kuin mitä oli Jouluna, retosti radiouutiset. Ja pohjois-Jyllannissa peräti kuusi astetta pakkasta. Kova lämpeneminen päällänsä heillä siellä.
Jaaha, Tukholmassa on kylmempää
;
668
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olipas siellä jouluna lämmintä!
Kollimaattori, olet täystorvi! Mitään tyhmempää tyyppiä en ole nähnytkään.
Vuonna 1988 Helsingissä: jouluna satoi vettä, lämpötila ainakin lähellä 5 astetta.
Miksi haet noin kaukaa, kun viime jouluna oli vielä lämpimämpää? Tapaninpäivänä 2011 (Joulupäivästä seuraava päivä) oli Helsingissä ja laajalti Etelä-Suomessa jopa noin 9 astetta lämmintä ja satoi vettä.
Tuolta kannattaa taas vilkaista, mihin viilenemishörhön tämänkertainen kirsikanpoiminta perustuu:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif
Niin, aivan totta, Skandinaviassa on nyt normaalia viileämpi SÄÄ, mutta suuremmassa osassa maailmaa on jatkuvasti normaalia lämpimämpi SÄÄ. Sillä tavalla se ILMASTON lämpeneminen näkyy jo.
Espoossa hyytävät lähes 0C astetta näin aamutuimaan, keskellä kesää.
Jokohan Rymättylän perunat ovas sulaneet palentuakseen uuelleen.
Kyllä nyt läskiposkiPetterin täytyy hikoilla pleikkarinsa kanssa saadakseen tämänkin vuodenajan maailmankaikkeuden kuumimmaksi.
PS., mun sivuilla on näytti siintä idänkaupan kässäristä joka on nyt käsissäni, eli hallussani.
https://sites.google.com/site/myteurastaja/
Tutkiskelen ja ihmettelen mikä taho on kirjoitaanut sen valmiiseen kirjalliseen muotoon, siihen ei tavallinen laukkuryssä nimittäin kykene.