Suklaavaahtokeksipohjakakku

Maistoin kerran yksis juhlis kakkua jossa oli semmonen aika ohut keksipohja ja sit sen päällä oli aika paksu kerros jotain suklaavaahdon tapasta. Oli muuten tosi hyvää!! Nyt sit kiinnostas tietää tän kakun nimi ja jos jollaki teistä olis ohje tän kakun tekoon. Haluaisin kokeilla tehä sitä.
1438
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kakku on todennäköisesti jonkin sortin suklaamoussekakku tai -jäädyke. Eli keksipohja tehdään murskatuista kekseistä ja sulatetusta rasvasta, jotka sekoitetaan ja painellaan kakkuvuoan pohjalle. Pohjaa paistetaan yleensä 10-15 min. 200 asteisessa uunissa. Täyte on tod. näk. tehty liivatteen avulla ja jäähdytetty jääkaapissa useita tunteja tai sitten valmistettu uunissa. Kuohkeus voidaan saada aikaan monin tavoin, mutta yleisin lienee sokeri-kanamunavaahto. Etsi netistä tarkemmin, vaihtoehtoja varmaankin on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vade kirjoitti:

Maistoin kerran yksis juhlis kakkua jossa oli semmonen aika ohut keksipohja ja sit sen päällä oli aika paksu kerros jotain suklaavaahdon tapasta. Oli muuten tosi hyvää!! Nyt sit kiinnostas tietää tän kakun nimi ja jos jollaki teistä olis ohje tän kakun tekoon. Haluaisin kokeilla tehä sitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu