IJIS näyttää alareunaa ja DMI yläreunaa. Kumpaakohan uskoa?
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
http://www.ijis.iarc.uaf.edu/en/home/seaice_extent.htm
http://ocean.dmi.dk/arctic/icecover.uk.php
Vastaukset 17
Vanhimmat
Ja toisen mukaan jäätä on 12 milj. neliökilometriä ja toisen mukaan alle kymmenen.
Ehkä se kokonaispaketti, eli jäämäärät ovat edelleen aika heikolla tasolla.
Mihin verrattuna ja kenen kannalta heikolla tasolla?
Vahva tai heikko tietysti riippuu, mutta erityisesti Pohjoisen Jäämeren jäätilannetta tarkastellessa jääalue on nyt aikaisempien vuosien mittauksiin samalla kalenteripäivämäärällä verrattuna varsin pieni:
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/arctic.sea.ice.interactive.html
Ole huoleti. Arktiksella on ollut jäätä vuosituhansia ja tulee olemaan vuosituhansia meidän jälkeemme.
Nyt ja seuraavien parin kuukauden aikana Arktiksen merijäätilanteessa ei tapahdu kerrassaan mitään mielenkiintoista.
Hajaantukaa, palataan asiaan elokuussa.
Tuntuu minustakin uskomattomalta, että Pohjoisnapa voisi olla kokonaan jäästä vapaa, mutta niin tiede sanoo olevan, ehkä jopa alle 40 vuoden kuluttua.
Ja kuka on tämä kuuluisa "tiede" joka noin sanoo? joku ilmastoprofeetta? Valheita ovat tähän astikin ladelleet.
En jaksa uskoa argumentin "höpö höpö" olevan tiedeyhteisön piirissä validin.
Kollimaattori, Oletko huomannut että käytät sanaa "tiede" samoin kuin "jumala"?
No eikö jo mennyt jakeluun että IJIS mittaa tuulimittarilla jään laajuutta.
Siintä ne hävinneet 10 000 manhattanin laajuiset jäät.
Eli kun AMSR-E sippasi, käyttävät Windsattia, joka mittaa tuulisuutta eikä jäätä.
Laitetaan nyt muille tiedoksi:
http://www.nrl.navy.mil/WindSat/
Laitetaan nyt muille tiedoksi miten US NAVY mittaaa tuulta.
Tietoa tarvitaan laivasto operaatioita varten kun esim. Lentutukialustten pitää kulkea kovaa vastatuuleen että lentoonlähtö onnistuu.
Jo WWII aikana ne porhalsivat yli 30 solmua.
Jäissähän en ole kuullut lentotukialusten seilanneen, pikemminkin etelän vesillä.
WindSat:
http://www.nrl.navy.mil/research/nrl-review/2004/featured-research/gaiser/
Luin tuon jutun ja on hyvin mielenkiintoista nähdä kuinka alunperin periaatteessa ainoastaan tuulenvoimakkuutta mittaamaan tarkoitettu laite poimii merijään sulasta kuin puolukan metsästä.
Etkö sinä ollut ollut alalla? Ei mistään uskoisi.
Usko mitä haluat.
Kerrankin oot hajulla aiheesta, mutten viittinyt selittää mikä on homman nimi,
jotta vastuu jää taas lukijalle.
Kysymys on siintä että niitten on täytynyt tehdä uusi laskenta algometri ko.
rediometridatalle, ja paikata sillä AMSR-E satelliitin hajoaminen.
Se ei näytä samaa, jolloin muunnos jättää vapaat kädet tekijälleen rusnata tulokset mieleisekseen, joka nyt näkyy 2 miljoonan km^2 erona toisen järjestelmän jääaluemittauksiin.
Kertoisitko meille muillekin mittalaitteiden kalibroinnista kun tunnut siitä niin kovasti tietävän? Jokapaikan näsäviisas ei nyt vaan tajua, että hänellä kaikki lähtee uskonnon kaltaisesta asennoitumisesta. Kerro oi meille lämpeneekö ilmasto nykyisin maapallolla ja sulavatko napojen jäätiköt kiihtyvällä vauhdilla? Odotan mielenkiinnolla kiemurteluasi!
Siis Windsatin tuulimittarista mallinnetaan jäädataa pleikkarilla eikö mennyt jakeluun?