Olen tyhmä

...

En pysy kärryillä small talkissa, en yksinkertaisesti ymmärrä paikkakunnan kauheaa murretta tai sitä, että juttu polveilee epäjohdonmukaisesti ja alkuperäinen aihe unohtuu ja jätetään kesken. Ihmiset jäävät esim. jahnaamaan jonkun minulle tuntemattoman henkilön ikää, nimeä tms, jolloin ikävystyn melkein hengiltä.

Samoin jonkun tarina alkaa ihan aatamista ja etenee merkityksettömien seikkojen (ikä, nimi tms) kautta kohti loppua, jonka olen arvannut jo alussa.

Seison sivussa hiljaa, koska en yleensä tunne puheen aiheena olevaa pikkutapahtumaa tai henkilöä. Olen käynyt kolme vuotta yhdessä harrastuksessa voimatta osallistua yhteenkään tällaiseen sisäpiirin keskusteluun. Mikään kommenttini ei kiinnosta tai herätä vastakaikua. Siskoni yritti joskus opettaa minua puhumaan "normaaleista" asioista ja olemaan neutraali.
Toisin sanoen, puheen tulisi peittää juuri ne ajatukset ja tunteet, joita se on luotu ilmaisemaan?
Avaan suuni vain harvoin, enkä koskaan onnistuneesti. Sieltä pääsee sammakko tai jokin outo, epäsovinnainen pöläys.
Tämä on vain tunteenpurkaus eikä sisällä vihjausta, että olisin älykäs. Luulin joskus kärsiväni aspergerista, mutta siihenhän liittyy usein lahjakkuus?

9

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 31

      oot tyhmä vaan jos välität siitä

    • Aloittajalle.

      Minusta aloittaja vaikuttaa fiksulta ihmiseltä. En itsekään "osaa" small talkia, koska puheellani on aina jokin määränpää. Kun olin nuorempi, kuvittelin, että minulla on kaiken maailman sosiaalisuuden puutteeseen liittyviä sairauksia. Nämä sammakot liittyvät varmaan siihen, että olet tottumaton keskustelija. Sehän on ihan normaalia, jos ei ole saanut keskustella itselleen mieleisistä aiheista ja tullut kuunnelluksi.

      Minun lapsuuden kodissa ainoat sallitut aiheet olivat sähkö ja tietokoneet. Koitapa siinä sitten kasvaa täysipainoiseksi nuoreksi naiseksi, kun tunne-elämän asiat ovat turhaa.

      "Oot tyhmä vaan jos välität siitä"

      Olen erimieltä. Jos on tunneherkkyys ja älykkyys eivät ole toisiaan poissulkevia käsitteitä.

    • edellinen

      ^ tyhmä

    • Haloo!

      ETKÄ OLE!!!!!!!!!!!

    • ...

      Fiksuna pitämäni työtoveri kertoi viimeksi sietämättömän pitkäpiimäisen tarinan koirastaan, joka oli kusematta 20 tuntia. Tarina vain kesti ja kesti, kunnes huipentui siihen miten koira sitten lopulta kusi. Tukahdutin mielestäni erittäin terveen reaktioni, joka oli keskeyttää tuo stoori, että "äh, pidä Seppo suusi kiinni."
      Kamalinta, että muut kuuntelivat koiran kusemattomuustarinaa oikein henkeään pidättäen. Kyllähän siitä olisi saanut huvittavan jutun oikeanlaisella, yllättävällä kertomistavalla, mutta, lentoon se tarina ei tosiaan noussut.
      En totu myöskään sairauskertomuksiin tai siihen, miten erikoinen onkaan oma lapsi, joka näyttää kuitenkin olevan täysin ikäänsä vastaavalla kehitystasolla.
      Kauheaa soopaa, ihmiselämää, smalltalkia, yhdessäoloa - en osaa.

      Muistan, miten kiihkeästi halusin kertoa toisille todella erikoisesta matkakohteestani. Kukaan ei tiennyt tuon paikan olemassaolosta tai sijainnista, ja olin hiljattain erehtynyt käymään kampaajalla. Tukkani kiinnosti, sitä kehuttiin ja pohdittiin, ja se on pelkkä tukka! En saanut kertoa todella jännittävästä matkastani mitään, vai mahtoiko nyt joku kysyä, että millainen oli hotelli.
      Tukka on tukka ja hotelli on hotelli - MITÄ kiinnostavaa niissä oikein on?

      • HugaZaga

        nooh mua taas just kyllästyttää kaikenlaiset matkakertomukset ,. ei niihin osaa eläytyä, sen sijaan kertojat itse näyttävät aina olevan hurmoksessa eivätkä huomaa että kuulijaa haukotuttaa ,.


    • Vain tietämätön

      Et vaan jaksa keskittyä paskanjauhamiseen.

      Yksinkertaista.

    • Niin se vaan on

      Älä välitä..Paskasakki karsiutuu pois.

    • HugaZaga

      jos puhut niin kuin kirjoitat, ei sinulla ole mitään onkelmaa ,.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1967
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      959
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      866
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      260
      740
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      726
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      709
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      680
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      79
      665
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      659
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      205
      652
    Aihe