Näyttääpä huhtikuusta tulevan keskimääräistä kylmempi koko maassa.
Ei enää auta, vaikka kuun lopussa olisi pari lämmintä päivää.
Ei enää auta, vaikka kuun lopussa olisi pari lämmintä päivää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olen 73 vuotias, enkä muista näin kylmää huhtikuuta, eikä mulla mitään dementiaa ole havaittu.
Kiitos ensikäden tiedosta. Tällaista kokemusta arvostetaan nykyään liian vähän.
Olen 101-vuotias enkä muista näin pahaa ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta kokeneeni.
Niin, näin näette kuinka ilmastomuutosuskovaiset hallitsevat havaintojen vääristelyn. Sehän on heillä verissä. No, joskus tulette maksun valehtelustanne maksamaan.
73-vuotiaalle: Muistisi on sitten aika hatara. Miten esimerkiksi 1966 jolloin Kaisaniemen huhtikuun keskilämpö on ollut 0,1 astetta tai vuosi -55 jolloin on ollut peräti -0,3 astetta. Siis aivan käsittämätöntä kylmyyttä, huhtikuun keskilämpö rannikolla miinuksella! Nykyisin onkin ollut tosi lämpimiä huhtikuita ja nyt tänä vuonna kun hörhö riekkuu kylmyydestä, tulee olemaan ehkä pari astetta normaalia kylmempää.
Jos huhtikuu jää hieman normaalia viileämmäksi, on viimeisestä 12 kuukaudesta 2 ollut normaalia kylmempiä ja 10 normaalia lämpimämpiä.
Jokainen päättäköön itse, onko se merkki ilmaston viilenemisestä vai lämpenemisestä.
Ja tuokin vain Suomessa. Maailmanlaajuisesti taitaa noin 300 viimeistä kuukautta ollut viime vuosisadan keskiarvoa lämpimämpiä.