Sitten 10 vuoteen.
Tämä huolimatta alarmistien toistamasta mantrasta "arktisjäiden kiihtyvä sulaminen".
Sekä että lämpeneminen on voimakkainta arktiksella, sekä lukuisista kanarialinnuista arktiksen hiilikaivoksissa.
Miten tässä nyt näin pääsi käymään?
http://www.real-science.com/arctic-sea-ice-area-highest-for-the-date-in-over-ten-years
Tämä arktisjäiden kiihtyvä sulaminen on myös mantra, jota jälkistalinistinen
YLE jaksaa toistaa eri uutisissaan, viimeeksi tässä Tanskan vakoilutapauksessa, ei siis SYKE/WWF kommandoiskussa naapurin lannoitetehtaalle, mistä ei olekkaan kuulunut mitään vähään aikaan.
Viimeeksi UM edustaja epäili että SYKE agentti ei itsekkään tiennyt missäpäin maailmaa liikkui, ja oli jättänyt passin hotellihuoneeseen varmuuden vuoksi, mitä tuo nyt sitten tarkoittaakaan?
Arktisjäät laajimmillaan
16
68
Vastaukset
- Petteri Taalas
Faaaak
"Cryosphere Today shows April 18 Arctic Sea ice area highest since 2001, and higher than 1989."
Eli jäät ovat nyt tasolla, jota matalammat ne ovat olleet aikaisemmin mittauskaudella vuonna 2001 ja kerran vuonna 1989. Kaikkina vuotta 2001 aikaisemmilla huhtikuun 18. päivän mittauksilla jään laajuus on ollut suurempi.
Muuten: Eikö sinun pitänyt olla luottamatta satelliittimittauksiin jään määrästä?
Itsekään en pidä passia mukanani, jos vain ko. maan lainsäädäntö sen sallii. Juurikin varmuuden vuoksi.- kermanen
Ja onhan tämä arktisen jään toipuminen iloinen asia koko ihmiskunnalle ja jääkarhuille vain alarmisti kärsii Faaak
- kermanen
Mutta kun CO2 määrä on kokoajan lisääntynyt Faaaaak.
Itse näen tuossa linkin kuvassa melko jyrkän alaspäin viettävän trendin. Melko merkillistä, että "Real Science" hehkuttaa tuollaista...
- Sähköteurastaja
Pääseekö Venäjälle ilman passia.
Luulis tullimiehen olevan rajalla nurkumassa passia.
Mitä tulee sekavaan jäidenlaajuusmäärittelyysi, suomennan sen verran että ne ovat nyt laajimmillaan 10 vuoteen verrattuna aikaisempiin vastaaviin ajankohtiin.- kermanen
Kumma juttu, että alarmisti ei voi myöntää selvää tosiasiaa. Sano nyt Kollimaattori ääneen peilin edessä arctinenjää on laajimmillaan kymmeneen vuoteen ja sulaminen on pahasti myöhässä AGW teorian kannalta.
Kaikkialla maailmassa ei ulkomaalaisen tarvitse kantaa passia mukanaan. Oletko koskaan käynyt ulkomailla?
En aio yksinkertaistaa kirjoitustapaani vain sinun mieliksesi. Jos et ymmärrä, niin voit toki jättää kommentoimatta.kermanen kirjoitti:
Kumma juttu, että alarmisti ei voi myöntää selvää tosiasiaa. Sano nyt Kollimaattori ääneen peilin edessä arctinenjää on laajimmillaan kymmeneen vuoteen ja sulaminen on pahasti myöhässä AGW teorian kannalta.
Väärin menee sinullakin. Arktisjäät eivät ole laajimmillaan kymmeneen vuoteen.
- kermanen
Kollimaattori kirjoitti:
Väärin menee sinullakin. Arktisjäät eivät ole laajimmillaan kymmeneen vuoteen.
Kyllä on katso Sähkiksen aloitus linkistä april 18 jäät oli viimeksi laajemmalla alueella v 2001 . Ja tämä on solidia dataa.
kermanen kirjoitti:
Kyllä on katso Sähkiksen aloitus linkistä april 18 jäät oli viimeksi laajemmalla alueella v 2001 . Ja tämä on solidia dataa.
Niin. Tehtiin päivämääräkohtainen kymmenen vuoden ennätys, ei kymmenen vuoden ennätys.
Mikä tässä taas on niin vaikeaa?
- Sähköteurastaja
No mites kävi kun SYKE/WWF agentilla ei ollut passia sun muuta propuskaa
mukana, ja kielletyllä alueella, kuten vihreä lanka mainitsi.
Mikä tuossa on niin vaikeaa.
Olis jättänyt ittensä varmuuden vuoksi kotiin, ei olisi tätäkään
vakoiluskandaalia syntynyt.
WWF agentit luulevat vissiin olevansa jotain diplomaatteja, joita toisten
maiden lait eivät koske.
Ainakin kttutyttämediassa kauhea parku, kun ituhippi oli luvattomilla
asioilla naapurimaassa, ehkä muumimamma paheksuu, josse lohduttaa.- amsimfyysikko
Olisi alkanut läski tummumaan agentti.virkamiehellä kun OMON joukkojen terrorismin vastainen osasto olisi suorittanut pidätyksen.
- Sähköteurastaja
Kyllä alkaa tulla selväksi että SYKE agentti on yrittänyt hiippailla salaa
tehdasalueelle ottamaan näytteitä kipsivuoresta, teollisuusvakoilua vähintäänkin.
Olis mennyt Siilinjärvelle näytteenottoon, vastaava vuorihan näkyi parikytä vuotta
sitten maantielle, vai onko ne tehny siintä gyprokkia.
Olishan ne voinu pamputtaa sitä Kuopion putkassakin ihan suomalaisvoimin,
ettei mitään ulkopolitiikkaa olisi tarvinnut sotkea tehdasalueelle tunkeutumiseen.
Ja Niuvaniemikin olisi siinä sopivasti SYKE syntiselle. - kepstikko
Mitä helvettiä, puolusteleeko sähköidioottimme nyt Itämeren paskaamista. Mikhän itseisarvo tämä kaikenlaisen ympäristöajattelun halveeraaminen sille oikein on.
- Sähköteurastaja
Onko lukutaito heikko.
Minähän vain kirjoitin että SYKE agentti oli tunkeutunut luvatta tehdasalueelle,
eikä sillä ollut passi mukana.
Ei WWF,n jäsenkortti vakuuta FSB,tä, pikemminkin päinvastoin.
Syytön minä siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760