Pilkut ja pisteet numeroissa

Jenkkien käytännöt kun tuppaavat tulemaan myös Härmlandiin, niin tässä teille ennakolta kuusi miljoonaa euroa ja 89 senttiä päälle:

6,000,000.89 €.

Siis ensin pilkuilla ykköset, kymmenet ja sadat pakettiin ja sitten desimaalit perään pisteellä.
182437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Laskimia ja ohjelmointikieliä käyttämään tottuneet lienevät desimaalierottimen tarkemmalle laadulle jo täysin immuuneja. Desimaalierotin on maakohtainen tieto.

Äänestä

Amerikkalainen käytäntö tosin olisi €6,000,000.89.

Ei itselläni ole mitään ongelmia käyttää desimaalipistettä kirjoittaessani englanniksi ja -pilkkua suomeksi, onhan se osa kielitaitoa.

Äänestä
  • Eihän tässä kielitaidosta(si) ollut kysymys, vaan siitä, että voimme Suomessa ja suomessa valmistautua numeroilmaisun sekamelskaan.

    Äänestä

  • Meedikkoystävä kirjoitti:

    Eihän tässä kielitaidosta(si) ollut kysymys, vaan siitä, että voimme Suomessa ja suomessa valmistautua numeroilmaisun sekamelskaan.

    Miksi sitten emme vaihtaisi kieltämme kokonaan englanniksi, jos suomen säännöt ja käytännöt eivät miellytä? Numerokäytäntömme on kotoisin Saksasta Ruotsin kautta ja mielestäni oikein hyvä ja selkeä. Etenkin amerikkalaisten ja japanilaisten kalenterimerkintäsysteemi on syvältä hanurista.

    Ja poikittain.

    Äänestä

  • Meedikkoystävä kirjoitti:

    Eihän tässä kielitaidosta(si) ollut kysymys, vaan siitä, että voimme Suomessa ja suomessa valmistautua numeroilmaisun sekamelskaan.

    Me vanhemmat muistamme, että tuota on aina esiintynyt ,sekä erottimissa että desimaalimerkeissä,jopa yliopistotasolla. Johtunut juuri kansainvälisistä vaikutteista.

    Äänestä

Tällainen kielitaidon osa näyttää puuttuvan yhä useammalta suomalaiselta.

Toisaalta anglosaksien (ei siis pelkästään jenkkien vaan myös brittien) käyttämä pilkku- ja pistesysteemi on kyllä loogisempi ja selkeämpi kuin meikäläinen käytäntö. Meillä vaadittu tuhansien erottelu välilyönnillä aiheuttaa kiusallista epäselvyyttä silloin, kun kirjoittaja ei ole osannut käyttää kiinteää sanaväliä, jolloin numero saattaa jakautua kahdelle riville. Esimerkiksi tuhatviisisataa kirjoitettuna 1
500 näyttää todella tyhmältä. Jos tuhatlukuerottimena käytettäisiin pilkkua, koko numero asettuisi aina yhdelle riville (jos se mahtuu).

Äänestä
  • Minusta suomalainen tapa on paljon selkeämpi. Voihan se 1 500 katketa pilkunkin kanssa ja rivin viimeisenä pilkusta ei tiedä alkaako uusi numerosarja.

    Äänestä

  • Ei ymmärrä kirjoitti:

    Minusta suomalainen tapa on paljon selkeämpi. Voihan se 1 500 katketa pilkunkin kanssa ja rivin viimeisenä pilkusta ei tiedä alkaako uusi numerosarja.

    Ei rivi katkea pilkusta, joka on keskellä numerosarjaa ilman välilyöntejä.

    Äänestä

Näytäisi siis siltä, että raati on valmis muuttamaan Suomen kielioppia tältä osin vasin auliisti. Niinkö? Mars Kielitoimistoon sitten!

Kysymys. Jos asiastamme laaditaan maailmanlaajuiset yhteneväiset säännöt, niin mikä olisi standardi? Tämä jenkkimalliko?

Eikö juuri numeroissa tulisi pystyä luomaan yhtenäinen standardi, jotta avaruusalukset pysyisivät radoillaan jne.

Äänestä
  • >> Näyttäisi siis siltä, että raati on valmis muuttamaan Suomen kielioppia tältä osin vasin auliisti. Niinkö? Mars Kielitoimistoon sitten!

    Äänestä

  • old_profile_53349 kirjoitti:

    >> Näyttäisi siis siltä, että raati on valmis muuttamaan Suomen kielioppia tältä osin vasin auliisti. Niinkö? Mars Kielitoimistoon sitten!

    Kielitoimisto ei mitenkään yksioikoisesti noudata SFS:n standardeja. Lukujen merkitsemisessä linjat ovat kyllä hyvin samanlaiset, mutta eivät täysin yhteneväiset. Joissakin asioissa ollaan ihan sukset ristissä. Esimerkiksi kreikan kielen translitterointiin kielitoimisto suosittaa Kreikan kansallista standardia ja erityisesti argumentoi sen puolesta ja SFS:n tekemää Suomen kansallista standardia vastaan.

    Äänestä

  • Tällaisia asioita ei nykymaailmassa standardoida yksillä säännöillä, vaan päinvastoin on tehty paljon työtä, jotta eri kielissä voidaan käyttää omia sääntöjään.

    Kansainvälisen standardointijärjestön ISOn standardeissa, jotka koskevat matematiikan ja luonnontieteiden merkintöjä, erikseen sanotaan, että merkinnössä voidaan käyttää desimaalipistettä tai desimaalipilkkua. ISOn omissa standardeissa käyttämä tapa, siis eräänlainen referenssimerkintä, on pilkun käyttö – vaikka standardien kieli on englanti!

    Tietokoneohjelmissa (joilla avaruusaluksia ohjataan) on alusta alkaen ollut ihan omat käytäntönsä, jotka eivät vastaa minkään ihmiskielen sääntöjä (mutta on alkujaan muodostettu englannin sääntöjen pohjalta).

    Äänestä

Voimme siis päätellä edellisen asiantuntijan lausunnosta, että englanti ei ole ihmiskieli vaan standardien kieli.

Äänestä

Mitä väkeä ja milloin ja missä elivät standaarit (standardit)?

Äänestä
  • Standaari on tietynmallinen viiri (vaakasuorasta tangosta roikkuva kulkue- tai pöytälippu). Erilaiset yhteisöt ja järjestöt jakavat sellaisia mm. merkkipäivälahjoina tai arvovierailleen.

    Tauno Johannes Viiri (1908–2002) oli Mannerheim-ristin ritari nro 35.

    Viiri on VRK:n mukaan sukunimenä 324 Suomessa nykyisin asuvalla henkilöllä. ”Standaareja” siis elää ja asuu keskuudessamme edelleen.

    Äänestä

Onko se sitten nimeltään desimaalipiste: 1.9 kiloa?

Äänestä
  • On sitten piste tai pilkku, niin kilo ei ole mikään mittayksikkö.

    Äänestä

Esimerkiksi Suomen valtion järjestelmässä joka on tuhat järjestelmä, yrittäjien ilmoittama 10 euroa muuntuu 10,000 euroksi jota he myös suosivat solmimalla sopimuksia kuntien, kaupunkien ja isompien yritysten kanssa... mutta kun työntekijä tekee 10 euron sopimuksen, hänelle maksetaan 256,00 euroa, työnantajan verottajalle ilmoittama 1600,00 muuntuu järjestelmän ymmärtämänä vähennyksiin 10,000 eurona... Aivan tuhoon tuomittu systeemi, mutta minkäs teet kun päättäjät ja herran ketkut ovat itse yrittäjinä valtion palleilla nauttimassa systeemin eduista.... ei ihme että osaa kansalaisista närästää....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nenätoimisto kirjoitti:

Jenkkien käytännöt kun tuppaavat tulemaan myös Härmlandiin, niin tässä teille ennakolta kuusi miljoonaa euroa ja 89 senttiä päälle:

6,000,000.89 €.

Siis ensin pilkuilla ykköset, kymmenet ja sadat pakettiin ja sitten desimaalit perään pisteellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu