Mitä evääksi töihin?

Töttiroo

Olen juuri siirtynyt täysin kasvisperäiseen raakaruokavalioon. Ongelma on nyt lähinnä se, että mitä nyt sitten veisin evääksi töihin? Normalisti tietty olen kokannut kaikkea pastaa, perunoita, soijanakkeja, keittoja, joita on sitten töissä voinut kätevästi lämmittää.

Mitä raaka ruokaa voisin siis tehdä evääksi töihin, jotta ne säilyisivät? Töistä löytyy jääkaappi, mutta ei siellä toki mitään mehuja yms ole mahdollista alkaa valmistamaan. Mitkä ruoat olisivat siis täyttäviä ja säilyisivät ainakin viisi tuntia?

Kiitos vinkeistä! :)

3

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyhmyydestä sakoteta

      Hölömö. Mikä sua estää tekemästä sitä soija p...tä enepmi ja ottamasta sitä mukaan jos kerta pystyy lämmittämmään.
      Sarjassamme maailman tyhmimpiä kysymyksiä ja uusavuttomuuden huippu.
      Raakana voit vetästä vaikka porkkanan, kyllä säilyy 5 tuntia.

      • Töttiroo

        Kuten sanoin, niin syön nykyisin vain raakaruokaa. Soijanakit yms. eivät siis enää kelpaa ja mikroa en tarvitse lämmitykseen enää. Toki töihin voi viedä banaaneita ja hedelmiä itsessään sekä tehdä salaatin.


    • mandeminttu

      Jos ymmärsin oikein, olet raakaruoan syöjä, mutta et elävän ravinnon?

      Puhutaan sitten raakaruokavaliosta, elävästä tms., on hyvä muistaa, millaisia aterioita jo kehonkin kannalta kannattais syödä. Kun elimistö puhdistaa kuona-aineita puoleen päivään saakka, aamulla syödään kevyita aterioita hedelmiä tai niistä tehtyjä pirtelöitä, tuorepuuroa jne.

      Lounaalla taas syödään proteiinipitoista, johon luonnollisesti kuuluu tuoreet kasvikset, mutta ei tärkkelyspitoiset. Päivällisellä taas hiilihydraattipitoista kasvisten kanssa.

      Nesteitähän ei juoda aterioilla, vaan ruokailujen välillä. Ruoanpureskelu on tärkeää, että se on suussa vellimäistä. Mahalaukussa ja suolistossa kun ei hampaita ole, vitaaliaineet imeytyvät vain pinnalta, loppu mätänee suolistoon.

      On hyvä myös selvittää, millaiset raaka-aineet soveltuvat keskenään, koska se hidastaa aina ruoansulatusta.

      Jospa löytäisit itsellesi jotain työpaikkaruokailuun täältä:

      http://www.raakaruokaa.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      246
      45322
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      190
      10849
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8518
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      34
      1576
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe