Ennenaikainen hirmutalvi iski Uuteen Seelantiin.

Sähköteurastaja

7

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eelis Permanen

      Onko talvisää Uuden-Seelannin eteläsaarella talvisaikaan a. normaali b. harvinainen c. poikkeuksellinen?

    • Intiassa paistutaan

      Yli 100 ihmistä kuoli Intiassa poikkeuksellisen helteen takia

      Poikkeuksellinen helle nosti kuolleisuutta Itä-Intiassa. Itä-Benghalissa on 47 astetta. Auringonpistoksen saaneiden määrä kasvaa.

      Ihmisiä on kuollut Kolkatassa, Asansolissa, Durgapurissa ja muissa kaupungeissa. Oddishan osavaltiossa kuolleisuus on noussut huomattavasti.

      Paikallishallitus kehottaa ihmisiä joumaan enemmän vettä ja pysymään kotona päiväaikana. Useissa osavaltioissa työaika lyhennettiin.

      http://finnish.ruvr.ru/2012_06_07/77347828/

      • hajukarva

        Tässä ei ole mitään uutta. Se ei ole varsinaisesti mikään talviurheilijan paratiisi.


      • hajukarva kirjoitti:

        Tässä ei ole mitään uutta. Se ei ole varsinaisesti mikään talviurheilijan paratiisi.

        Kuinka uutta pitäisi olla jos nyt on paikallisia lämpöennätyksiä rikottu?


      • liika on liikaa
        Kollimaattori kirjoitti:

        Kuinka uutta pitäisi olla jos nyt on paikallisia lämpöennätyksiä rikottu?

        suurin ongelma maailmassa on ylikansoitus. tuolla aasiassahan on lisäännytty niin ettei porukka enää mahdu niille paikoille joissa sää on ihmiselle sopiva. pitää kansoittaa kaikki paikat ja kaikki paikat ei vaan sovellu ihmiselle.


    • kuumaa kuin kuubassa

      Pitäisiköhän tuon http://iceagenow.info saitin nimeksi muuttaa cherrypickingnow.bullshit ? Jotkut pikku nyanssit, kuten Grönlannin toukokuun lämpöennätys tai ennätyslämmin kevät USA:ssa on tainnut jäädä ilman huomiota. Sitä vastoin sinne tulee kyllä uutisia, mikäli jossain sattuu hetkellisestikin olemaan kylmä sää.

      Miten ihmeessä asiasta edes voi saada kokonaiskuvaa, mikäli yli puolet säätapahtumista filtteröidään pois?

      • fysiikkaan uskova

        Mutta näihän peudoskeptikot pönkittävät uskomustaan. On sivustoja, joka poimivat vain halutunlaitset tapahtumat. Ne uutisoidaan ja ilmoitetaan shokkituutisena ilmaston viilenemisestä. Sitten lauma sivuston opetuslapsia, kirjoittaa kommenteja, että jee näin se on. Hansen valehtelee.

        Hypitään ympäri maapalloa etsien aina se paikka, josssa on normaalia kylmempää (niitäkin on nyt ja tulevaisuudessa). Sitten uutisoidaan se suurena todisteena ilmaston viilenemisestä.

        http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/ANIM/sfctmpmer_01a.fnl.30.gif

        Ylläolevan kuvan mukaan ennustan, että peudoskeptikkojen uutisointi keskittyy alkuviikolla etelä- Afrikkaan ja Amerikkaan.

        Noilla speudosivuilla ei ole mitään tekemistä tieteen tai todenmukaisuuden kanssa. Ihmettelen mikä on pseudoskeptikkojen motiivina tehdä moista. Ovatko he valehdelleet niin kauan, että uskovat itsekkin valheisiinsa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      879
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      780
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe