Veganismin esteiden tunnistaminen

on mahdollista!

Mä syön itsekin papuja. Ne on mun herkkua ruskeat pavut ja vihreät pavunvarret ruskeassakastikkeessa. Samoin monet muut esim. itämaiset kasvisvaihtoehdot on todella hyviä.

Mä luulen, että vege/kasvislinjan suurin este on ihmisten mielessä oleva muisto siitä, kun Suomessa pyrittiin tuomaan sellaista ruokaa kuin "salaatti" tarjolle. Sitä pyritiin lisäämään kaikkeen ja osaksi jopa korvaamaan sillä perusruokaa. Ikävät kokemukset ovat vielä monen mielissä. Ja muita kasvispohjaisia vaihtoehtoja ei haluta edes tämän tähden kokeilla.

Mutta, jos ihmiset pääsevät salaattien ja raasteiden maailmasta, niin en näe mitään syytä, miksi vegaaninen ja kasvispohjainen ravinto ei voisi lisätä suosioitaan niillä alueilla, joilla sellaisen tuottaminen on ekologisesti järkevää ja mahdollista.

1

201

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tjooo33

      paskempi homma asua alueella jossa ei ruoho ja vilja kasva ympäri vuoden..... on ollut pakko tyytyä lihaan. Ihminen lajina on kuitenkin lähellä apinoita joiden pääasiallinen ravinto on kasvikset ja hedelmät. Kasvisravinto näkyy myös ihmisissä terveyttä edistävinä vaikutuksina. Että pitkälle ei päärynä ole pudonnut omenapuusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      420
      1780
    2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      298
      1178
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      93
      1001
    4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      966
    5. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      56
      883
    6. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      43
      835
    7. 61
      819
    8. 63
      810
    9. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      75
      807
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      794
    Aihe