Saako torilta halvemmalla vihannekset ym?

Amelia_äiti

Luulisi että helsingin kauppatorilla ei kovin halpaa ole. Onko halvempaa ostaa perunat/porkkanat torilta vai kaupasta? Ja onko torien hinnoilla eroa helsingissä? Nykyään melko tiukka budjetti ;)

Kiitos vastauksista :)

49

4107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Epähelsinkiläinen

      Tiukka budjetti = olet työttömänä, tms? Siinä tapauksessa sulla on varmaan myös aikaa käydä siellä kauppatorilla katsastamassa pottujen & vihannesten kilohinnat?!

      • Syvä myötähäpeä

        asua kanssasi pääkaupunkiseudun ulkopuolella.
        Kannattaskos olla ja pitää nassunsa ummessa ellei osaa aloitukseen wittuilematta reagoida?

        Aloitukseen sen verran, että kyllä hinnoilla eroa on. Torikauppa ei ole onneksi vielä monopolissa, joten neuvotteluvaraa hinnoissa on. Juhannus kun on ollutta ja mennyttä niin hinnat tulevat toreilla juosten alas. Vertailu kannattaa jos sen kulut eivät ylitä ostovaiheessa saavutettavaa etua:).


      • Ihmettelijä82

        "Siinä tapauksessa sulla on varmaan myös aikaa käydä siellä kauppatorilla katsastamassa pottujen & vihannesten kilohinnat?!"

        Joo, työttömällähän on aikaa tehdä mitä tahansa. Oletko joskus ollut työtön ja onko sulla ollut tällöin aikaa?
        Minusta tuon asennoitumisen ja suhtautumisen työttömiin tulisi Suomessa parantuvan merkillisesti, jotta he todellakin viitsisivät mennä ihmisten ilmoille. Et ota huomioon, että henkilö saattaa asua kaukana lähimmästä kauppatorista ja rahat saattavat riittää tällöin julkisiin hädin tuskin, jos matkustaisi vain KATSOMAAN niitä torihintoja!


    • Amelia_äiti

      Tiukka budjetti = opiskelija ja yh-äiti. Ei tarvii tulla tänne viisastelee jos ei kerran osaa edes vastaa kysymykseen.

    • äi-ty-li

      no luulisin, että torilla on kalliimpaa kuin kaupassa. Mutta torilla voi tinkiä ja ennen sulkemista voi saada halvemmalla.

    • motherissimo

      Vaikka en oo hesalailen (luojalle kiitos) niin torilla on hinnat kyllä aina kalliimmat ja pyöristetty ylöspäin tasaeuroihin. Ei siellä sämplätä millään 59 senttisillä.
      Kaupasta kannattaa katsella tarjouksia. Toreilla niitä ei ole !

    • Litrat ja kapat

      Tori selkeästi kalliimpi, kappoina myytäessä saadaan näppärästi hintoja hilattua.
      Vaikka vedessä 1 litra vastaa 1 kiloa, niin rehuja ostaessa se on n. 1/2 kiloa.

    • Olkaa tarkkoina

      Kannattaa tosiaan vertailla nimenomaisesti KILOHINTOJA ja tietysti litrahintoja, jos ostelee mehuja, tms nesteitä. Toreilla esim mansikat myydään usein litroina (litran mittakannulla, tms), mutta kannattaa siinäkin kohtaa kysästä paino... ja kilohinta. Sipulit jne myydään usein nippuina, niistäkin kannattaa kysästä kilohinta... ja sama homma kaupassa, "puolen kilon nipussa/pussissa" saattaakin todellisuudessa olla 350g!!!

      Toreilla tavara on kyllä ainakin tuoretta, kun se ei kierrä mistään keskusvarastojen kautta!

      • Olkaa tarkkoina

        Ah ja tärkein meinas unohtua: torihinnoista voi, pitää ja kannattaa AINA tinkiä, niissä on nimittäin aina tinkimisvaraa... ja muualla maailmassa niin tehdäänkin, katsokaapa huvikseen mitä tahansa toria matkoilla, tv-ohjelmissa jne, suomalaistenkin on aika oppia eurooppalaisten tavat, onhan meillä eurooppalaisten korkeimmat hinnatkin! ;D


    • Muista pyytää

      myös kuitti ostoksistasi.

    • Torilla.

      On huomattavasti kalliimpaa,kuin kaupassa. Tänään tarkistin hinnat. Torilla varhaisperunat siikli ja timo,kilohinnat liikkuivat 7,50 -4,50euron hintahaarukassa ja kaupassa hintahaarukka oli 0,99-1,20euroa kilolta,muissa juureksissa ja vihanneksissa erot ovat vieläkin suuremmat. Eli,ostanko torilta? En todellakaan osta mitään.

    • markka

      Räknääs torihinnat vanhoina markkoina.
      Ostin perunakilon viidellä eurolla .
      Kolmeekymppiä en olisi markkoina maksanut !

    • Potatomaster

      En ikinä ole torikauppiaana ollut, mutta kaupanteosta ymmärrän sen, että torilla PITÄÄ olla kalliimpaa. Maksuja kai lienee toripaikkamaksu, sulla pitää olla parempia säilytystiloja, omat säilytysastiat, pakkausmateriaalia, toripaikallle kojua ja tietenkin kuljetusvälineet. Lisäksi omia markkinointikuluja.YEL-vakuutusta ja kirjanpitokuluja. No jos tavallista pelkkää viljelijää sitten vertaa niin myykö hän sitten torille tai tukkuun, niin tukiaisten voimalla tuotehinta on naurettavaa tasoa. Ei sillä kulujakajaan saane kuitattua. Perunan tuottajahinta lienee nytkin luokkaa 8-10 eur/kilo ja siitä sitten vertaamaan mitä syys-ja talviperunat kaupassa maksaa......

      • ike83

        No Turun torilla selvästi halvempaa, kuin kaupoissa. Tänään esim.kotim.tomaatit 1,50 €/kilo ym. ym. Hgissä tori on kalliimpi, kuin kaupat.


      • peesataan
        ike83 kirjoitti:

        No Turun torilla selvästi halvempaa, kuin kaupoissa. Tänään esim.kotim.tomaatit 1,50 €/kilo ym. ym. Hgissä tori on kalliimpi, kuin kaupat.

        Vuosikaudet olen ihmetellyt tuota samaa. Käyn kerran kesässä Turussa ja aina torilla, jossa hinnat tosiaan ovat alle kaupan hintojen. Kauniina kesäpäivänä on paljon mukavampi kuleksia torilla kun luuhata marketeissa ja kun löytää vielä edullisesti hedelmät ja vihannnekset, niin ei voi muuta kuin suuresti hämmästyä :)


      • Åbo
        ike83 kirjoitti:

        No Turun torilla selvästi halvempaa, kuin kaupoissa. Tänään esim.kotim.tomaatit 1,50 €/kilo ym. ym. Hgissä tori on kalliimpi, kuin kaupat.

        Turkulaiset on jokseenkin kansainvälisempiä, onhan Turku sentään Suomen vanhin ja entinen pääkaupunki =) Turku nimenä muuten tarkoittaa nykykielessä toria/markkinapaikkaa!


      • hipheihellurei

        nyt pototamestari ota lääkkeesi ja äkkiä, on tainnut jäädä muutama viikko väliin.


      • ootko vähä....

        Ai niin ja kauppias saa sitten kaiken ilmaiseksi vai ?


    • Marketin rauhassa

      Mutu-tuntumani on, että kyllä ovat torit kalliimpia. Siinähän myyjän olemuksesta ja liikkeistäkin tulee mieleen, että noh, sinnepäin, eli mahdollisimman ylös pistää hinnan ja tasaeuroina ilmoittaa. Eipä meillä ole todistetta, punnitseeko ns. oikein vai lisääkö jo siinä. Sorry, tämmönen tunne tulee mulle. Ei mulla olisi rahaa siellä käydä.

      En tykkää ostaa torilta siksikään, kun siinä myyjät koko ajan kyselee ja kiiruhtaa, mitä saisi olla. Siin mä ihan sekkoon.

      Helsingissä Kauppatori on kalliimpi kuin Hakaniemen tori!

      Ajattele nyt asiakaskantaakin; ketä huitelee Hakaniemessä ja entäs sitten, kun toisaalla Ruotsin-laivat ja varsinkin kesäaikana risteilijälaivat purkavat ihmisiä just niille kulmille, plus kaikkikin turistit pakkaantuvat Kauppatorille. Heillä ollee rahaa ja summassa ostelevat. Kauppatorillahan on kaikenlaista turistipyydystä. Ja kallista. Ruokakin kallista.

    • äippä*

      Torilla on kalliimpaa, mutta tuoreempaa.

    • TorgGaubbias

      Toreilla ei välttämättä ole yhtään sen halvempaa kuin kaupassakaan, mutta torilta ostaessa menee tuottajalle huomattavasti suurempi osa tuotteen hinasta kuin kaupasta ostettaessa. Kauppahan ottaa hinnasta n. 25-35% välistä, tukku n. 20% sekä muut välilliset kulut n. 20% ja tuottajalle jää loput.
      Torilta kun ostat, niin samalla tuet suomalaista tuotantoa, joka on - mittarista riippumatta - erittäin korkea tasoista, myös maailman mittakaavassa.
      Siispä torille siitä - hus! :)

      • -likjklökdfhj

        Välttämättä halvempaa, huh hei??? Torilla on aina kalliimpaa kuin marketissa. Torikauppias hakee tavarat aamulla tukusta ja maksaa tietysti nyssäkästään enemmän kuin joku k-marketti joka ostaa valtavat määrät tuotetta. Myyntituote on viettänyt päiväkaupalla rekka-autoissa ja tukkurin varastossa. jos torikauppiaalla jää illalla tavaraa niin se myydään seuraavana aamuna tuoreen tavaran seassa tai sijasta.

        Nykypäivän torimyynti on elämysmyyntiä joka perustuu petokseen. Nahistuneiden vihannesten päälle ripotellaan vettä jotta ne näyttäisivät suoraan aamukasteessa kerätyiltä. Marketeissa tuotteita säilytetään asianmukaisissa paikoissa ja lämpötiloissa joten freeseimmät vihannekset saat merketin hyllystä.

        Kateeksi ei käy kyllä monia torikauppiaita kun ne 20 vuotta vanhoilla mersunrämillä roudaa ne vihannekset aamusta toiseen ja kasaavat ja purkavat pöytänsä ja telttansa kaksi kertaa päivässä.


    • rotta2

      Torilla saattaa ostaa huomaamattaan ll luokan vihanneksia ja hedelmiä, mikä sinänsä ei mitään haittaa, hinta jo siksikin halvempi. Kaupassa myytävät tuotteet l luokkaa, ainoastaan sipuli kakkosluokkaa. Torille vaan :)

    • -likjklökdfhj

      Espoontorilla (kauppakeskus Espoon keskuksessa) myydään oikeasti edullisia vihanneksia. Pienessä kaupassa, sisäänkäynti ulkona apteekin vieressä, myydään mm. niitä EUssa parjattuja kurkkuja jotka ovat liian pieniä ja käyriä. Makuun nämä eivät kuitenkaan vaikuta.

    • Hakikseen aamusta
    • 3838

      torilla yms kauppiat huijaavat.
      vaikka muka niin täyteen ahtaavat marjoja litraan ja muita ruokia kun jo se mitta alunperin on ihan liian pieni ei auta vaikka miten tunkee ei siihen saa mahtumaan sitä luvattua litraa,tosin kyllä litra hinta otetaan mieluusti vastaan.
      kiva olisi vaikka maksais enemmän kunhan ei huijattais.
      mutta ei taida ketään välittää kun vuos tolkulla sama rumba jatkuu ja ihmiset iloissaan käy torilla ostelemassa esim kalliimpaa "suomalaista"mansikkaa.

      tosin kyllä ne kaupatkin yrittävät pidentään myyntiaikoja ei niin väliä että myydään jo valmiiksi vanhaa tavaraa kalliilla hinnalla.
      kyllä itse saa nykypäivänä olla tarkkana eikä uskoa mitään,ketään myyjää missään asiassa.

    • Wanha Isäntä

      Ei tarvitse luulla. HS:n hintaseuranta juhannusviikolla Hakaniemessä näytti uusien perunoiden LITRAhinnaksi 4 €. Ostin samana päivänä S-marketista suomalaisia uusia perunoita KILOhintaan 0,99€. Kun litrahinta muunnetaan kilohinnaksi tule torihinnaksi n. 6€ kilo. Siitä vain ihailemaan kesätoria, ostaa eipä juuri kannata. Menkäähän tinkimään torille, jos ette saa törkyvastausta niin ainakin köyhää halveksivan katseen.

      • Wanha Emäntä

        Mistä luulisitte elintarvikkeiden tulevan toripöydille. Torikauppias noutaa ne tai kuljetuttaa ne vihannes- jala ym tukkutoreilta. Ei niitä Lopen hiekkamaan perunoita riitä ympärivuotiseen myyntiin kaikkialla Suomessa. Eiköpähän alkuperää voine jäljittää esim. Puolan liejuisille savikoille tai Pohoojaanmaan suoviljelyksille.


    • anneli

      itse torilla monta kesää työskennelleenä,voin sanoa,että torin hinnat ovat pääsääntöisesti kalliimpia kuin kaupassa(tosin tuoreempia).Jos säästää haluat ,osta kaupan tajouksista.

    • ryöstämistä

      Torilla on ryötöhinnat, myyjät myy vielä pimeästi ja olosuhteet on epähygienisiä.

      Toissa vuonna kävin viimeksi torilla kun oli tarkoitus ostaa siiklejä, mutta niistä pyydettiin torilla 40 euroa kilo! Onksi löytyi marketista vitosen kilo ja sekin oli vielä kallista.

      • Ai on vai?

        Se kiinalainen lapsityövoima sitten paketoi sen hampurilaispihvissäsi käytettävän raaka-aineen edullisesti ja hygieniapassi kourassaan?

        Jos siitä potaatista joku sen 40 euroa kilo maksaa niin se on silloin oikea hinta eikä sinulta pois.
        Muistelisin, että sellaisista nokia-osakkeista maksettiin taannoin hieman enemmän kuin vajaan kaksi euroa ja sekin oli kuulemma oikea hinta.


    • Tinkikää tinkikää

      Torilla pitää osata TINKIÄ hinnoista! Katsokaapa joskus muualla maailmassa torielämää, jokapaikassa tingitään.. ja niissä hinnoissa on tinkausvaraa!

    • tooooope

      Saako torilta halvemmalla vihannekset ym?


      Kannattaa käydä katsomassa......

    • näin täällä

      Ainakaan täällä tori hintoihin pistetään lapinlisää, niin ettei tavis duunarillakaan ole varaa käydä.

    • kesäharrastus

      Kokemuksesta sanon. Torihinnat ovat pilvissä. Eli mitä mustikan poimijalle maksetaan, torikauppuas lisää siihen toisen mokoman hintaa lisää. Torilla käyminen onkin minulle vain rahakkaan päivän harrastus ja sen tunnelman kokeminen.

    • ___?????

      Tiedättekö sitä muuten että torilla vakituiseen myyvät kauppiaat pitävät kokouksen aamulla ennen myynnin aloittamista ja sopivat päivän hinnat. Tätä menettelyä muuten kutsutaan toisella nimellä HINTAKARTELLI mikä on liiketoiminnassa rangaistava teko. Tinkiä voi mutta hinta ei muutu - se on sitten eriasia- kun vakituiselle asiakkaalle isokappa perunaa onkin reilu isokappa, eli litkat laitetaan mitan päälle.

    • maksaako mitta

      Tänä vuonna olen nähnyt pk-seudulla inhottavan tavan, nimittäin lisäveloituksen siitä että ostaa litran sijaan puolikkaan. Siis millä logiikalla 4€/litra maksava mansikka maksaa 2,50€/puoli litraa?? Huijausta jo tuollainen- vai onko se kauppiaalle kalliimpaa laittaa käsi puolen litran mittaan ja kauhoa se marjoja täyteen? Annoin palautetta tästä ja selitys toiminnalle oli, että kannustavat asiakkaita ostamaan koko litran. Miksi ihmeessä vaikkapa yksinasuva ostaisi litran suht lötskiä mansikoita, homeessa ovat jo huomenna?? Minulle riittää puoli litraa kerrallaan ja jossei tämä kauppiaalle ilman lisäkustannuksia kelpaa, olkoot. Mielummin olen sitten ilman marjojani kuin maksan senttiäkään lisähintaa. Periaatteesta.

      • Ole sitten ilman :D

        Käteesikö niitä ostat ? Pakkaushan ei maksa, eikä tietystikään se että ko. myyjä ryhtyy sinua palvelemaan, työvoimakustannukset kun ovat Suomessa melkoiset.


    • torimyyjä991

      No siis torimyynnistä.

      - Litra ei ole ihan litraa. Siihen nimittäin jää paljon "ilmaa" ja myyjille heti alussa opetetaan, ettei sitä mittaa todellakaan saa heiluttaa, jolloin marjat järjestäytyisivät tasaisesti!

      - Torilta voi saada todella tuoretta tavaraa, mutta seassa on myös aina vanhoja. Esim. aamulla laitetaan aina edellisen päivän mansikat rasioiden pohjalle ja päälle hyviä. Samoin tiskissä parhaat marjat ovat edessä asiakkaan luona, mutta asiakkaalle kauhotaan takaata, jossa ovat vanhemmat tuotteet.

      - Harvemmin maissa huijataan, sesonkiaikaan tukkuhintaero kotimaisen ja ulkomaisen mansikan välillä on niin pieni, ettei se kannattaisi. Tätä ihmiset kyllä usein epäilevät. Toki jos esim. muutama laatikko ylimääräistä ulkomaista marjaa, se kipataan kotimaisen sekaan ja myydän kotimaisena.

      -Torilta voi saada todella tuoreita tai todella vanhoja tuotteita. Samalla tavalla torituotetteet menevät yöksi kylmiöön kuin kaupankin tuotteet, josta ne myydään seuraavana päivänä. Kaupan tuotteet ovat ehkä tasalaatuisempia, mutta parhaimmillaan torilta saa kyllä todella tuoretta tavaraa.

    • Ihmettelijä82

      Vihannekset ja perunat kannattaa kesällä (ja miksei talvellakin) ostaa kauppatorilta. Hinnat on paljon edullisempia kauppojen hintoihin nähden. Sanon tämän vaikken asukaan pääkaupunkiseudulla.

    • 4+3

      Kun asuin lähempänä Turun toria, kävin usein siellä. Halvempaa oli.

      Tomaatit, kurkut, banaanit yms. olivat aina halvempia kuin kaupoissa. Mielestäni hintaero selittyy, että kaupoissa myytävät tuotteet ovat ns ykköluokkaa. Eli vihreitä banaaneja, suoria kurkkuja, samankokoisia tomaatteja. Mulle taas banaanin pitää olla kypsä, kurkkukin voi olla käyrä ja tomaatilla perunan ulkomuoto.

      Juhannuksen aikaan kävin viimeksi. Tomaatit olivat silloin kaupoissa 2-2,5 eur, torilla olivat 1,2-1,8 euroa kilo.

    • laura4

      pakkaus nimenomaan maksaa. Kävin tänään hakemassa Hakaniemen torilta alennuspussillisen tomaatteja ja kevätsipulia. Ale-pussien sisältö vaihtelee torilla. Mutta aina ovat eruon ja erisisältöisiä. Eli jos osaa kokkaa vähänkään niin niistä saa aina oivan keiton aikaseks. Tänään esimerkiksi sain ns. kesäkeiton, jossa on tomaattia ja kevätsipulia monen raaka-aineen sijaan. Plus perunaa ja porkkanaa. Very Simppelii. Ainii ja tillinipun upotin saksin kokonaan keittoon, mikä antoi lisämakua erittäin paljon. ja Sit loraus maitoo/soijamaitoo. Mun mielestä ihmiset syö 'Suomessa herroiks torien hinnoilla.

      • LAURA1984

        PLUS TULEE HYVÄ OLO KUN KAIKKI KÄÄRITÄÄN PAPERIIN EIKÄ TARTTTEE OSTAA YHTÄ PAPRIKAA MUOVIIN KÄÄRITTYNÄ JNE. !!!!


    • Tinkikää isäänne

      Näin entisenä torikauppiaana aina lämmittää tuo "torilla kuuluu tinkiä" mentaliteetti.

      Sitä kun 2 aikaan yöllä könyää sängystä ylös, ajaa tunnin verran torille varaamaan paikkaa, nukkuu loppuyön vudenajasta riippuen kylmässä tai helvetin kuumassa autossa. Aamulla könyää kankeana autosta pihalle juo sumppitermosta ja pari nuhjaantunutta eväsleipää aamupalaksi ja pystyttelee torikojua. Aina on joko prkeleen kylmä, satanan kylmä tai tulee vettä vaakatasossa.

      Siinä sitten toripäivä menee kuunnellessa asiakkaitten vttuilua hinnoista.

      Iltapäivä tulee, kokoat torikamat takaisin autoon ja ajelet kotiinpäin, perhettä näkee siinä yhteisessä päivällispöydässä sen puolisen tuntia. Sitten painut työhuoneelle tekemään lisää myytävää. Sänkyyn rojahdat ehkä siinä 23.00-24.00 , nukut parituntia ja herätyskello soimaan kahdelta ja toistetaan toistetaan toistetaan toistetaan.

      Ikinä en kenellekkään antanut pennin jeniä alennusta, ne hinnat olivat korvaus siitä vttumaisesta elintavasta minkä olin valinnut.. tai ajautunut. Mutta rauhallinenhan minä olen, ainoastaan kerran meni käämi erääseen vttumaiseen naisihmiseen niin totaalisesti että huusin ämmälle kitarisat helottaen niin että akalta meinas tukka lähteä päästä. Eipä näkynyt sitä akkaa enää meikäläisen kojun ääressä, hähä.

      Muutoin vaan hymyilin ystävällisesti kun joku besserwisser maailmankiertäjä tulee muikeana ehdottamaan "että mikäs se viimenen hinta on hihi hihi". Että voi voi nämä kun on ihan itse omin kätösin tehtyä käsityötä joka ei ole yhtä halpaa kun kiinalainen lapsityövoimalla tehty rihkama.

      Siinäpä se ero ulkomaisten torien ja kotimaisten välillä silloin olikin, kotimaassa toreilla pyrittiin myymään laatutavaraa, oli säännötkin että ulkomaista rihkamaa ei myydä. Ulkomailla toreilla myytiin sitä samaa saatanan lapsityövoimalla teetettyä rihkamapaskaa kovempaan hintaan jolloin on toki varaa tinkiäkkin.

      Että semmonen avautuminen, onneksi en ole enää torikauppias ollut vuosiin... nykyään ei ole enää hermot siinäkunnossa ettäkö ei olisi kamala hinku läjäyttää turpaan niitä vitun tinkijiä.

      Että loppukaneetti:

      SUOMESSA toreilla EI ole tarkoitus myydä rihkamaa , vaan laadukasta käsityötä, JOS näette myyjän itsensä tekemiä käsitöitä olkaa senverran herrasmiehiä ja naisia että ymmärrätte käyttäytyä, se EI ole ulkomaanpellejen toririhkamaa josta kuuluu tinkiä, se saattaa olla sen kauppiaan sydänverellä tekemää hommaa josta ei leivän päälle edes paljon hilloa heru. KIITOS !

      Tosin nykyään kun meininki toki on eri jos näette sitä ulkomana rihkamaa myytävän, niin parasta on kun jätätte mokoman roskan ostamatta kokonaan ja suositte kotimaisia myyjiä.

    • sdgfsdg4365346

      Itse tehdyssä sekä torimyynnissä kyllä etäännyttää se hinta. Mansikat 9 euroa kg tai litra, en muista kumpi. Taitaa olla jotain 2,50 e/400 g pakasteena kaupassa sisällä. Torimyyjät eivät näkemäni perusteella sinänsä ole myymässä vaan enemmänkin panttaavat. yleensä kuin kesällä näkee kaupan oven suussa kasvis myyjän niin siitä vaan kaikki kävelevät ohi. Kun tietävät mitkä hinnat ovat. Ei niihin asiakkaille edes voi olla varaa. Menee ostamaan kojulta jotain, joudut käymään toisen kerran automaatilla.
      --------
      aikaisemmin kirjoitettua:
      Olen nähnyt jonkun kauppaavan jotain puurihkamaa. Oli täysin turhaa koristetta, ättiä sellaista. Hinta 40e. Jätin katselut siihen, kun sellaista saa tarjoustalosta jollain eurolla.

      • sdgfsdg4365347

        No entäs pizzeriat sitten ! Kehtaavat pyytää törkyhintoja pizoista vaikka kaupasta saa saarioisten maukkaan roiskeläpän paljon halvemmalla !


      • Pienet on erot
        sdgfsdg4365347 kirjoitti:

        No entäs pizzeriat sitten ! Kehtaavat pyytää törkyhintoja pizoista vaikka kaupasta saa saarioisten maukkaan roiskeläpän paljon halvemmalla !

        Mitä erinomaista on esim. uusissa perunoissa torilla? Ei ne samana aamuna nostetut ole mitenkään erinomaisia eilen nostettuihin kaupan perunoihin verrattuna.


    • äiti+ipanat

      Terveisii itä-suomesta. Ei ole torilla yhtään sen halvempaa kun kaupassa, varsinkaan vihannekset. Täällä on alimmillaan perunakilo kaupassa 0.69 ja torilla 3.99.
      Olkoon vaan paikkamaksut , isommat kulut ne on kauppiaalla ja silti myy halvemmalla ympäri vuoden.
      Myö ostetaan torilta lörtsyt ja vappupillit, joskus tuurilla kalakauppiaalta muikkuja.
      Tai arpoja .. ja naatiskellaan tunnelmasta.

      • Iso kappa

        Ja torilla se 3,99 lienee litra eli puolisen kiloa...
        Torikauppa tilavuusmittoineen on k*setusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      79
      3980
    2. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      30
      3119
    3. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      134
      2482
    4. Tapani Kiminkine n on ammuttu Helsingissä

      Kertoo poliisilähteet...
      Maailman menoa
      13
      1767
    5. Onko tässä paljon lääkettä..

      Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 4
      Ikävä
      228
      1462
    6. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      163
      1356
    7. Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"

      Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1130
    8. Mitä sä ajattelet

      Musta tällä hetkellä? Onko vihaa, rakkautta vai halu vältellä jotta unohtaa
      Ikävä
      74
      999
    9. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      39
      943
    10. Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä

      On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän
      Hyrynsalmi
      13
      842
    Aihe