Olen Saksassa ja tulin just kaupasta . Tein seuraavat ostokset : Tomaatteja 332g , Todella maukkaita tuoreita mansikoita 500g , keittokinkkua 200g , kolme litraa 1,5% kevytmaitoa , 1.5 litraa kivennäisvettä pantti 25 senttiä . Tämä kaikki maksoi 4,89 euroa ! Ei paha ! Ostaisiko kukaan , jos alkaisin maahantuoda täältä ihan tavallisen makuista maitoa , jonka kestoaika on yli kaksi viikkoa . Tuosa on purkki pöydällä ja viimeinen myyntipäivä 03.07.2012 . Aika hyvä tuote mökkiläisile ja syrjässä asuville , ei tarvis lähteä kylille maitopurkin takia .
Arvatkaa hinta , tulin just kaupasta..
23
575
Vastaukset
- Loistavaa!
Lidlistä löytyy myös täällä Suomessa iskukuumennettua "tavallista maitoa" pitkällä säilyvyysajalla ja muita marketteja halvemmalla hinnalla vielä :D Mut ei tosiaan ollu pahan hintaiset nuo sun ostokset, tuo kertoo selkeästi Suomen ylihinnoitellusta hintatasosta... ja syy on edelleen kilpailun puute: kaksi jättiä määrää hintatason monopoliasemallaan :-/
- FIN = kauhuhinnat
saksassa ruuan hintataso on n.50% keskimäärin halvempaa kuin suomessa,mutta
esim. olut jopa 65snt / l ja suomessa n.3e / l ,molemmat pantteineen.
siellä lidl on aika edullinen..jopa edullisin ajoittain eri ruokatuotteissa,mutta on myös muita toimijoita ja suuresti halvempaa kuin suomessa.
em. hintataso tulee saada suomeenkin,vaikka se vie oman aikansa. nyt on suomessa täydellinen rosvousralli kauppojen hinnoitteluissa,ei liene tälläistä koskaan ollut.- Niin -
Niin - täällä maksoivat yksistään hollantilaiset maksikat rasia 3.67 euroa. Miten suomalaiset kaupat perivät näin paljon katetta itselleen.
Mutta ajatelkaapa, paljonko saksalaiset tuottajat ovat saaneet myymistään tuotteista. Mahtaa olla paljon suuremmat tuet kuin suomalaisilla viljelijöillä. - Kala-Victor 68
Niin - kirjoitti:
Niin - täällä maksoivat yksistään hollantilaiset maksikat rasia 3.67 euroa. Miten suomalaiset kaupat perivät näin paljon katetta itselleen.
Mutta ajatelkaapa, paljonko saksalaiset tuottajat ovat saaneet myymistään tuotteista. Mahtaa olla paljon suuremmat tuet kuin suomalaisilla viljelijöillä.Samat tuet, mutta tehokkaampi maatalous ja enemmän yritystä ja kilpailua.
Isoin tekijä tuohon hintatasoon lienee kuitenkin keskusliikkeiden suurempi kilpailu ja kaupan parempi rakenne kuin meillä. - Niin -
Kala-Victor 68 kirjoitti:
Samat tuet, mutta tehokkaampi maatalous ja enemmän yritystä ja kilpailua.
Isoin tekijä tuohon hintatasoon lienee kuitenkin keskusliikkeiden suurempi kilpailu ja kaupan parempi rakenne kuin meillä.Niin - onhan Saksassa paljon pitempi kesä kuin Suomessa, myös hehtaaarisato suurempi. Kuitenkin saksalaiset viljelijät ovat osoittaneet mieltään alhaisten tuottajahintojen vuoksi.
- Kala-Victor 68
Niin - kirjoitti:
Niin - onhan Saksassa paljon pitempi kesä kuin Suomessa, myös hehtaaarisato suurempi. Kuitenkin saksalaiset viljelijät ovat osoittaneet mieltään alhaisten tuottajahintojen vuoksi.
Niin, osaa kauppa sielläkin katteensa ottaa.
- Valitse halvempi!
Niin - kirjoitti:
Niin - onhan Saksassa paljon pitempi kesä kuin Suomessa, myös hehtaaarisato suurempi. Kuitenkin saksalaiset viljelijät ovat osoittaneet mieltään alhaisten tuottajahintojen vuoksi.
Samoja tuottajahintoja siellä maksetaan.... ja tukiaisia. Miksi siis ruoka on Saksassa reilusti halvempaa? Suomalainen "laatu" ei ainakaan ole syy Suomen hintatasoon... kyllä se on enemmänkin siitä kiinni, että nää 2 jättiä hallitsee markkinoita hintakartelleineen ja suomalaiset lampaat suostuu maksamaan kaiken mitä ikinä kiskotaan... kun eihän sitä nyt voi halvempaa kauppaa valita, sehän olis aivan kauheaa, joku vois luulla vaikka köyhäksi!
- nixmanni
Tarkennan vielä tuota maitoasiaa : Kyseesä ei siis ole se ns.kestomaito , joka maistuu hieman imelältä ja myydään esim. Lidlissä Suomessa . Tämä on ihan tuoremaito , jossa on siis noin 2 1/2 viikon myyntiaika . Itse en ole Suomessa tätä ihmettä tavannut ja täällä Saksassa se on ollut muistaakseni pari-kolme vuotta . Itse olen asustellut täällä 10 vuotta .Todella hyvä tuote olisi tämä maito syrjäseutujen asukkaille ja taksin varassa eläville vanhuksille ja mökkiläisille siellä Suomessa .
- grannen
ruotsista löytyy samaa maitoa ja maistuu ihan niin kuin muukin maito.
- Nautiskelija...
Suomalainen tankkimaito ei todellakaan säily noin kauaa eikä tarvitsekaan. Suomalainen maito on sveitsiläisen ja norjalaisen maidon kanssa huippuluokkaa, siksi ei säily noin pitkiä aikoja.
Täällä Suomessa taksi kuljettaa vanhuksia pienessä kyläkaupassa ostoksilla , joten aina on saatavilla tuoretta maitoa. - åboland
Nautiskelija... kirjoitti:
Suomalainen tankkimaito ei todellakaan säily noin kauaa eikä tarvitsekaan. Suomalainen maito on sveitsiläisen ja norjalaisen maidon kanssa huippuluokkaa, siksi ei säily noin pitkiä aikoja.
Täällä Suomessa taksi kuljettaa vanhuksia pienessä kyläkaupassa ostoksilla , joten aina on saatavilla tuoretta maitoa.Paikkakunnalla, jossa minä asun, taksi ajaa kerran viikossa hakemaan vanhuksia kauppoihin ja pankki-asioille. Ei se maito välttämättä ihan tuoretta enää ole, varsinkaan kesä-aikaan. Muuten tuo taksisysteemi on ihan ehdoton, Monelle ehkä ainoa keino päästä hoitamaan asioitaan.
- Vanha juttu jo
Nautiskelija... kirjoitti:
Suomalainen tankkimaito ei todellakaan säily noin kauaa eikä tarvitsekaan. Suomalainen maito on sveitsiläisen ja norjalaisen maidon kanssa huippuluokkaa, siksi ei säily noin pitkiä aikoja.
Täällä Suomessa taksi kuljettaa vanhuksia pienessä kyläkaupassa ostoksilla , joten aina on saatavilla tuoretta maitoa.Suomessakin saa pitkään säilyvää maitoa, sitä kutsutaan iskukuumennukseksi. Ihan suomalaista siis. Lapissa tuota on ollut jo iät ja ajat, siellä kun on pitkät matkat kauppoihin. Kyse on vaan siitä, miten maito pakataan, eikä suinkaan pakkaus-, tai tuottajamaasta. Suomessa Lidl myy pitkään säilyvää maitoa koko maassa, joten pitäs tuon olla suomalaisille tuttua.
- kappasvain
Nautiskelija... kirjoitti:
Suomalainen tankkimaito ei todellakaan säily noin kauaa eikä tarvitsekaan. Suomalainen maito on sveitsiläisen ja norjalaisen maidon kanssa huippuluokkaa, siksi ei säily noin pitkiä aikoja.
Täällä Suomessa taksi kuljettaa vanhuksia pienessä kyläkaupassa ostoksilla , joten aina on saatavilla tuoretta maitoa.Miksi "huippumaito" ei säily pitempään? Miksi huonompi saksalainen maito säilyy pitempään tuoreena?
Ei ymmärrä pieni mieli tätä. - Varmaan -
kappasvain kirjoitti:
Miksi "huippumaito" ei säily pitempään? Miksi huonompi saksalainen maito säilyy pitempään tuoreena?
Ei ymmärrä pieni mieli tätä.Varmaan samalla tyylillä kuin että valmiiksi siivutetut leivät - siis siivut - säilyvät paljon pitempään pehmeinä kuin jos itse siivutat leivät.
Enpä itse haluaisi juoda viikkoja vanhaa maitoa - tuoretta maidon pitää olla.
Kokeilepa maidon säilyvyyttä. Osta maitoa ja laita moneksi viikoksi jääkaappiin ja ala juoda. Maistuuko?? - Testasitko?
Varmaan - kirjoitti:
Varmaan samalla tyylillä kuin että valmiiksi siivutetut leivät - siis siivut - säilyvät paljon pitempään pehmeinä kuin jos itse siivutat leivät.
Enpä itse haluaisi juoda viikkoja vanhaa maitoa - tuoretta maidon pitää olla.
Kokeilepa maidon säilyvyyttä. Osta maitoa ja laita moneksi viikoksi jääkaappiin ja ala juoda. Maistuuko??Iskukuumennettu maito säilyy avaamattomana vaikka huoneen lämmössä, eikä se maku siitä miksikään mene. Oletko kokeillut? SItä saa esim Lidlistä.
- Varmaan -
Testasitko? kirjoitti:
Iskukuumennettu maito säilyy avaamattomana vaikka huoneen lämmössä, eikä se maku siitä miksikään mene. Oletko kokeillut? SItä saa esim Lidlistä.
Ei minun tarvitse juoda iskukuumennettua maitoa. UHT maito säilyy tosiaan huoneenlämmössä. Mieluummin juon tavallista kylmää maitoa ja tuoreena tietenkin.
- hehee
ON HALPAA! MINÄ TYKKÄÄÄN!!!:)
- vm24
oikeesti täällä toi maksaa jotain 12e tai 20e jossain
- maitonaamari
Voi ihme kun ei mene nyt jakeluun ! Kaikki maito on olllut jo vuosikymmeniä iskukuumennettua , eli pastöroitua , joka juontaa nimensä ranskalaisesta herra pasteuristä, joka keksi iskukuumennuksen , ja tällä asialla ei ole mitään tekemistä tämän pitkäkestoisen nomaalimaidon kanssa .Ymmätäkää nyt hyvät ihmiset , että aloittaja ei puhu siitä hemmetin kestomaidosta !
- Iskukuumenettu
Iskukuumennettu eli UHT- maito säilyy jopa kuukausia.
Maito ei tarvitse kylmää säilytystilaa, ainakin kaupoissa UHT-maito on erillään muista maidoista.
Pastoroitu maito ei kestä kovinkaan pitkiä aikoja ja maidot säilytetään kylmäkaapissa, samoin kuin jogurtit, voit jne. - Iskukuumennus, UHT
Iskukuumenettu kirjoitti:
Iskukuumennettu eli UHT- maito säilyy jopa kuukausia.
Maito ei tarvitse kylmää säilytystilaa, ainakin kaupoissa UHT-maito on erillään muista maidoista.
Pastoroitu maito ei kestä kovinkaan pitkiä aikoja ja maidot säilytetään kylmäkaapissa, samoin kuin jogurtit, voit jne.Juuri näin! Tyypit sotkee tuon iskukuumennetun maidon "hylamaitoon"... ja ne ei ole sama asia, vaikkakin tuota vähälaktoosista maitoa on myyty iät ja ajat nimenomaan iskukuumennettuna. Iskukuumennettuna saa siis ihan täysin "tavallista maitoa" myös Suomensta ja on saanut kauan, ainakin Lapissa.
- Anonyymi
Tvallinen esim. Valion maito säilyy viikkojakin avattuna kunhan muistaa nostaa jääkaappiin.
Tässä taannoin oli 18 vrk. mennyt avattu punainen maitopurkki ylipäivätyksi, ja lopputilkassakaan ei ollut sivumakua. - Anonyymi
Espanjassa euroski ja varsinkin merkadonna bielä halbemoia
Huu poo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit866023KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3215155Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202658Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512605Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852831842Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1031669Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521- 1101511
seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1191412Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393