Metsäraja Suomessa on vetäytynyt

ilmaston kylmenemisen vuoksi, revittää jopa HS.

http://lustiag.pp.fi/hs_071106.pdf
7196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Linkkisi ei ollut HS:n sivuille, joten suuresti ihmettelen tuota hörhöilyäsi.

Miksi sinulla reppana ei ole mitään muuta elämää?

Äänestä

Veiksel-kauden maksimiglasiaalin aikaan puuraja oli jossain Keski-Italian paikkeilla. Maa on pariin kertaan historiansa aikana ollut suuri jää- tai loskapallo.

Ihan mielenkiintoista, mutta miten tämä liittyy nykyiseen tilanteeseen, jossa ihminen aiheuttaa ilmaston lämpenemistä? Kertokaa nyt ihmeessä, kun kerran silmät kiiluen tumputatte noille esihistoriallisen ajan kuville.

Äänestä
  • Suuri ylitietäjä "mallikoottori" jaksaa täällä opastaa pahnanpohjimmaisia. Tule taas muillekin palstoille kertomaan runsas tietämyksesi. Samalla voit näyttää todisteet siitä, että ihminen aiheuttaa ilmaston lämpenemistä ja että ilmasto yleensä tällä hetkellä lämpenee. Olet kuin kaikkein naurettavin jehovan todistaja tai stalinistikommari uskossasi.

    Äänestä

  • 870932 kirjoitti:

    Suuri ylitietäjä "mallikoottori" jaksaa täällä opastaa pahnanpohjimmaisia. Tule taas muillekin palstoille kertomaan runsas tietämyksesi. Samalla voit näyttää todisteet siitä, että ihminen aiheuttaa ilmaston lämpenemistä ja että ilmasto yleensä tällä hetkellä lämpenee. Olet kuin kaikkein naurettavin jehovan todistaja tai stalinistikommari uskossasi.

    Et siis sinäkään osaa vastata miksei nykyhetki nappaa ja tulevaisuus ei kiinnosta.

    No ei sitten...

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Et siis sinäkään osaa vastata miksei nykyhetki nappaa ja tulevaisuus ei kiinnosta.

    No ei sitten...

    No kerrohan kollimaattori eikö sinua yhtään kiinnosta tietää miksi 5000-7000 vuotta sitten puuraja oli huomattavasti ylempänä kuin nyt? Paljonko ihmiset silloin tupruttelivat kun aiheuttivat noin mittavan lämpenemisen?

    Äänestä

  • 4+8 kirjoitti:

    No kerrohan kollimaattori eikö sinua yhtään kiinnosta tietää miksi 5000-7000 vuotta sitten puuraja oli huomattavasti ylempänä kuin nyt? Paljonko ihmiset silloin tupruttelivat kun aiheuttivat noin mittavan lämpenemisen?

    Miksi sinulle on edelleenkin, jo monta vuotta tätä palstaa seurattuasi, niin vaikea ymmärtää sitä, että maapallon ilmasto on muuttunut historiassa lukuisia kertoja eri syistä, mutta tällä kertaa ja ensimmäistä kertaa se lämpenee ihmiskunnan toimien takia?

    Äänestä

Ja tiede ei viäläkään ole pysytynyt todistamaan ilmaston vaihtelujen
johtuvan ihmisen olemassaolosta, etenkin kun aiemmin ei ollut
pahemmin ihmisiä, eikä citymaasturiakaan oltu vielä keksitty.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

ilmaston kylmenemisen vuoksi, revittää jopa HS.

http://lustiag.pp.fi/hs_071106.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu