Hän oli täysin ja kokonaan antautunut Herran työhön ja toimi vaikeissakin olosuhteissa aina Jeesuksen nimeä koroittaen.
Hänellä tulee olemaan paikka ensimäisessä ylösnousemuksessa ja hän tulee Kristuksen kanssa tuomitsemaan jumalattomia, joten tietäkää, että ketä täällä pilkkaatte!
Ellen on Jumalan VALITTU ja adventtiseurakunta on Jumalan silmäterä, koska adventistit pitävät arvossa Jumalan käskyt ja USKOVAT JEESUKSEEN.
Lopunajan seurakunta on jo olemassa ja siihen kuuluvat kaikki ne ihmiset jotka ovat hyväksyneet kohdalleen Jeesuksen lunastuksen ja haluavat nöyrästi pysyä Jeesuksen opetuksissa. "Sillä ei se, joka sanoo Herra, Herra, pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen isäni tahdon."
12 "Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon."
Ellen G White oli Jumalan Sanan-saattaja:
7
68
Vastaukset
- uskonveli
Ajatteletko, että Adventistit ohittavat "tärkeysjärjetykseessä" jopa Messiaaniset Juutalaiset??
Sapatinhan taakse koiti äsken piiloutua?
Miksi Muuten rikotte opetuksenne 28 opinkohdassa käskyä " Älä sano väärää toditusta lähimäisestäsi, vastaan??
Se on siis kirjoitettu teidän uskontunnustukseen?
Senn lisäksi lisäätte / tulkitsette ilmestyskirjaa tavalla, mikähäpäisee Jumlaa.
Sanoohan ILM kirjan viimme lauseet: "Joka tähän kirjaan lisää jotai, tai ottaa pois... on kirottu"
Se "uskonvarmuus millä otette ADV kirkon Lopunajan seurakunnaksi 1844 vuosilukuineen on juuri tuota Ilmestyskirjaan lisäämistä Ja evankeliumin vesittämistä.. Muiden mustamaalaamista, Itsen korottamista yli muiden , kuin Lucifer aikoinaan.
Kuka oli se "Herra" joka laittoi enkelinsä pakottamana julistamaan suljetun oven oppia,... Mikä oli tämä henkiolento?- pyh!
Sorry vaan, mutta adventtiseurakunta on se ainoa oikea Jumalan seurakunta. Edes messiaaniset juutalaiset eivät sitä ole. Se siitä. Ei ole mitään tärkeysjärjestystä, koska kaikki muut ovat babylon.
- pyh!
Ei kukaan, koska mikään enkeli ei sellaista ole pakottanut ketään tekemään. Opettele faktat.
Niin, kyllä Ellen G WHITE (Ellen G. White ®) kirjasi mm. Suureen Taisteluun hyvääkin opetusta, joka muistetaan iäti kiitollisina, JOS on otettu siitä opiksi.
TÄYDELLISET KRISTUKSESSA
Tässä elämässä meidän on erotettava itsemme
synnistä uskon kautta Kristuksen sovintovereen.
Kallis Vapahtajamme kehottaa meitä liittymään
häneen, yhdistämään heikkoutemme hänen voimaansa,
tietämättömyytemme hänen viisauteensa ja
arvottomuutemme hänen ansioihinsa. (Ellen G White)
Vuoden 2005 Suuri Taistelu pokkaripainoksessa sivulla 393.
(=Luku Ahdistuksen aika, kappale Kestävä usko)
Se, että panemme toivomme Kristuksen täyteyteen puoelstamme - se johtaa
siihen, että itsessämme ja itsellemme (itseriittoisuus ja itsekkyys) meidän on kuoltava. Muutoin emme voi omistaa kristuksen kuolemattomuutta.
Luuk. 20:18
Kuka ikinä tähän kiveen kaatuu, se ruhjoutuu,
ja kenen päälle tämä kivi kaatuu, sen se murskaa."
Mark. 9:49
Sillä jokainen ihminen on tulella suolattava,
ja jokainen uhri on suolalla suolattava.
antti- adventisti
Hienon paikan löysit Antti:
***TÄYDELLISET KRISTUKSESSA
Tässä elämässä meidän on erotettava itsemme
synnistä uskon kautta Kristuksen sovintovereen.
Kallis Vapahtajamme kehottaa meitä liittymään
häneen, yhdistämään heikkoutemme hänen voimaansa,
tietämättömyytemme hänen viisauteensa ja
arvottomuutemme hänen ansioihinsa. (Ellen G White)***
Tässä on EGWn opetus tiivistettynä:
- EräJorma
Ellen White on valkoinen valhe josta Jeesus varoitti:"Itse saatana pukeutuu valkeuden kaapuun..."
Näennäisesti Ellenin teksteissä on paljon "hyvää pyrkimystä", mutta niiden peittoon jää todellinen ihmisen lankeemus ja pohjaton syntisyys, jota ei voi parantaa millään metodeilla.
Ellen vaatii seuraajiltaan täydellistä luonnetta ja synnittömyyttä tässä ajassa, mikä on mahdottomuus.
On ihme, että kristikunta on pärjännyt vuosisatoja ilman adventismia, ja nyt tämä oppi on ainut oikea.
Adventistit sanovat olevansa uskonpuhdistuksen perillisiä ja jopa Ellen kirjoittaa Lutherista arvostavaan sävyyn, niin miksi advenstistit eivät halua lukea esim, Lutherin Galatalaiskirjeen selitystä?!
Adventismi on ylpeyttä! Kukaan muu ei ole tiennyt totuutta paitsi me, ja kukaan ei ole halunnut tulla tietämään totuutta. Ja tämä adventistien tietämä totuus on SAPATTI Ellenin määrittelemänä.
Ellenomi/Adventismi on mielestäno farisealaisuutta!!!- pyh!
Höpöhöpö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 58741
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel109732- 43626
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla199518- 40516
- 70496
- 22484
- 48476
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai36440Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k77418