Hellemaratonit pitäisi kieltää välittömästi!

naurakaa vaan

Suomessa ei tajuta hellemaratoonien vaarallisuutta. Ne ovat riski kaikille iästä riippumatta. Jos olet menossa ensimmäistä kertaa hellemaratonille et voi tietää miten reagoit lämpöön. Lievimmässä tapauksessa saat kramppeja lihaksiin tai kenties väsähdät 10 km ennen maalia ja oksennat vuolaasti maalissa, pahimmassa tapauksessa sinulla on paha hyponatremia eli suolavaje josta aiheutuu kammiotakykardia ja äkkikuolema. Suolavajeeseen yhdistetty huono kunto ja tottumattomuus lämpöön on pahimmillaan tappava yhdistelmä.

IHMETTELEN SUURESTI miksi elokuussa pahimpien helteiden aikaan järjestetään maamme suosituin massaliikuntatapahtuma.

LUULETTEKO olevanne suurempia urheilijoita jos saavutatte maalin helteen uuvuttamina?

Mielestäni kaikki massajuoksut pitäisi kieltää yli 25 asteen lämpötilassa.

Tulee mieleeni vielä tällainen hypoteettinen juttu. Jos city-maratonilla tapahtuisi karmea yhteensattuma jossa 20-vuotias nuori hoikka juoksija ja 78-vuotias kokenut maratoonipappa saisivat yhtäaikaa sydänkohtauksen ja käytössä olisi vain yksi defibrillattori kumpaakohan ambulanssi väki yrittäisi elvyttää ensin?
EIPÄ ole vaikea arvata miten tässä tilanteessa toimittaisiin. Pappa jätettäisiin syrjään odottamaan toista ambulanssia ja nuori saisi ensin ensiavun.

No entäpä jos tuo pappa olisi ollut ambulanssin ensihoitajan isäukko? Olisi varmaan tullut henkiinjäämiskamppailu kun ensihoitaja olisi alkanut vaatimaan hoitoa isälleen ennen nuorta.

Että miksi pitää ottaa turhia riskejä elämässä kun sen maratonin voi yhtä hyvin juosta vasta syys-lokakuulla kun ilma on seesteinen 10 astetta eikä lämpöuupumusriskiä juurikaan ole.

MIELESTÄNI helteessä juoksemisessa on kyse jostakin käsittämättömästä vääristyneestä suomalaisen sisun jäänteestä. Olihan se ennenvanhaan hienoa kun riuduttiin heinäpellolla helteiden aikaan.

Jos kuulutte niihin jotka vähättelette tai jopa suositte helteessä juoksemista niin menkää nyt HETI lukemaan muutama tieteellinen artikkeli hellemaratonien vaarallisuudesta ja seurauksista. Englanniksi tekstiä löytyy googlettamalla.

Helteessä ei tulisi muutenkaan viettää turhaan aikaansa koska aurinko aiheuttaa ihosyöpää ja maratoonarit jos ketkä altistuvat kesän aikana runsaalle UV-säteilylle. Silti näitä hartiat ruvelle polttaneita juoksijoita näkee aivan liikaa joka kesä.

Että aika kova hinta voi tulla tästä suomalaisten suosikkiharrastuksesta, HELLEMARATOONISTA!


Terveisin eräs juoksun harrastaja joka ei juokse yli 25 asteen lämpötilassa eikä mene keskellä kesäpäivää lenkille ihosyöpäriskin takia.

9

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • julleankanp

      Kyllähän tuo tottakin on. Mutta mielestäni helteellä on mahtavaa jopa nautinnollista juosta. Pitää muistaa juoda heti alusta asti riittävästi, vaikka ei janottaisikaan. Joudutaanhan töitäkin tekemään lämpötilasta riippumatta. Jos pitää valita hellemaraton tai sateinen ja tuulinen nollakeli, niin valitsen ehdottomasti helteen. Tukholma -09 ja -10 molemmat äärimmäisessä helteessä...
      Suomen ja pohjolan kesä on niin lyhyt että nautitaan auringosta ja lämmöstä myös juostessa.

    • ei edes nylkky

      Miksei lähtö voisi olla aamulla? Miellyttävämpää on viileässä juosta, ja ajat ovat parempia.

      Kovakuntoiset pärjäävät helteessäkin ja ymmärtävät keskeyttää siinä kohtaa kun menee pieleen, mutta mutta amatöörit jotka luulevat hommassa olevan kyse pelkästään sisusta, raahautuvat maaliin viiden tunnin tietämillä kaikkensa antaneena... Ja ovat vielä ylpeitä siitä. Ei siinä ole mitään järkeä. Itse todella häpesin, kun ensimmäinen maratonini oli tuollainen. Kaupanpäälle tuli pari vuotta vaivannut sydänvika.

      Ehdottomasti 4.30 aikaraja jotta terveytensä pilaavat kerätään pois ennen maaliinpääsyä.

    • Mr Lanzarote

      Usein syys-lokakuussa juostavilla maratoneilla on ideaalisin lämpötila 7-12 lämpöastetta.
      Jokainen juoksee omalla vastuulla mutta ainakaan itse en enää keskikesän tapahtumiin osallistu. Esimerkiksi kesällä 2011 heinäkuun tapahtumissa oli tarpeettoman lämmintä.

      • jutussu

        no yleensäkin pitäisi kieltää niiltä päälle 4 tunnin naurettavilta pelleiltä maratoneille pääsy.


    • Mr Ibiza

      Toisaalta omakin suoritustaso näyttää paremmalta, kun sieltä taustalta rynnii se 3.30 ja sitä heikompien mullilauma.
      Kivahan se on nurmikolla loikoilla ja katsella kuinka makaroonijälkaiset hölkkääjät kiemurtelevat maaliin.

    • 5:23

      Sitä vaan on vaikea ennustaa koska se kovin hellekausi tulee jos ilmoittautuu maratoneille jo talvella.Pitäisi kai sitten vaan mennä maratonille jälkiilmoittautuneena silloin kun ilma on sopiva ja maksaa sovinnolla se korkea hinta

      • asd

        Tai sitten harjoittelet sitä helteensietoa ;)

        Pääasia on, että nesteytys on kunnossa. Eli siis toteutea kevyt ylinesteytys ja muista lisätä hiukan suolaa veteen. Loppu on sitten kiinni yleisestä kunnosta ja siitä onko kroppa tottunut helteeseen, ja sitä on helppo siihen totuttaa. Saunomisestakin voi olla apua.


    • asd

      Jos kilpailunjärjestäjä jakaa tietoa asiaan liittyen on ihan puhdas oma vika jos ei osaa keskeyttää ajoissa. Suomessa on kuitenkin todella viileää kesällä, maratoneja juostaan päiväntasaajan valtioissakin. Ehkä yleisesti vain pitäisi lisätä valistusta asiaan liittyen.

    • Vai mitä

      Eikös se juokseminen olekkaan vapaaehtoista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      184
      3673
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1162
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      148
      1109
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1020
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe