Kyllä sen arkiksen piti olla sula

Jo 2010, koska arktistutkijat niin ilmoittivat vuonna 2007.

Jostain kumman syystä, arktisjää ei tottele mallinnuksia, ja on äärimmäisen keskimääräisessä laajuudessaaan.

Ei minkäänlaista kiityvää, tai yleensäkään sulamista ole havaittavissa, vaikka limatolookit ovat jo 30 vuotta väittäneet arktiksen sulaneen kiihtyvästi.

http://www.canada.com/topics/news/national/story.html?id=c76d05dd-2864-43b2-a2e3-82e0a8ca05d5&k=53683
11141
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

No nykyisinhän minimit on naurettavan pieniä verraten vaikka 70-luvulle, kuten olen teille usein näyttänyt. Siinä sitä kiihtyvää sulamista on.

Äänestä

No kuinka minimit voivat olla naurettavia kun kerran jäät ovat äärimmäisessä keskiarvossa, ja on sulanut kiihtyvästi 30 vuotta?

Äänestä

Kun konditionaali "could be" on täysin ylivoimaista ymmärtää, niin se on täysin ylivoimaista ymmärtää. Se, että olet nähnyt tiedemiehiä kantaessasi heidän kamoja ei tee sinusta pätevää tieteen kielen ymmärtäjää. Ei näköjään millään kielellä.

Äänestä

Kysymyhän oli siintä oliko se sula, kuten oli ennustettu.

A: oli sula
B: ei ollut sula.

Lisäksi vielä voisi kysyä, miksi se on äärimmäisessä keskiarvossa, vaikka on sulanut kiihtyvästi jo yli 30 vuotta.

Äänestä

IPCC arvioi vuonna 2007 Pohjoisen Jäämeren syyskuisen jääminimin menevän nollaan noin tämän vuosisadan lopulla. Sittemmin arviota on aikaistettu. Sekä NOAA, U.S. Navy että NASA arvioivat nykyään sen tapahtuvan noin 2035-2040.

"April 2, 2009: Summers in the Arctic may be ice-free in as few as 30 years, not at the end of the century as previously expected."
http://www.noaanews.noaa.gov/stories2009/20090402_seaice.html

"U.S. Navy Foresees Ice-Free North Pole by 2035-40, FT Reports"
http://www.bloomberg.com/news/2011-01-25/u-s-navy-foresees-ice-free-north-pole-by-2035-40-ft-reports.html

"Climate change is here, whether we like it or not."
http://climate.nasa.gov/news/?FuseAction=ShowNews&NewsID=699

Äänestä
  • Mutta Sähköteurastajan linkissä "johtava jääexpertti" vakuutti jäiden sulavan elokuussa 2010. Ei kai sellainen johtava jääexpertti voi olla väärässä, eihän? Vai eikö se ollutkaan tiedettä?

    Äänestä

No miksi arktisjäät ovat laajentuneet, aivan päinvastaiseen suuntaan siis kuin
IPCC ennusteet.
NASA,kin ennusti että arktis on kokonaan sula vuonna 2010.

Sehän on NASA,n omassa linkissä, ja NASA,n ennustus.

Petterikin ennusti että talvet ovat lauhoja, jäättömiä ja lumettomia.

Tuossa esimerkkejä limatolookin ennustuksista, ja niiden toteutumisesta.

Kysymys on siintä että moisilla kristallipalloennustuksilla on lypsetty miljardeja, ja jo nyt nähdään että ne ennusteet olivat perättömiä, ja perustuivat väärennettyyn dataan ja virheellisiin mallinnuksiin.

Sen näkee siintä ettei lämpene, vaan kylmenee.

http://ilmastorealismia.blogspot.com/2012/03/ilmatieteenlaitoksen-paajohtajan-suuri.html

Äänestä

Arktisjään huikea toipuminen vuoden 2007 jälkeen on ollut piikki alarmistien lihassa.

Jos joku olisi ennustanut syksyllä 2007 tai kesällä 2008, että keväällä 2012 jään määrät ovat pitkäaikaisessa keskiarvossa ja että vuoden 2007 minimin alle ei ole kertaakaan päästy, niin hänet olisi naurettu pihalle.

En olisi itsekään tätä uskonut silloin vaikka olenkin "denialisti"

Tässä tuo hämmästyttävä toipuminen näkyy hyvin:

http://www.metoffice.gov.uk/hadobs/hadisst/charts/NHEM_extanom.png

Huikeaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

Jo 2010, koska arktistutkijat niin ilmoittivat vuonna 2007.

Jostain kumman syystä, arktisjää ei tottele mallinnuksia, ja on äärimmäisen keskimääräisessä laajuudessaaan.

Ei minkäänlaista kiityvää, tai yleensäkään sulamista ole havaittavissa, vaikka limatolookit ovat jo 30 vuotta väittäneet arktiksen sulaneen kiihtyvästi.

http://www.canada.com/topics/news/national/story.html?id=c76d05dd-2864-43b2-a2e3-82e0a8ca05d5&k=53683

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu