Olen ratsastanut monta vuotta ja omistan kaksi omaa hevosta. Lupauduin pitämään kerran viikkoon ratsastustunnin tuttavaperheen kahdelle lapselle niin, että kumpikin ratsastaa kerralla puoli tuntia. Ongelmanani on, että jotkut asiat ovat äärimmäisen vaikea opettaa, vaikka itse osaakin asiat.
Lapset ovat käyneet meillä talutusratsastuksessa, ravissakin jo talutettu. Ohjien pitely vielä hankalaa, ja käännösten tekeminen, joten ajattelin olevan parasta pitää ensin liinassa, koska hevosillani on vaikea aloittelijoiden mennä ilman taluttajaa/liinaa.
Onko teillä vinkkejä, miten opettaisin mahdollisimman yksinkertaisella tavalla keventämisen? Tai miten sitä kannattaisi lähteä totuttamaan, koska he eivät tietääkseni ole ikinä tehneet minkäänlaisia harjoituksia siihen. Itsellä sen verran monta vuotta aikaa siitä, joten muistan vain, että piti yrittää löytää tahti ja laskea joko yksi, kaksi tai mielessään miettiä ylös, alas. Se voi silti olla vähän hankalaa näin alussa oleville? Olisi hienoa saada vähän vinkkejä, miten lähtisi mahdollisimman helposti ensin harjoittamaan sitä. :)
Opettamisesta, apua kaivataan!
3
211
Vastaukset 3
- osaan selittää8D
itse ainakin aina katson kun hevosen (etu)sisä jalka astuu eteen istun satulaan ja sieuraaval askeleel nousen ylös(tai toisten päin:DD en muista miten päin se meni, helpomaahan se on katsoa sieltä selästä:D)..jos huomaat kun kevennys on väärä nii voit sanoa että istuu kaksi askelta satulaan(jos eivät osaa laskea askeleita niin laske mukana)...sehän on vaan ylös, alas, ylös....kyllä ne joka pv oppii huomaamaa kun kevennys on väärä..
Kannattaa ensin vaikka iha taluttaa ja sitte pistää liinaa, nii voit näyttää kädest pitäe mite asiat tehää:D - assi
No eka pitää keventää käynnissä, ja sanot niille sitä tahtia:ylös alas ylös alas.Sitku ne on saanu sen tahdin nii menee jo sitte ite käynnissä.Sit ravissaki voit eka sanoo koko ajna sitä juttuu ja sitte voit kokonaan lopettaa sen sanomisen:)
- xx
Niinkuin edelläolija jo sanoi, pyydät ensin nousemaan käynnissä vuorotellen ylös ja alas, sanot vaikka tahtia. Kun sitten katsot, että sujuu tarpeeksi hyvin, voit pyytää ravissa, ja sanot siinäkin alussa tahtia.
Ohjien pitelyn voit käydä aivan vaikka kädestä pitäen näyttämässä; sanot vaikka yksinkertaisesti, että "nimettömän ja pikkurillin välistä nyrkin sisään, ja peukalon ja etusormen välistä ulos".
Käännöksien opettelu kannattaa aloittaa vasta, kun ohjat pysyy hyvin käsissä ja hyvällä tuntumalla ja kevennys onnistuu. Lisäksi olisi plussaa, jos osaisi jo ratsastaa ilman talutusta. Asettamisen voi alussa unohtaa jo kokonaan, pyydät vain painamaan ulkopohjetta hevosen kylkeä vasten. Näin ei synny sitä kuvaa, että kääntyminen tapahtuu ohjasta vetämällä. Asettamisen ja taivuttamisen voi lisätä myöhemmin, kunhan voltit ja muut kiemurat sujuvat jo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.551544Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt211176- 93987
- 80727
- 37698
Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.21539- 27530
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?55473- 27466
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30433