5 munan kakkupohja ?

Niin eli siis jos tekee hieman isomman kakkupohjan eli vaikka viiden munan niin käykö siihen sama tekniikka eli 3 lasia ja munat lasiin ja sitten yhtä paljon sokeria ja yhtä paljon jauhoja 1tl leivinjauhetta? Vai pitääkö taikinaan lisätä vielä perunajauhoja? Ja sitten vielä paistoajasta että lyllä 3 munan kakkupohja ainaskin valmistui n.5 minuutissa uuninpellillä paistettuna mutta näissä useimmissa kakkuohjeissa lukee jotain 25 minuuttia ?


Kiitos jo etukäteen kaikkille auttajille !(:
4665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Liian avoimen maahanmuuttopolitiikan takia tänne tulee paljon myös rikollisia, loisivia ja sopeutumishaluttomia ihmisiä. Osa heistä on muslimeja. Muslimit ei halua sopeutua länsimaalaiseen kulttuuriin, vaan vaatii länsimaalaisia sopeutumaan heidän tapoihin. He myös tekee paljon lapsia. He ei hyväksy sianlihaa, joten se voi loppua esim. kouluista. Suomi on jo taipunut mielistelemään tulokkaita. Sitten toinen asia : hyvä, jos joku osaa auttaa sinua kakunteossa.

Äänestä

Tein eilen onnistuneen pohjan tällä reseptillä :
6 munaa
2dl sokeria
21/2 dl vehnäjauhoja
1/2 dl perunajauhoja
1tl leivinjauhetta
-vatkaa huoneenlämpöiset munat sähkövatkaimella 5 min.lisää jauhoseos siivilän läpi ja sekoita vaikka kauhalla ne jauhot.Paista 175 ast.50 min.pyöreässä kakkuvuoassa,taitaa olla halkaisija mun vuoassa 26 cm.

Äänestä

Uunipellille levitettynä kääretorttupohjan tapaan paistoaika on tosiaan 5-7 minuuttia riippuen uunin tehosta.
Kakkuvuokaan kaadettuna varmaankin tuon 25 minuuttia, ja oman uunin teho ratkaisee.

Äänestä
  • Kyllä se tosiaan vuokassa ottaa tuon 25 min. kun uuni on vähän miedommalla lämmöllä. En itse kellosta ole koskaan seurannut kypsymisaikoja kun kypsyyden voi kokeilla tikulla.
    Minä teen 5 munan kakun juuri niinkuin aloittaja arveli, eli yhtä paljon kaikkea. Leiv. jauhetta laitan 2 tl.
    Jos haluan laittaa osittain perunajauhoa niin se on sitten vehnäjauhon määrästä pois.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kakkupohjat kirjoitti:

Niin eli siis jos tekee hieman isomman kakkupohjan eli vaikka viiden munan niin käykö siihen sama tekniikka eli 3 lasia ja munat lasiin ja sitten yhtä paljon sokeria ja yhtä paljon jauhoja 1tl leivinjauhetta? Vai pitääkö taikinaan lisätä vielä perunajauhoja? Ja sitten vielä paistoajasta että lyllä 3 munan kakkupohja ainaskin valmistui n.5 minuutissa uuninpellillä paistettuna mutta näissä useimmissa kakkuohjeissa lukee jotain 25 minuuttia ?


Kiitos jo etukäteen kaikkille auttajille !(:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu