Päivystyksen hoitajan vastaanotolla..

Mitä mieltä olette tk-päivystyksen terveydenhoitajan vastaanotosta?

Olemme Keski-Suomesta muuttaneet tänne ja siellä tk-päivystyksessä ei hoitaja tehnyt likimainkaan yhtä "vaikeita" tutkimuksia kuin LKSssa.

Olen joutunut lasta käyttämään viikonloppuna muutamaan otteeseen eikä olla päästy lääkärille vaan hoitaja on tutkinut ja hommannut reseptin. Kun on tuntunut, että ei olla hoitajalla vaan lääkärillä siis että hoitaja tekee samat tutkimukset kuin lääkäri?

Lapsi on parantunut kyllä joka kerta saadulla lääkkeellä ja haavakin on hoidettu liimalla vaikka aluksi vaadin ompelua.
Sisko kertoi, että heille oli sattunut kerran hassu "setä" joka tappeli korvalampun kanssa ja lapsi oli nauranut koko päivän tätä juttua. Oli jäänyt kiva muisto käynnistä.

Mutta onko se nyt ihan laillista touhua, että hoitoalan koulutuksen saanut tekee yliopistokoulutetun työtä? Ja kuka vastaa jos tuleekin vääränlainen lääke reseptiin?
12711
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Hoitaja konsultoi lääkäriä siitä reseptistä, ei hän yksin sitä kirjoita. Ja kyllä, minusta on ihan oikein, että hoitaja voi tutkia esimerkiksi korvat tai katsoa kurkkuun, koska kyllä niistä näkee jos on jotain. Vaikeammissa tapauksissa on mahdollista hoitajan hakea lääkäri paikalle katsomaan. Kyllä kokenut hoitaja osaa tuollaiset perusjutut. Koulutetuille hoitajille on lisäksi tulossa reseptinkirjoitusoikeus tietyille lääkkeille. Vaikeammat tai toistuvat tulehdukset tai epäselvät tapaukset menevät tietenkin aina lääkärille.

Äänestä

Sairaanhoitajat ja terveydenhoitjat saavat tarvittaessa tehtäväkuvasta riippuen koulutuksen esim. korvien katsomiseen ja lääkkeet konsultoidaan lääkäriltä ja siksi toiseksi nykyisin sairaanhoitajilla on reseptin kirjoituks oikeuksia jotka ovat työapaikkakohtaisia ja tietyille lääkkeille. Monet sairaanhoitajat tekevät nykyisten lääkärin hommia, tietysti koulutuken saavat. tehtävät kuvat ovat muuttuneet

Äänestä
  • Toivottavasti osaavat vaatia palkkaa tarpeeksi lisää. Lääkärit kyllä osaa puolensa pitää ja pukata tehtäviä hoitsuille, jotka kiltisti intopiukeina ottavat tehtäviä vastaan.

    Ja onhan se kivempi lääkärin päivystää kun räkänokkapenskat ja näppylännäyttäjät joutuu hoitajalle.

    Äänestä

  • Ei ole hoitajista lääkärin hommiin, vaikka itse niin taitavat kuvitella.

    Lääkäri on lääkäri ja tieto maksaa ja tuo vastuuta.

    Hoitsu on hoitsu. Nykyään kyllä vähän turhankin leuhkoja nuo sairaanhoitajat ja luulevat itestään liikoja.

    Äänestä

Olipa hienoa joskus, kun lääkärit joutui tulemaan alas jalustaltaan. Nokian entinen pääekonomi kyllästyi rahamaailmaan ja opiskeli itsensä sairaanhoitajaksi. Töissä kun kävi, niin ei lääkärit tervehtineet eikä sanoneet edes huomenta. Sitten kun selvisi heillekin mitä nainen on tehnyt ennen ja on pikkaisen rikkaampi kuin he, niin alkoi tervehdyksiä ja perseennuolentaa ilmenemään. Vastenmielistä moinen touhu. T. tippainssi ja vaimo juristi.

Äänestä

Mikä erottaa lähihoitajan sairaanhoitajasta. itse olen huomannut että lähihoitajat tietävät kaikesta kaiken ja sairaanhoitaja miettii ja hakee tutkimustuloksia ja kysyy myös lääkärin mielipidettä.

Äänestä

Käykää ensin itse tuo "hoitsun" koulutus ja tulkaa puhumaan sitten!!!!!Sairaanhoitajan/terveydenhoitajan tutkinto korkeakoulututkinto eikä mikään liipalaaba heittämällä läpi käyty koulu!!!!Luulis olevan hyvä asia, et jonaja saadaan nopeemmin purettua mutta ei, aletaan nyt sitte ruikuttaa siitäkin, huh sanon minä.

Äänestä
  • ap. tietää...

    Äänestä

LKS:ssä usein joutuu hoitajan tutkittavaksi, mikä ihan hyvä, jottei kaikki pienet nuhanenät tuki päivystävien lääkäreiden tutkittavaksi. Olen ollut itse siellä jonottamassa ja niin olen ollut lastenkikin kanssa, eikä valittamista ole.

Ainoa asia mikä jurppii on se, että joskus sinne kiikutetaan umpihumalaisia tappeluissa loukkaantuneita/ tai muuten vaan humalassa riehuneita hoidettavaksi a ne usein hoidetaan samantien. Jos oikein hankala tapaus on (siis niin perhanan änkyrä kännissä ja tappelee vastaan), sitoo se onneton kännikala useamman hoitajan ja lääkärin sinne vaivaa hoitamaan. Taitaa vissiin muutama lakipykälä kieltää tuommoisen potilaan ulos heittämisen...

Hierarkia se on joka työpaikassa. Tuommoisessa ympäristössä taatusti korostuu. Säilyy uskottavuus paremmin. Vaikka ihmisillä onkin taipumusta semmoiseen ihmeelliseen rahan perään kumarteluun, luulisi että tieto tuo valtaa...Lääkärillä se vastuu loppupeleissä on.
Ei kaikkia vaivoja tarvi lääkärille päästä näyttämään. Sairaanhoitajat osaavat kyllä arvioida, milloin on syytä lääkärin juttusille päästä.

Mitä haavan ompeluun tulee (en tietenkään voi tietää kuinka iso haava oli kyseessä), mielummin liimaus pienelle lapselle kuin ompelu. Omakohtaisesti voin sanoa, että ompelu on aika epämiellyttävä kokemus, vaikka puudutuspiikki olisi laitettu. On ommeltu, liimattu ja joskus jopa nidottukin lääkärin toimesta.

Äänestä

Mitä oon ite mukuloita tk:ssa käyttäny " ei rollossa " niin nuoret lääkärit lukee googlesta mahdollisen taudin ja vanhemmat lääkärit tutkivat ja tekevät siitä johtopäätöksen.... muutenkin nuorempien lääkärien pukeutuminen on joskus muistuttanut halpaa hutsua?? Uskottavuus alkaa jo kätellessä... oppia ikä kaikki

Äänestä

Miksi viette penskat päivystykseen jos ootte noin kaikkitietäviä.Liimatkaa haavat kotonanne.
Mitä helvetin väliä on jollain lääkärin pukeutumisella.Pitääkö soittaa sossu paikalle kun katellaan jotain vanhempien pukeutumista....sossu paikalle jos vanhemmat dokaa,polttaa tupakkaa....urpot.

Äänestä

Mutta on meilä kyllä hyvä tämä terveyden hoito ettei kannatais kovasti valittaa, vaikka veroja máksetaankin....Kannattaa joskus miettiä sitä jos oltais hävitty se kamppailu joskus 1939, vois olla hommat pikkusen erilaisia=D Ajattelemisen aihetta, kun miettii miten asiat on ulkomaanelävillä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meneljä kirjoitti:

Mitä mieltä olette tk-päivystyksen terveydenhoitajan vastaanotosta?

Olemme Keski-Suomesta muuttaneet tänne ja siellä tk-päivystyksessä ei hoitaja tehnyt likimainkaan yhtä "vaikeita" tutkimuksia kuin LKSssa.

Olen joutunut lasta käyttämään viikonloppuna muutamaan otteeseen eikä olla päästy lääkärille vaan hoitaja on tutkinut ja hommannut reseptin. Kun on tuntunut, että ei olla hoitajalla vaan lääkärillä siis että hoitaja tekee samat tutkimukset kuin lääkäri?

Lapsi on parantunut kyllä joka kerta saadulla lääkkeellä ja haavakin on hoidettu liimalla vaikka aluksi vaadin ompelua.
Sisko kertoi, että heille oli sattunut kerran hassu "setä" joka tappeli korvalampun kanssa ja lapsi oli nauranut koko päivän tätä juttua. Oli jäänyt kiva muisto käynnistä.

Mutta onko se nyt ihan laillista touhua, että hoitoalan koulutuksen saanut tekee yliopistokoulutetun työtä? Ja kuka vastaa jos tuleekin vääränlainen lääke reseptiin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu