Suklaata syntyy orjatyövoimalla.
4
132
Vastaukset
- Suklaan himo
Aika karmee juttu miten ilmaisella työvoimalla (lapset) hankitaan raaka- aineet suklaalle. Esim Fazer suklaan alkuperästä tieto on epämääräistä... jäi suklaan syönnit tähän.
- rekisteröitymätön**
Jos on valittavana reilun kaupan /sertifioitua ja tavallista suklaata, on parempi ostaa se sertifioitu.
Jos jättää suklaan kokonaan ostamatta, sinne tuottajamaihin ja työläisille ei mene edes sitä huonoa palkkaa... Täydellinen suklaan boikotti ajaisi tuottajat ja sitä myöten työläiset perikatoon.
Eli pitäisikö lakkauttaa ihmisten (huono ja epäreilu) elinkeino sen sijaan, että antaa heidän tehdä edes sillä surkealla palkalla työtä??? Hmmmm...
Jatkan siis suklaan ostoa. Maraboulla on kaikissa suklaissaan rainforest alliencen sertifikaatti ja reilun kaupan suklaita on tarjolla monissa merkeissä.
Fazer saa odottaa.- dundeellinen
Mistäs sulla on 100% varmuus noista reilun kaupan merkkien todellisuudesta? ;) Just oli vähän aikaa sitten juttua että joku reilun kaupan tuottaja olikin ollut oikee rosvoparoni. Tietty jos tuo sun omatunnon rauhottaa, niin syö vaan marabuuta, mutta mun täytyy kyllä sanoa että itse vedän IHAN MITÄ SUKLAATA vaan, koska en piittaa sen alkuperästä! Mitä vähemmän suklaan kerääjille maksetaan, niin sen halvempaa suklaata myös me kuluttajat saadaan. Think about it.
- dundeellinen
Omapa on ongelmasi, jos tuosta pulttaat ja alat suklaalakon! ;) Mun täytyy sanoa, että vaikka vampyyrit tekis suklaata, tai zombit, tai ihan ketkä vaan, niin MÄHÄN SYÖN SITÄ myös, enkä lakkaa koskaan.
Ei maailma oo täydellinen, mutta on paljon muutakin mistä voi skitsota kuin vaikka suklaan alkuperä.
Jos ne afrikkalaiset ois täällä meidän asemassa ja me siellä, niin luuletko oikeasti että ne alkaisi suklaalakon? ;) Hahahah, never.
Syö vaan suklaata, jos siltä tuntuu, tai älä syö - jää enemmän meille muille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984832Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143952Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113860Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801376- 1371334
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1691319En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5581216- 531135