Lapsemme eivät tule näkemään mansikoita

juhannuksena, niinkuin ennen on totuttu, kertoivat TV. uutiset.
Siinä saa taalas mallintaa lämmintä otsasuonet pullollaan, mutta lapset eivät saa kuitenkaan mansikoita, koska sato ei valmistu jussiksi, kuten silloin kun ilmasto oli keväisin lämpimämpi.

Espoossakin eletään vielä Ruotsalaisten varhaisperunoitten varassa, kun Rymättyläläisiä ei ole näkynyt, vaikka ne istutettiin jo lähes puoli vuotta sitten.
1073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jaa, no jälkikasvu oli kylläkin torilla tänään myymässä ensimmäistä päivää paikallista suomalaista mansikkaa. Ensimmäiset varhaisperunathan saatiin tavanomaisesti jo lakkiaisjuhliin. Äläpä teurastaja siis valehtele.

Äänestä

Kysymyshän oli vain että saavatko lapsemme juhannusmansikoita entiseen malliin, vai tarjoileeko alarmisi raakileita.

A: raakileita
B: kypsiä.

Äänestä

Kysymys oli TV uutisesta, jossa sanottiin ettei tule mansikoita jussiksi vanhaan malliin, josta voi tehdä päätelmän etteivät lapsetkaan saa mansikoita vanhaan malliin.

Se miksi mansikat eivät ole kypsyneet, sitä voitte kysyä taalakselta, että miten selittää kun kevät on ollut keskimääräistä lämpimämpi, ja kasvit esittävät vastalauseensa olemalla kypsymättä.

Onkohan takana salaliitto?

Äänestä

Oliskohan että pari aikaisempaa kevättä on olleet myös keskimääräistä lämpimämpiä, jopa enemmän kuin tämä kevät? Ja muukin vaikuttaa kuin pelkkä lämpösumma, aurinkoisuus, kuivuus/märkyys ym.

Et vastannut kysymykseen?

Äänestä

Jos tämä oli kysymyksesi, vastaan auliisti:

"Oliskohan että pari aikaisempaa kevättä on olleet myös keskimääräistä lämpimämpiä, jopa enemmän kuin tämä kevät?"

Meinaakkona että tämä kevät on viileämpi kuin aikaisemmat pari?

No sitähän miekin, aika velikultia, hetihän sä älysit!

Äänestä

No onhan tuo ollut viileämpi kuin edellinen ainakin, en lähde nyt tilastoja sen pidemmälle tarkistelemaan. Ihan tilastomatematiikan mukaan on 50 % mahdollisuus, että kevät x on edellistä viileämpi. Ei ole vaan ihan tilastomatematiikkaa noudattaneet viime vuosien kelit. Saavutettiinko jopa sellainen ihme, että 12 kuukaudessa oli 11 vertailukauden keskiarvoja lämpimämpää kuukautta.

Nyt saat vaikean kysymyksen. Tuo osoittaa a. viilenemistä b. lämpenemistä?

Äänestä

Pöljä
Todennäkyisyyslaskkuissa ei ole tolokkua, koska puolet kolmen vuoden
ajalta tuuottaa piikin eli 0,125.

Äänestä

Jaaha, Päijänteen rantamilla nautittiin juuri supisuomalaisia varhaisperunoita, eikä hintakaan hirvittänyt. Mitä se teurastaja taas on pöljäillyt ettei pottuja saa. Ja jälkikasvu myi toista päivää mansikkaa.

No osoittaako ne jatkuvat peräkkäiset keskiarvoa lämpimämmät kuukaudet a. viilenemistä b. lämpenemistä? Ei pitäisi olla vaikeaa kahdesta valita.

Äänestä

No minähän oln just Lohjan tukussa vaihtamassa vierasmaalaisi suomalaisiin
laatikkoihin, sitäpaitsi aiknaan tein Somerolla peunanpesukoneen mikä teki
hyvinniin Someron savimaanpotusta joko hiekkamaan, tai miltamaan perunaa
noin niinku mekaanisesti.

Vastakarvaa saattais kiinnostaa miten se tehhään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

juhannuksena, niinkuin ennen on totuttu, kertoivat TV. uutiset.
Siinä saa taalas mallintaa lämmintä otsasuonet pullollaan, mutta lapset eivät saa kuitenkaan mansikoita, koska sato ei valmistu jussiksi, kuten silloin kun ilmasto oli keväisin lämpimämpi.

Espoossakin eletään vielä Ruotsalaisten varhaisperunoitten varassa, kun Rymättyläläisiä ei ole näkynyt, vaikka ne istutettiin jo lähes puoli vuotta sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu