Se on hiilidioksidi

8

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ................

      JASSOO :)

      Luolamiehet sitten polttelivat vähän liian innokkaasti paistejaan :)

      Ja varmaan viikingit saivat kokkotuliensa ansiosta nostettua hiilidioksidipitoisuutta sen verran, että Grönlannissa voitiin harjoittaa maanviljelyä :) :)

    • age-age

      ---ja Jönsin esi-isä saarnaamassa nyrkkiä puiden nuotioitten ympärillä tulenkäytön vaarallisuudesta.
      "Lopettakaa luolien lämmitys!"

    • Hämmentävää...

      Itse asiassa tuossakin tutkimuksessa näköjään Antarktiksen lämpötila nousee ennen CO2 pitoisuuden kasvua. Isompi kuva:
      http://wattsupwiththat.files.wordpress.com/2012/04/figure2.jpg

      Eniten tuossa kuvaajassa hämmentää se, että globaalin lämpötilan nousu CO2 noususta tapahtui tuhannen vuoden viiveellä. No periaatteessa tuo on mahdollista, mutta silloin luultavasti ihmisen tuprutusten vaikutus ei ole vielä ehtinyt mitenkään näkyä ilmastossa ja ilmastomallit ovat päin persettä.

      Lisäksi säätöteoreettisesti kuvaajan CO2 notkahduksen vaikutus lämpötilaan samanlaisena notkahduksena tuhat vuotta myöhemmin on hämmentävä. Tuo pikemminkin viittaisi siihen, että Antarktiksen ja sen lähialueiden lämpeneminen jotenkin siirtyi vähitellen merivirtoihin, jotka sitten vasta tuhannen vuoden viiveellä vaikuttivat pohjoisen pallonpuoliskon, ja koko maailman ilmastoon. Sama toimi molempiin suuntiin, eli Antarktiksen lämpötilojen laskukin näkyy vasta tuhannen vuoden kuluttua globaalin lämpötilan jatkaessa nousuaan ja notkahtaessa vasta myöhemmin.

      CO2 ei liene pohjoisen lämpenemisen syy sillä Antarktiksen lämpötilojen notkahdus näkyy viiveellä globaaleissa lämpötiloissa, mutta samaan aikaan CO2 pitoisuus on pysynyt melko vakiona.

      Kerta kaikkiaan hämmentävä tutkimus...

      • Hämmentävää..

        "Lisäksi säätöteoreettisesti kuvaajan CO2 notkahduksen vaikutus lämpötilaan samanlaisena notkahduksena "

        tarkoitin kirjoittaa:

        "Lisäksi säätöteoreettisesti kuvaajan Antarktiksen lämpötilojen notkahduksen vaikutus globaaliin lämpötilaan samanlaisena notkahduksena "

        CO2 ei siis notkahda tuossa n. 14 000 vuotta sitten...


      • näkijä 007
        Hämmentävää.. kirjoitti:

        "Lisäksi säätöteoreettisesti kuvaajan CO2 notkahduksen vaikutus lämpötilaan samanlaisena notkahduksena "

        tarkoitin kirjoittaa:

        "Lisäksi säätöteoreettisesti kuvaajan Antarktiksen lämpötilojen notkahduksen vaikutus globaaliin lämpötilaan samanlaisena notkahduksena "

        CO2 ei siis notkahda tuossa n. 14 000 vuotta sitten...

        Syy vai seuraus ?
        Sitä pohditaan täällä !

        http://www.tiede.fi/keskustelut/geologia-maa-meri-ja-ilma-f7/ilmastonmuutos-ja-co2-t42486-690.html


    • Hämmennystä lisää...
    • Torakan pieru

      Jönsseliseli on taas sekaisin ja tullut munaamaan itsensä.

      Huvittavinta on, että jönseli-pojun kaveri kuuma kubis todisti veden ja hiilidioksiidi kaistan olevan käytännössä identiset.
      Yhden prosentin muutos veden määrässä ilmakehässä vastaa 500 - 1000 kertaista CO2:n muutosta ihan veden suuren määrän takia.

      Näin se hihhuli tyrmää toista hihhulia tyhmyyttään, mutta ymmärtämättä tätä.

    • ne ennusteet...

      "Vaikka hiilidioksidi seuraa Etelämantereen lämpötilan jäljessä, maailmanlaajuisesti järjestys on toinen eli lämpö nousee hiilidioksidin perässä. Etelämantereen poikkeama selittyy sillä, että lämpötila jakaantuu epätasaisesti pohjoisen ja eteläisen pallonpuoliskon välillä."
      Noin sitä pitää, jos havainnot ovat hankalat niin selittelyt tulevat aivan helposti.
      http://www.tiede.fi/uutiset/4652/hiilidioksidi_varmistui_jaakauden_lopettajaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe