Kiväärin rekyylivoimasta

Rekyylivoimasta

Vastaako aseen "potkaisu" sitä voimaa, mikä tuntuisi jos olkapäätä vasten olisi asetettu juuri aseen painoinen esine ja luoti ammuttaisiin suoraan siihen esineeseen?

14

793

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voidaan ajatella luodin kiihdyttävän matkaansa koko piipun pituuden matkan, joten eikö sitten luotia vastaanotettaessa pitäisikin luoti saada pysäytettyä suunnilleen samalla matkalla, jotta rekyylin tuntemus olisi suunnilleen sama? Joku puoli metriä plus miinus jotain.

      Miten saataisiin aikaan luodin hidastuvuus siten, että ensin hidastuvuus olisi suurta ja pienenisi sitten, juuri samalla tavalla kuin luodin kiihtyvyyskin oli?

    • Potkaisusta

      Mutta onko se luodin sysäys kohteessaan kuitenkin kokonaisuudessaan täsmälleen yhtä suuri, kuin sen pyssyn potkaisu?

      Esim rynnäkkökiväärin rekyyli olkapäätä vasten tuntuu aika olemattomalta vs mikä on sen luodin voima. Esim lävistää pakun puunrungon.

      • Potkaiseehan se luodin vastaanotto enemmän jos sen koppaa kiinni lähietäisyydeltä esimerkiksi luotiliiviinsä, mutta kyse onkin siitä, että se isku pitäisi saada jaettua piipun pituuden matkalle, eikä liivin ja vartalon alle kymmenen sentin joustolle.


    • Kiihtyvyys

      Luodin kiihtyvyys on uskomaton. Jos sen lähtönopeus on 1000 m/s ja kiihtyy siihen nopeuteen piipun matkalla (n. 1 m) niin se siis kiihtyy 3600 km/h nopeuteen 1/1000 s

      • Eikäkö niin?

        Ei aivan. Vaikka lähtönopeus olisi tuo 1000 m/s, kestää kiihtyminen tasaisella kiihtyvyydellä 2 ms. Lähtönopeushan on nolla.


    • airfoil joka ei kirj

      Umpiperäinen piippu johon luoti seisottuu ilman puristuessa kasaan vastaa aika tavalla sitä laukauksen rekyyliä, mutta ilma kuumenee samalla joten osa energiasta häviää.

    • ap

      Summarum: Eli tietekin sama energia kohdistuu sekä olkapäähän "potkaisussa", kuin vaikka olkapäässä, jossa luotiliivi ja luodin osuessa siihen.
      Mutta se töytäisy tuntuu erilaiselta, koska rekyylissä se tulee pehmeämmin, koska se tulee luodin kiihdyttäessä 1 m matkan, . 1/1000s.
      Taas luodin osuessa luotiliiviin se hidastuu ja pysähtyy 10 cm matkalla, joten hidastumisaika on 1/10 tuosta kiihdytysajata. Siksi luotiliivissä isku tuntuu terävämmältä ja "voimakkaammalta".

      • Realiteettiterapiaa

        Pitkäpiippuisia kiväärejä teillä on. Ovatko peräti suustaladattavia? Tosin tuo lähtönopeus tuntuu varsin huimalta suustaladattavalta.


    • fyysikan asiantuntij

      Pitää myös huomioida että rekyylin voima ei ole vain luodin liikemäärästä johtuva, vaan myös ulospurkautuvan kaasun voimasta. Esim. tykkien suulle laitetaan tuollainen suukappale, joka antaa kaasujen purkautua myös sivuille, joka pientää rekyyliä.

      • rty...

        Itseasiassa savukaasut saattavat muodostaa ainakin 30% rekyylivoimasta.

        Se tykkien tai kiväärien suulle laitettava suukappale, eli ns. suujarru, voi ohjata savukaasuja myös hieman taaksepäin. Tällöin rekyylivoimasta voi tulla jopa pienempi kuin mitä luoti aiheuttaa.

        Muistelisin lukeneeni joskus jonkun armeijan tutkimuksen, jossa selvitettiin ilmatorjuntatykkien suujarrujen vaikutusta rekyyliin. Siinä taidettiin parhaimmillaan saavuttaa 60% pienempi rekyyli (impulssi, maksimivoima? en muista tarkasti) sopivalla suujarrulla.

        Toki rekyylivoima, tai aseen aiheuttama impulssi, on varsin dynaaminen tilanne, kun otetaan savukaasujen ja suujarrun jarruttava vaikutus huomioon. Taaksepäin ohjatut savukaasut alkavat jarruttaa liikettä vasta sen jälkeen, kun luoti on poistunut piipusta.

        Veikkaisin, että kivääri kohdistaa suurimman voiman olkapäähän vasta sen jälkeen, kun luoti on poistunut piipusta ja on jo huomattavan kaukana aseesta.


      • rekyylistä
        rty... kirjoitti:

        Itseasiassa savukaasut saattavat muodostaa ainakin 30% rekyylivoimasta.

        Se tykkien tai kiväärien suulle laitettava suukappale, eli ns. suujarru, voi ohjata savukaasuja myös hieman taaksepäin. Tällöin rekyylivoimasta voi tulla jopa pienempi kuin mitä luoti aiheuttaa.

        Muistelisin lukeneeni joskus jonkun armeijan tutkimuksen, jossa selvitettiin ilmatorjuntatykkien suujarrujen vaikutusta rekyyliin. Siinä taidettiin parhaimmillaan saavuttaa 60% pienempi rekyyli (impulssi, maksimivoima? en muista tarkasti) sopivalla suujarrulla.

        Toki rekyylivoima, tai aseen aiheuttama impulssi, on varsin dynaaminen tilanne, kun otetaan savukaasujen ja suujarrun jarruttava vaikutus huomioon. Taaksepäin ohjatut savukaasut alkavat jarruttaa liikettä vasta sen jälkeen, kun luoti on poistunut piipusta.

        Veikkaisin, että kivääri kohdistaa suurimman voiman olkapäähän vasta sen jälkeen, kun luoti on poistunut piipusta ja on jo huomattavan kaukana aseesta.

        " Veikkaisin, että kivääri kohdistaa suurimman voiman olkapäähän vasta sen jälkeen, kun luoti on poistunut piipusta ja on jo huomattavan kaukana aseesta. "

        Ei tartte veikata. Olkapää voidaan olettaa jouseksi, joten siihen kohdistuva voima riippuu jousen (olkapään) kokoonpuristumasta. Voima on siis suurimmillaan vasta silloin, kun kiväärin tukki on liikkunut maksimi matkan taaksepäin olkapäätä vasten ja tuon saavuttaminen vaatii tietty hieman aikaa, jolloin luoti todellakin on jo ehtinyt piipusta poistua. Kivääriä kannattaa siis puristaa kunnolla vasten olkapäätä, niin kiväärin liikemäärä ei kasva turhan suureksi, kun liikemäärän muutos kohdistuu alusta alkaen myös olkapään kautta koko vartaloon, eikä ensin pelkkään kivääriin.


    • ap

      Otetaan esimerkiksi aseen ammus, jonka kantama oikeasta aseesta on vaikka 4 km.
      Kuvitellaan ampumatilanne teoriassa siten, että sitä asetta luodin hylsyä, jossa siis se räjähdys tapahtuu - edustaa samanlainen luoti, mikä lähtee siitä ammuksestakin. Siis kaksi samanlaista luotia vastakkain. Jos tällä aseella (jota edustaa vaan luoti) ammutaan ja sillä "aseluodilla" on ihan vapaata tilaa takana päiin, niin lentäääkö sekä se luoti, että se "aseluoti" molemmat 2 km päähän? Siis yhteensä ne erkaantuisivat toisistaan 4 km päähän.

    • ap

      Tai tuossa ylempänä oleva esimerkki voitaisiin esittää niin, että olisi aseen piippu, siis vaan putki, joka molemmista päistä vapaa ja reikä läpi. Sinne putkeen laitetaan kaksi luotia, toinen osoittaa putken toiseen ja toinen toiseen päähän. Niiden välissä räjäytetään se ruuti, mikä muuten räjähtäisi siinä hylsyssä.
      Jos oikeassa aseessa tällä ruutimäärällä ammus lentäisi 4 km päähän, niin lentäiskö tässä esimerkissä molemmat luodit 2 km päähän?

      • Tutkipa rekyylittömän tykin toimintaperiaatetta, niin selviää myös tuo teoreettinen puoli.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Recoilless_rifle

        Periaatteessa rekyylittömän tykin impulssi on samaa suuruusluokkaa sekä eteen että taakse. Eteenpäin lähtee ammus ja hiukan savukaasuja, mutta taaksepäin vain savukaasuja huomattavasti suuremmalla nopeudella.

        Tutkipa myös Armbrustia, joka käyttää vastapainoa eteenpäin ammuttavalle kranaatille ja nappaa kaiken savukaasun sisäänsä. Käytännössä kuin sinko, jolla voidaan turvallisesti ampua vaikka sisätiloissa.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Armbrust


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe