 tai 500 vuotta taaksepäin. Mieluummin pohdikelen sitä, mitä usko on ollut Jeesuksen aikaan ja mitä siitä tuli seuraavien muutaman sadan vuoden aikana.pertsa2012 kirjoitti:
mummomuori sanoi :
Voi olla että jakoliberaaleihin ja konservatiiveihin katoaa. Vaikka uskonkäsitys on ns. fundamentaalinen, niin monen uskonyhteisön toiminta on kaukana siitä.
___________
Herra tuntee lampaansa ja piru vuohensa.
Liberaali on henkilö jolle alkuperäinen kristinoppi ei kelpaa ja he nimittävät itseään
häveliäisyyssyistä liberaaleiksi eivätkä jumalattomiksi.
Fundamentalisteista / konservatiiveista on juuri noista syistä tehty kirosana.
Äänessä on kuitenkin ollut se yksi ääni joka paratiisissa kysyi :
Onko Jumala todella sanonut,,,,,,,,,,,,,,,(että homoilu on syntiä)?PERSTA. Et vissiin ole huomannut ollenkaan, että VT:ssa on sen tuhannen sivua. Ja siellä on yksi lause, "älä makaa miehen kanssa kuten naisen kanssa", kun homoista sanotaan. Et ole muuta syntiä sitten hoksannutkaan?
Ja se on sitten niinkin yksinkertaista, että jos ei makaa miehen kanssa kuten naisen kanssa, niin ei ole syntinen ollenkaan. Ainakin Daavidin ja Joonatanin tarinasta selviää, että miehet voivat rakastaa toisiaan kuin omaa sieluaan ja miehen rakkaus on parempi kuin naisen rakkaus. Tämä Raamatun mukaan.
Ja yhä ihmettelen, ettei 3 Moos 20 lukuisista seksilaeista mikään koskenut kahden naisen välistä seksikieltoa. Jumala salli lesboilun, muttei homoilua. Vaikea uskoa, että erehytymätön Jumala on noinkin epätasapuolinen. Mutta "Jumalan sanaa" on uskominen. Mutta minä en kyllä usko epäloogisuuksiin.
Ja 3 Moos 20 rangaistumääräyksissä ennen seksiasioita on, että vanhempiaan ei saa kirota, rangaistus on kuolema.mummomuori kirjoitti:
No, minä sain tuon nimityksen muilta. Itse en koe kuuluvani mihinkään karsinaan.
Siitä alkuperäisyydestä tässä on kyse, kuka minkäkin sellaiseksi tulkitsee. en kaipaa paluuta 100 tai 500 vuotta taaksepäin. Mieluummin pohdikelen sitä, mitä usko on ollut Jeesuksen aikaan ja mitä siitä tuli seuraavien muutaman sadan vuoden aikana.mummomuori
____________
Uskonpuhdistuksen yhteenvetoketju poistettiin ,mutta pistin tilalle uuden.
Keskusteluketju on toistaiseksi jätetty ,mutta itse ainakin olen sen nyt
varmuuskopioinut.
mummomuori sanoi :
Siitä alkuperäisyydestä tässä on kyse, kuka minkäkin sellaiseksi tulkitsee. en kaipaa paluuta 100 tai 500 vuotta taaksepäin.
_________
Sinun TUNTEMUKSESI eivät ole oleellisia.
Ensin pitää olla selvillä siitä mikä oli sitä alkuperäistä kristinuskon raamia.
Sen jälkeen voit ruveta vasta katsomaan miten omat fiiliksesi sopivat
siihen fundamentaaliin kehykseen.
Jos ne eivät olennaisilta osin sovi niin joku muu uskonto ehkä sopii niihin??Ikävä kyllä ei sovi muut uskonnot. Sitäpä raamia selvittelen kaiken aikaa.
mummo sanoi :
Ikävä kyllä ei sovi muut uskonnot. Sitäpä raamia selvittelen kaiken aikaa.
__________
Sitähän se kristityn elämä on ymmärtääkseni.
Tuomaan evankeliumista :
Ne jotka etsivät, eivät saisi lopettaa etsimistä ennen kuin löytävät.- Lisää Foliohattuja
pertsa2012 kirjoitti:
mummo sanoi :
Ikävä kyllä ei sovi muut uskonnot. Sitäpä raamia selvittelen kaiken aikaa.
__________
Sitähän se kristityn elämä on ymmärtääkseni.
Tuomaan evankeliumista :
Ne jotka etsivät, eivät saisi lopettaa etsimistä ennen kuin löytävät.Ja kaikki tietää, että sä etsit homoja joita voisit eheyttää.
mummomuori
___________
Koko uskonpuhdistuskeskustelu on poistettu.
233 kommenttia kerkesi tulla.pertsa2012 kirjoitti:
mummomuori
___________
Koko uskonpuhdistuskeskustelu on poistettu.
233 kommenttia kerkesi tulla.Kyllä se näkyi tuossa olevan? No, onpan tulostettu :D
Huomasin että sinun aloittamasi ketju kyllä oli poistettu. Hämmentävää on että kunnäitä poistoja tehdään, niin ei mitenkään kommentoida että mikä niissä on sääntöjen vastaista? Monia ketjua on häipynyt bittiavaruuteen. En parhaall atahdokkaan ymmärrä....mummomuori kirjoitti:
Kyllä se näkyi tuossa olevan? No, onpan tulostettu :D
Huomasin että sinun aloittamasi ketju kyllä oli poistettu. Hämmentävää on että kunnäitä poistoja tehdään, niin ei mitenkään kommentoida että mikä niissä on sääntöjen vastaista? Monia ketjua on häipynyt bittiavaruuteen. En parhaall atahdokkaan ymmärrä....mummomuori sanoi :
Huomasin että sinun aloittamasi ketju kyllä oli poistettu. Hämmentävää on että kunnäitä poistoja tehdään, niin ei mitenkään kommentoida että mikä niissä on sääntöjen vastaista?
________
Joo se olikin vain se yhteenvetoketju jonka ne poistivat.
Toppopa liberaalien aika ohitse on, eikös koko kristinuskon historia ole yhtä liberaalien riemuvoittoa?
Tuossa jutussa esiintyvä "asiantuntija" edustaa kaikesta päätellen amerikkalaistyylistä evankelisuutta. He ovat eittämättä varsin fundamentalistisia ja markkinoivat tätä agressiivisesti varsinkin alikehittyneisiin ja köyhiin maihin. Se onko kyse positiivisesta ilmiöstä on toinen juttu se, ja se kuinka fundamentalismi vie yhteiskuntaa eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?1084843Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell1132505- 282457
- 2012225
PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä
Toivottavasti on s i n i v u o k k o nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w4292071- 1761597
Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka
Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale1061311Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi
Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.351147Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen
Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha72996Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?81910