"Viiden vuorokauden ennuste ajalle 17.4. - 21.4.2012
Matalapaine liikkuu maamme yli etelästä pohjoiseen. Vettä ja lunta sataa laajalti maan etelä- ja keskiosassa sekä Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa - keskiviikkona voi pyryttää myös Etelä-Lapissa. Torstaina lienee tilapäisesti poutaa, mutta viikonlopuksi Suomeen saapuu jälleen uusi matalapaine etelästä.
Päivän ylin lämpötila on useana päivänä 2 ja 8, maan pohjoisosassa -3 ja 4 asteen välillä. Pakkaslukemia mitataan ainakin parina yönä eteläistä Suomea myöden. Sää on tavanomaista viileämpää.
Jakson ennustettu sademäärä on enimmäkseen 10-20, maan keskiosassa paikoin yli 20 mm. Keski- ja Pohjois-Lapissa sataa paikoin vain 0-2 mm. "
Perseestä! Lukisi enneminkin että tavanomaista lämpimämpää.
"Ennuste ajalle 22.4. - 26.4.2012
Sää jatkuu vaihtelevana. Yöpakkanen on edelleen mahdollista. Jakson lopulla sää lämpenee vähän etenkin maan etelä- ja keskiosassa."
No sentään edes vähän parempaa, mutta lukisi enneminkin, että sää lämpenee huomattavasti!
Tympii jo tämä kylmä paska. Lämpöä ja Aurinkoa tänne ja heti!
Huonoja säitä jälleen kerran
2
70
Vastaukset
- vallitsevasäätyyppi.
Eiköhän sitä lunta ja räntää saada vappunakin. Tampereella ovat isommat kinokset sulamatta teiden varsilla ja metsissä osittainen lumipeite. Saavat säät olla viikon, pari reilusti plussalla ennen niiden sulamista tai sitten kunnon kesäsäät.
En yhtään ihmettelisi, jos jotain lumesta olisi jäljellä koulun päättymisenkin aikaan. Kovin näyttää siltä, että kevätsäät jäävät tänä vuonna väliin ja siirrytään suoraan kesään, kun lämpeneminen alkaa todenteolla.
Toisaalta, eikös tuossa parisen vuotta sitten ollut kesä, jolloin ei ollut yhtään hellepäivää? Saattaa olla mielenkiintoinen kitu-kesä tulossa, jos säät jatkuvat yhtä kylminä suhteessa normaaliin vuodenaikaan nähden aina juhannukseen saakka... Näin voi käydä, jos tietynlaiset ilmavirtaukset jatkuvat parisen kuukautta ja sellainenhan ei ole mitenkään outoa Suomen kohdalla.- Jou man
"Saavat säät olla viikon, pari reilusti plussalla ennen niiden sulamista tai sitten kunnon kesäsäät. "
Lumet kyllä sulaa viikossa, kun oikein lämpenee. Esimerkiksi Helsingissä oli vappuna 1941 vielä aika paljon lunta, mutta viikon päästä siitä lunta ei ollut enää ollenkaan.
"En yhtään ihmettelisi, jos jotain lumesta olisi jäljellä koulun päättymisenkin aikaan. "
Korkeintaan joitakin kinosten jäämiä voi olla.
"Saattaa olla mielenkiintoinen kitu-kesä tulossa, jos säät jatkuvat yhtä kylminä suhteessa normaaliin vuodenaikaan nähden aina juhannukseen saakka... "
Tuskin jatkuvat. Varmasti ehtii ennen juhannusta monta kertaa.
olla tavanomaista lämpimämpää säätä
"Toisaalta, eikös tuossa parisen vuotta sitten ollut kesä, jolloin ei ollut yhtään hellepäivää?"
Suomessa ei ainakaan vuodesta 1961 alkaen ole ollut yhtään sellaista kesää, ettei missään päin Suomea olisi ollut ainuttakaan hellepäivää. Kesällä 2010 oli kylläkin ennätyshelteet Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1802653Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1051111- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20780Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait233779Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka277754Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698