Huomauttaisin sellaisesta asiasta, että vaikka Suomessa sattuukin tällä hetkellä olemaan väliaikaisesti hieman tavanomaista kylmempää, niin suurimmassa osassa maailmaa sää on selvästi tavanomaista lämpimämpää. Esimerkiksi USA:ssa lämpötilat ovat ennätyskuuman maaliskuun tapaan edelleen paljon keskiarvojen yläpuolella.
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Maailmalla on hyvin lämmintä
18
137
Vastaukset
- --------
Huomauttaisin että Suomessakin sattuu tällä hetkellä olemaan väliaikaisesti hieman tavanomaista kylmempää niin suurimmassa osassa maailmaa sää on myös tavanomaista kylmempää.
http://satellite.ehabich.info/globaltemp.htm - 4+8
Hohheli miksi jatkuvasti esittelet tuota vesivärityötä. Tuohan on silkkaa valhetta.
Tuon mukaan esimerkiksi Etelämantereella olisi 10-15 astetta keskiarvoa lämpimämpää. Kuitenkin samaan aikaan lämpömittari etelänavalla näyttää -61 astetta pakkasta ja Vostokin asemalla -64 astetta. Muita asemia: Henry -60, Nico -58 ja DomeC -62. Siellä on siis todellisuudessa helvetin kylmää vaikka tuo hansun vesivärityö väittää ihan muuta.- Ilmasto lämpenee
Niin, siellä Etelämantereella kun sattuu keskiarvo olemaan vielä alempi kuin nuo -60 asteen lukemat. Siksi -60 astetta siellä on selvästi keskiarvoja lämpimämpää vuodenaikaan nähden. Saattaahan nuo Etelämantereen pakkaslukemat suomalaisten silmiin näyttää aika hurjilta, mutta ne ovat siellä kuitenkin tavanomaista lämpimämpiä lukemia.
- 4+8
Ilmasto lämpenee kirjoitti:
Niin, siellä Etelämantereella kun sattuu keskiarvo olemaan vielä alempi kuin nuo -60 asteen lukemat. Siksi -60 astetta siellä on selvästi keskiarvoja lämpimämpää vuodenaikaan nähden. Saattaahan nuo Etelämantereen pakkaslukemat suomalaisten silmiin näyttää aika hurjilta, mutta ne ovat siellä kuitenkin tavanomaista lämpimämpiä lukemia.
Tämän http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Antarctic_monthly_mean_temperature.PNG mukaan etelänavan maaliskuun keskilämpö on n. -54 ja huhtikuun n. -57 astetta. Vostokin maaliskuu n. -58 ja huhtikuun -65 joten taas hohheli valehtelee.
- 4+8
4+8 kirjoitti:
Tämän http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f9/Antarctic_monthly_mean_temperature.PNG mukaan etelänavan maaliskuun keskilämpö on n. -54 ja huhtikuun n. -57 astetta. Vostokin maaliskuu n. -58 ja huhtikuun -65 joten taas hohheli valehtelee.
Hohheli näköjään häippäsi jäätyään taas kerran valheesta kiinni.
- huoh....
4+8 kirjoitti:
Hohheli näköjään häippäsi jäätyään taas kerran valheesta kiinni.
Tunnettu pellehän tuo hohheli on ollut jo vuosia, mutta sitkeästi jaksaa itseään nolata täällä. Melkein kuin jönssikin.
- Jäät sulaa
Tämä vesivärityö näyttää kelpaavan skeptikkojen kermalle:
http://wattsupwiththat.com/2012/02/02/the-gore-effect-kicks-in-plus-ca-change/
http://www.real-science.com/branson-fifteen-degrees-normal-antarctic-global-warming
Miksi ei siis sinulle?
- Ilmasto lämpenee
Niin tai ainankin Playa del Inglesissä oli paljon lämpimämpää kuin Suomessa kun viimeksi kävin ulkomailla siellä 1994.
- ilmasto lämpenee
Ja kaikkihan toki ymmärsivät, että tuon ylläolevan kirjoitti feikki.
En oikein ymmärrä, että miksi palstan denialistit harrastavat noin alhaista käytöstä.
- Kylmää on
Wikipedian kartan mukaan kylmimpänä kuukautena aivan keskiosissa Etelämannerta päästään -60 asteen keskilämpö kylmyyksiin eli ei siellä sen kylmempää juuri ole.
- huoh....
Melkoista alamäkeä tuo globaali lämpö näyttää menevän.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trend- huoh....
Kollimaattori kirjoitti:
Niinhän tuo näyttää:
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1992/plot/hadcrut3gl/from:1992/trendEi tuo muutu tuolla vääntelylläsi mihinkään.
Ilmasto viilenee.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trend - ilmasto lämpenee
huoh.... kirjoitti:
Ei tuo muutu tuolla vääntelylläsi mihinkään.
Ilmasto viilenee.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trendNäyttäisi lämpenevän:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/graphs_v3/Fig.A2.gif huoh.... kirjoitti:
Ei tuo muutu tuolla vääntelylläsi mihinkään.
Ilmasto viilenee.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trendKohta sinulle tulee vaikeuksia löytää edes sitä yhtä kymmenen vuoden laskevaa trendiä. Mitä sinulle jää käteen, kun loppuvuoden 2007 kylmä sykli haihtuu kohinaan?
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2008/plot/hadcrut3gl/from:2008/trend
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1982/plot/hadcrut3gl/from:1982/trend
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1912/plot/hadcrut3gl/from:1912/trend
Kirsikanpoimintapaikkasi loppuvat...- huoh....
Kollimaattori kirjoitti:
Kohta sinulle tulee vaikeuksia löytää edes sitä yhtä kymmenen vuoden laskevaa trendiä. Mitä sinulle jää käteen, kun loppuvuoden 2007 kylmä sykli haihtuu kohinaan?
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2008/plot/hadcrut3gl/from:2008/trend
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1982/plot/hadcrut3gl/from:1982/trend
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:1912/plot/hadcrut3gl/from:1912/trend
Kirsikanpoimintapaikkasi loppuvat...Lässytyksestäsi huolimatta kymmenen viimeistä vuotta osoittaa melkoista viilenemistä.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trend - sivistän sinua
huoh.... kirjoitti:
Lässytyksestäsi huolimatta kymmenen viimeistä vuotta osoittaa melkoista viilenemistä.
http://www.woodfortrees.org/plot/hadcrut3gl/from:2002/plot/hadcrut3gl/from:2002/trendOnko ilmaston lämpeneminen huijausta ja maapallo onkin viilentynyt?
Maapallon lämpötila-aikasarjassa esiintyy ajoittain jyrkempiä nousuja ja laskuja, myös viimeisimmän 30 vuoden jaksossa. Luonnollista vaihtelua aiheutuu mm. ilmakehän ja meren välisestä vuorovaikutuksesta, auringonpilkkujaksoista ja tulivuorten purkauksista (esimerkiksi vuonna 1991 Mount Pinatubo). Ilmaston luontaisesta vaihtelusta johtuen maapallon keskilämpötila ei siis mitenkään voi nousta siten, että joka vuosi syntyisi aina uusi lämpötilaennätys.
Ilmastoa on tarkasteltava riittävän pitkällä ajanjaksolla (vähintään 20 vuotta, mieluimmin 30 vuotta). Maapallon keskilämpötilan aikasarjaa katsottaessa huomataankin, että taustalla on selvä nouseva suuntaus. Siis siitä huolimatta, että lämpötilassa esiintyy luonnollista vaihtelua useilla aikaskaaloilla.
Jos lyhyitä lämpötilatrendejä lasketaan ottaen lähtövuodeksi jokin korkean lämpötilan vuosi (esim. El Niño -vuosi 1998), saadaan lämpenemistrendi näyttämään olemattomalta. Aivan eri tulos saadaan, jos lähtövuodeksi valitaan vierestä esim. viileämpi vuosi 1996 tai 1999. Tällaisessa on kyseessä kikkailu ja tahallinen lämpötilatrendin vääristäminen.
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia#3
Eli tarjoilemasi grafiikka on pelkästään kirsikanpoimintaa, kikkailua ja tahallista lämpötilatrendin vääristämistä. Eli valehtelua.
- LaD
Ilmasto on kaikkialla täysin normaalia jos mietitte
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1325381Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella313862No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452480Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv382044- 241753
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241704- 411640
- 501608
- 291463
- 381424