Sateet lisääntyy?

Tollopeloton

Sanovat nuo viisaat, että sateet tulee lisääntymään. Ehkä maanviljelijä huomaisi jos sateet lisääntyisi keskimäärin 20%, mutta tavalliselle tallaajalle pitäisi olla suurempi muutos, että huomaisi. Jos asian näkisi sademittareista selvästi, niin pitäisi siihenkin olla noin 10% kasvu.

Veden höyrystyminen ja takaisin sataminen siirtää lämpöä noin 80 W/m2 yläilmoihin, mikä on merkittävin lämmönsiirto maapallon ekosysteemissä.
Jos sateet tulee selvästi lisääntymään eli vähintää 10%, niin silloin kasvaa myös tuo veden lämmönsiirto yläilmoihin noin 8 W/m2.
Siten sateiden lisääntymisestä seuraa tällainen negatiivinen "viidpäkki"...

26

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toisaalta vesihöyry absorboi säteilyä ja heijastaa osan takaisin kohti maata, ollen itsessään eräs tehokkaimmista "kasvihuone"kaasuista. Itse en jaksa uskoa parin prosentin lämpiämisen lisäävän höyrystymistä ja sateita niin kovin paljoa.

      Milloinkahan päästäisiin pois tästä "kasvihuoneilmiöstä", kun ilmiöllä ei ole mitään tekemistä kasvihuoneen kanssa?

      • konitohtor

        Sitten varmaan olet samaa mieltä, ettei CO2 mitenkään voi lisätä vesihöyryn haihtumista, kuten alarmistien ykkös teesi väittää. Mitäs muuten tuo parin prosentin lämpiäminen asteissa ilmastuna tarkoittikaan kollimaattorin laskuopissa?


      • konitohtor kirjoitti:

        Sitten varmaan olet samaa mieltä, ettei CO2 mitenkään voi lisätä vesihöyryn haihtumista, kuten alarmistien ykkös teesi väittää. Mitäs muuten tuo parin prosentin lämpiäminen asteissa ilmastuna tarkoittikaan kollimaattorin laskuopissa?

        Lämpötilan nousu lisää haihtumista, tämä lienee selvää?

        Teepäs kotiläksyksi vastaus tehtävään, jossa globaali keskilämpötila nousee kolme prosenttia nykyisestä noin 14 °C:sta. Ei ole vaikea, jos perus- tai kansakoulu on kunnialla suoritettu. Hiukan pitää osata prosenttilaskujen lisäksi fysiikkaakin.


      • Tp

        Huh.

        Ymmärrät veden absorboinin. Se on kaistansa osalta identtinen CO2:n kanssa.

        Jos vettä on ilmakehässä useita prosentteja ja CO2:sta mijoonasosia ja siitä ihmisen osuus 3%, niin millä ihmeellä uskot tuon 3% miljoonasosista vaikuttavan globaaliin ilmastoon?

        Selitä se minulle.


    • Sähköteurastaja

      Pallot hukassa kaikilla?
      Ei veden höyrystymislämpöä mitata neliömetreillä, ja jos keskilämpötila nousee vaikka sadalla C asteella on jossittelua.

      Luontoäiti saneli ettei lämpene, eikä sitä ole kiistäminen edes FMI,n
      Play Stationilla.
      Perusasiat ensin.

      Pilkunviilaaminen on turhaa koska WMO, GISS, NASA, FMI, ym ovat
      väärentäneet pilkut, jolloin pilkut ovat virattomia.

      http://hidethedecline.eu/pages/posts/scandinavian-temperatures-ipccacutes--scandinavia-gate--127.php

      Lähtökohtana on pidettävä että limatolooki valehtelee aina, jolloin on luotettava vain omiin aistihavantoihin, jotka todistavat että kiihtyvää lämpenemistä ei ole näkynyt, päinvastoin.

      Vaikka FMI julistaisi kuinka lujasti kiihtyvää lämpötilannousua,
      odotan näyttiä.

      • Tollopeloton

        "Ei veden höyrystymislämpöä mitata neliömetreillä, ja jos keskilämpötila nousee vaikka sadalla C asteella on jossittelua."

        Ei veden ominais-höyrystymislämpö mitatakaan. Tuo 80 W/m2 tarkoittaa, että niin paljon keskimäärin neliöä kohden maan pinnalla tarvitaan tehoa kaiken sen veden höyrytämiseen, mikä keskimäärin maapallolla sataakin...


    • Sähköteurastaja

      Oli niin kiusallinen että Aller sensuroi.
      Ei fysiikka tunne moista neliömetriä kohden koska perusfysiikka ratkaisi jo ammoin.

      Tuo "Tuo 80 W/m2 " on nollahypoteesi johon päästään säätämällä play stationia.
      Se ei ole tieteellinen vakio, kuten esim:

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Höyrystymislämpö

      Mooli on sidottu massaan, kuten edeltäjä mainitsi massasta.

      • Tollopeloton

        Onko täältä poistettu viestejä välistä, kun näyttää siltä kuin olisi väitetty, että "80 W/m2" olisi veden ominaishöyrystymislämpömäärä???

        Kerrataan vielä. Koko maapallolla sataa keskimäärin tietyn verra. Kaikki, mitä sataa taivaalta alas, on höyrystynyt maan pinnalta. Tässä kiertokulussa veden höyrystyminen vaatii keskimäärin 80W/m2 tehoa, joka jäähdyttää maan pintaa. Vastaavasti tämä lämpöteho vapautuu yläilmoissa höyryn tiivistyessä takaisin vedeksi.

        Mikä tässä on epäselvää?


    • Ei ole kukaan vielä tainnut mainita sitä, että itse asiassa vain pieni osa ilmakehän vesihöyrystä on kiteytynyt tai pisaroitunut näkyviksi pilviksi. Tämä läpinäkyvä osa ilmakehän vesihöyrystä osallistuu ns. täysillä alailmakehän lämmittämiseen absorboimalla säteilyä ja heijastamalla osan siitä maahan.

      En tiedä osaako tiede sanoa tarkasti kuinka suuri osa lämmenneen ilmaston lisääntyneestä vesihöyrystä tiivistyy pilviksi vai jääkö pilvisyys suunnilleen ennalleen, ilmankosteuden vain lisääntyessä. Tämähän olisi ilmeisesti se pahin skenaario.

      • Tarx

        Ja kukaan muu ei ole maininnut, että koko ajan tuotetaan 200°C vettä suoraan ilmakehään, joka tulee mukaan kiertoon. Eikä se vesi katoa mihinkään, sillä vain rajallinen määrä biomassaa osallistuu rajoitetun ajan fotosynteesiin.

        Milloin te huomaistte sen, että korkeapaine alueella on pilviä ja sataa vettä ?


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      74
      1933
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1673
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1230
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      662
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      646
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      55
      561
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe